Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Dokumentacije iz Bosne

DZEKO

Besa Bese
Careva džamija u Stocu (dokumentarni film)

careva.jpg


Sultan Selimova džamija krasila je centar Stoca i slovila kao najstarija, najveća i najljepša džamija u čitavom kraju. Sagrađena je, barem se tako razumijevalo iz natpisa ispisanog tušem i lijepim nashta’lik pismom na ploči koja je stajala iznad ulaznih vrata, 925. hidžretske godine, odnosno u periodu od 3. januara do 22. decembra 1519. Bila je sagrađena od tesanog kamena sa prizmastom kamenom munarom visokom 26 metara.
U zemljišnim knjigama Stoca ubilježena pod brojem 1186, k.č. 2/219 precizirana je njena površina od 292 metra koju su zauzimali još avlija sa šadrvanom, dio harema sa vrlo starim nišanima, gasulhana i niz dućana okrenutih ka tepi. Historičarima je bila jako važna činjenica da je Careva džamija, kako su je još zvali, sačuvala prvobitne dekoracije i levhe u svome enterijeru. Impresivnu zbirku činilo je osam pokretnih levhi iz 18. i 19. stoljeća ispisanih tintom na pergamentu od kojih su neke iluminirane bojenim ukrasima i tečnim zlatom, te dvadesetak levhi urađenih na zidovima u fresko-tehnici, koje su najvjerojatnije poticale iz 1788. godine, kada je džamija obnavljana. Careva je džamija imala i svoju knjižnicu sa više desetina rukopisnih djela na bosanskom, arapskom, turskom i perzijskom jeziku nastalih u vremenu od 17. do 19. stoljeća. Vrijeme namaza ovdje se mjerilo velikim zidnim satom sa klatnom, starim više od stoljeća i po, a samu džamiju krasila je zavidna zbirka od 50 ćilima i 30 serdžada, jedna od najvrednijih u BiH.

Sultan Selimova džamija zapaljena je i minirana početkom ljeta 1993. godine. No, čak ni bojovnicima HVO-a nije uspjelo da u jednom nasrtaju unište Carevu ljepoticu i sva njena blaga: zločin je repriziran augusta 1993, kada je upotrijebljeno dovoljno eksploziva da i džamija i svi prateći objekti budu srušeni do temelja, a sve njene vrijednosti nestanu u pepelu. Preostala građa je odvezena.

Careva džamija je obnovljena i zvanično otvorena 2003.godine.​

YouTube - Careva d

YouTube - Careva d

YouTube - Careva d
 
Zuletzt bearbeitet:
Islamsko visoko školstvo u BiH (dok. film)

fin.jpg


Pogledajte dokumentarni film „Islamsko visoko školstvo u BiH”. Korijeni visokog islamskog školstva u BiH sežu daleko u prošlost, u vrijeme Gazi Husrev bega. Najprestižnija visoka naučno-obrazovna institucija koja nudi islamsko obrazovanje na ovim prostorima, Fakultet islamskih nauka u Sarajevu, najizravnije je naslonjena na vjerske i kulturno-prosvjetne temelje i na duhovno bogatstvo prošlosti Islama na ovim prostorima. Autor dokumentarnog filma je Nedim Hrbat.​

YouTube - Islamsko visoko

YouTube - Islamsko visoko

YouTube - Islamsko visoko

YouTube - Islamsko visoko

YouTube - Islamsko visoko
 
Zuletzt bearbeitet:
Sarajevo (dokumentarni film)

sarajevo.jpg


Ovo je film o Sarajevu kojim podsjećamo na preko 500 godišnju istoriju našeg glavnog grada – od vremena osnivača Sarajeva Isa-bega Ishakovića pa do današnjih dana. Osim veoma zanimljivog arhivskog video materijala koji je star oko 100 godina u filmu korištena je i kompjuterska rekonstrukcija nekih tema i dijelova grada koji više ne postoje. (Trajanje: 40 minuta)​

YouTube - Sarajevo - dokumentarni film (1/4)

YouTube - Sarajevo - dokumentarni film (2/4)

YouTube - Sarajevo - dokumentarni film (3/4)

YouTube - Sarajevo - dokumentarni film (4/4)
 
Zuletzt bearbeitet:
Zuletzt bearbeitet:
Daleko je Tuzla (dokumentarni film)

daleko_je_tuzla.jpg


“Daleko je Tuzla” je treći dokumentarni film Avde Huseinovića. Film je snimljen povodom 15-godišnjice genocida u Srebrenici u produkciji “HABER” i prvi je dokumentarac koji obrađuje ratnu tematiku u srednjem Podrinju od 1992. do 1995. godine.

