Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

KS-Basketballverband hofft auf Aufnahme in die Balkan League

G

Gelöschtes Mitglied 13212

Guest
Der Kosovarische Basketballverband hofft auf eine diesjährige Aufnahme in die Balkan League.

Verbandspräsident Fatmir Gashi traf sich mit Mitgliedern des FIBA-Verbandes und ist optimistisch dass
Kosova in die Balkanliga dieses Jahr noch aufgenommen wird.

Das Treffen ist sehr positiv verlaufen der FIBA-Verband zeigte Interesse für das Ermöglichen
kosovarische Mannschaften an Wettbewerben teilnehmen zu lassen. Der KS-Verband sagte
dazu "Wir sind uns sicher dass FIBA alles tun wird um uns bis Oktober bescheid geben zu können, ob
wir an der Balkan Leauge teilnehmen dürfen oder nicht."

[h=1]FBK-ja shpreson për pjesëmarrje në Ligën Ballkanike këtë vit[/h]
f1_05-fbk1346829914.jpg

Publikuar: 05.09.2012 - 09:25Prishtinë, 5 shtator - Kryetari i Federatës së Basketbollit të Kosovës (FBK), Fatmir Gashi, është optimist se skuadrat kosovare do të marrin pjesë në Ligën Ballkanike, madje qysh këtë vit. Këtë besim e ka fituar pas takimit që ai dhe disa zyrtarë të tjerë të FBK-së patën me ata të FIBA-s, të martën në Gjenevë.

"Ka qenë një takim shumë konstruktiv dhe pozitiv, takim në të cilin edhe FIBA ka treguar interesim për dhënien e mundësisë së garimit të ekipeve kosovare në ligat rajonale. Jemi plotësisht të bindur që FIBA do të ndërmarrë gjithçka që në muajin tetor të na japë lajm për lejimin e garimit në ligën ballkanike. Është disponimi i përgjithshëm që të na jepet mundësia e garimit dhe në tetor ne do të marrim shkresën zyrtare për 'po' ose 'jo'. Sipas disponimit të tanishëm, gjasat janë shumë të mëdha që neve të na lejohet pjesëmarrja me klube në garat rajonale", ka thënë Gashi të martën për gazetën pas takimit me sekretarin gjeneral të FIBA-s, Patrick, Bauman dhe drejtorin sportiv të kësaj organizate, Lubomir Kotleba (më gjerësisht sot në “Koha Ditore”).
FBK-ja shpreson për pjesëmarrje në Ligën Ballkanike këtë vit - Sport - Koha Net
 
Die kosovarische Basketballmannschaft ist garnichtmal so schlecht. Ob das für die Balkanleague ausreichen wird werden wir sehen ;)
 
Und was bringts?
Ihr verliert doch dann jedes Spiel

Bringt sehr wohl was! Geht ja primär in den Sport aufgenommen zu werden, Schritt für Schritt. Der Sport selber wird sich mit den Jahren entwickeln und die Kosovaren sehe ich durchaus als sehr talentiert an. Die würden Albanien doch in 1-2 Jahren überholen :grin: würde mich freuen euch bald willkommen zu heissen :) For the love to Basketball!!!!
 
Klubeve kosovare u hapet dera e Ligës Ballkanike

f1_30-shay-sp-jpg1351587488.jpg


Publikuar: 30.10.2012 - 09:57Prishtinë, 30 tetor - Drejtori sportiv i Ligës Ballkanike të basketbollit (BIBL), Shay Shtriks, të hënën, ka mbërritur për vizitë në Kosovë, me qëllim për të inspektuar gjendjen e klubeve kosovare, se cili klub është i gatshëm t’i plotësojë kriteret financiare dhe infrastrukturore për t'iu bashkuar kësaj lige qysh këtë stinor, megjithëse ai ka nisur tash e dy javë.

Mbërritjen në Kosovë të zyrtarit të lartë të BIBL-it e ka konfirmuar kreu i Federatës së Basketbollit të Kosovës, Fatmir Gashi, por edhe vetë izraeliti që është iniciator për themelimin e kësaj lige, që grumbullon skuadrat mesatare të ligave të Ballkanit dhe më gjerë (më gjerësisht sot në “Koha Ditore”).

Klubeve kosovare u hapet dera e Ligës Ballkanike - Sport - Koha Net
 
Klubeve kosovare u hapet dera e Ligës Ballkanike

f1_30-shay-sp-jpg1351587488.jpg


Publikuar: 30.10.2012 - 09:57Prishtinë, 30 tetor - Drejtori sportiv i Ligës Ballkanike të basketbollit (BIBL), Shay Shtriks, të hënën, ka mbërritur për vizitë në Kosovë, me qëllim për të inspektuar gjendjen e klubeve kosovare, se cili klub është i gatshëm t’i plotësojë kriteret financiare dhe infrastrukturore për t'iu bashkuar kësaj lige qysh këtë stinor, megjithëse ai ka nisur tash e dy javë.

Mbërritjen në Kosovë të zyrtarit të lartë të BIBL-it e ka konfirmuar kreu i Federatës së Basketbollit të Kosovës, Fatmir Gashi, por edhe vetë izraeliti që është iniciator për themelimin e kësaj lige, që grumbullon skuadrat mesatare të ligave të Ballkanit dhe më gjerë (më gjerësisht sot në “Koha Ditore”).

Klubeve kosovare u hapet dera e Ligës Ballkanike - Sport - Koha Net

Übersetzung?
 
Zurück
Oben