Ovo je prvi film u kojem eksluzivno o ratnim vremenima govori i ratni komandant Srebrenice brigadir Naser Orić. Također, pored srebreničkih ratnih komandanta, podrinjskih boraca i majki Srebrenice u filmu se pojavljuju i akademik Muhamed Filipović, Smail Čekić, Amor Mašović, Florens Hartman, Fata Orlović, Filip Švarm, novinar Avdo Avdić, doktor Ilijas Pilav i drugi…

Die weiteren Teile durch klick auf das Video gucken.
YouTube - Daleko je Tuzla (1/13)
 
Djelo iznad smrti – Iskušenja opstanka Bosne (dok. film)

alija_izetbegovic_djelo_iznad_smrti.jpg


“Djelo iznad smrti – Iskušenja opstanka Bosne” je dokumentarni film o liku i djelu prvog predsjednika RBiH, rahmetli Alije Izetbegovića, ali i o burnom periodu bosanske historije. U filmu govore Stjepan Mesić, Milan Kučan, Ivo Komšić, Miro Lazović, Gradimir Gojer, Ljubomir Berberović, Božidar Matić…
YouTube - Djelo iznad smrti (1/5)

YouTube - Djelo iznad smrti (2/5)

YouTube - Djelo iznad smrti (3/5)

YouTube - Djelo iznad smrti (4/5)

YouTube - Djelo iznad smrti (5/5)
 
Zuletzt bearbeitet:
Alija Izetbegović – Životopis (dok. film)

alija_izetbegovic.jpg


Pogledajte 20-minutni dokumentarni film u kojem se u najkraćim crtama predstavlja život prvog predsjednika Republike Bosne i Hercegovine, rahmetli Alije Izetbegovića. Međutim, nije moguće sažeti jedan tako buran, plodan i častan život u turbulentnim vremenima kroz koja je prolazio svijet i njegova domovina BiH na prihvatljiv, istinit i dokumentovan način, a da se pri tome ukratko ne osvrne na okvir društvenih, političkih i svih drugih okolnosti u kojima je postojala i opstajala BiH od 20-ih godina XX stoljeća.​

YouTube - Alija Izetbegovi

YouTube - Alija Izetbegovi
 
Zuletzt bearbeitet:
Džemila iz Dobraka (dokumentarni film)

dzemila.jpg


Majke Srebrenice već petnaest godina tragaju za istinom o svojim najmilijima. Jedna od nekoliko hiljada majki, Džemila Delalić, iz sela Dobrak kod Skelana, u srebreničkom genocidu je izgubila tri sina. „Džemila iz Dobraka” je dokumentarni film, koji govori o nestajanju i traženju istine, o nadi i inatu, o posebnoj snazi jedne obične podrinjske majke i o njenoj neprekidnoj borbi, uprkos svim životnim nedaćama, od traženja posmrtnih ostataka do svakodnevnih prograničkih teškoća. Film je snimljen 2009. godine u produkciji agencije „PRIMP Brčko. (Trajanje: 26 min.)​

YouTube - D

YouTube - D

YouTube - D
 
Zuletzt bearbeitet:
Krvavi ples po šeheru (dokumentarni film)

krvavi_ples_po_seheru.jpg


Film “Krvavi ples po šeheru” je snimljen u produkciji Udruženja za zaštitu istorijskih vrijednosti BiH “Haber” i on je neispričana priča o velikim ratnim pobjedama u odbrani grada Sarajeva, kao i o strahotama kroz koje su prošli građani Sarajeva tokom opsade u periodu 1992-1995. godine. U filmu svjedoče preživjeli akteri o napadu na Policijsku školu Vraca 05.aprila 1992. godine – koji je označio početak agresije na Sarajevo, o dešavanjima ispred Skupštine BiH 05. i 06. aprila 1992. godine kada ginu i prve civilne žrtve u Sarajevu Suada Dilberović i Olga Sučić, o pobjedi nad Šešeljevim paravojnim jedinicama 21.aprila 1992. godine kod slastičarne Palma, o pogibiji sarajevskog heroja Vinka Šamarlića na Hrasnom brdu 08.juna 1992. godine na dva dana prije nego je trebao ponijeti bosansku zastavu na otvaranju Olimpijade u Barseloni, te o jednoj od najslavnijih pobjeda sarajevskih branilaca – bici „11 plavih kod Željinog stadiona. Ovo je i eksluzivna istraga o učešću ruskih dobrovoljaca u napadima na Sarajevo, a tu je i priča o svirepim zločinima Veselina Batka Vlahovića nad civilnim stanovništvom Grbavice. Inače, ovo je nastavak prvog dijela dokumentarnog filma “Vanzemaljci iznad Sarajeva” koji je snimljen 2008. godine. Autor filma je Avdo Huseinović.

Die weiteren Teile dann durch Klick auf das Video gucken.

YouTube - Krvavi ples po
 
Um diese Inhalte anzuzeigen, benötigen wir die Zustimmung zum Setzen von Drittanbieter-Cookies.
Für weitere Informationen siehe die Seite Verwendung von Cookies.


Veröffentlicht am 18.08.2014

In May, massive floods in Bosnia unearthed previously undiscovered mass graves from the 1992-95 Balkan conflict. The waters also moved potentially thousands of landmines from known locations to... well, nobody knows for sure.

VICE News traveled to northern Bosnia to tag along with the team in charge of de-mining the countryside, and met residents still reeling from the horrors of war.


Mines and Mass Graves in Bosnia | VICE Canada
 
Zurück
Oben