Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Masaker in Grabovica bei Mostar

http://www.bhdani.com/arhiva/225/t22512.shtml

http://www.bljesak.info/content/view/37903/155/

U Grabovici obilježena 16. obljetnica zločina nad 33 hrvatska civila

U
povodu 16. obljetnice stradanja 33 hrvatskih civila u mjestu Grabovica danas su položeni vijenci ispred Spomen obilježja civilnim žrtvama Domovinskog rata Grabovice, te je služena sveta misa koju je predvodio biskup Ratko Perić.

Inače, tragedija se dogodila u noći s 8. na 9. rujna 1993. godine kada su pripadnici Armije BiH ubili 33 hrvatskih civila među kojima je najmlađa žrtva Mladenka Zadro imala 4 godine, a najstarija Marko Marić 87 godina.

Po riječima predsjednika Udruge hrvatskih stradalnika "Grabovica 93", od 33 ubijenih za njih 17 još uvijek se traga.

Vijence su, između ostalih, položili predstavnici političkih stranaka, udruga proisteklih iz Domovinskog rata, kao i državni, entitetski, županijski te gradski dužnosnici. Također, vijenac je položio te svijeću zapalio i predsjedatelj Predsjedništva BiH Željko Komšić.

Za zločin u Grabovici do sada su na domaćim sudovima osuđena petorica bivših pripadnika Armije BiH.

Enesa Šakraka je Županijski sud u Sarajevu osudio na 10 godina zbog ubojstva Ljubice i Mladenke Zadro, a Mustafu Hotu na 9 godina zbog ubojstva Pere i Dragice Marić.

Županijski sud u Mostaru osudio je na po 13 godina Nihada Vlahovljaka, Harisa Rajkića i Seada Karagića zbog ubojstva troje članova obitelji Zadro i to Ivana, Matije i Mladena, a u listopadu prošle godine zatvorske kazne je potvrdio i Vrhovni sud Federacije BiH. Za zločin u Grabovici sudilo se bivšem generalu Armije BiH Seferu Haliloviću, no Haški sud oslobodio ga je optužbi.

(Fena)
 
B

ivši pripadnici Armije BiH Nihad Vlahovljak, Haris Rajkić i Sead Karagić, koji su još u kolovozu 2007. godine osuđeni pred Županijskim sudom u Mostaru na po 13 godina zatvora zbog ratnog zločina počinjenog nad hrvatskim civilima u selu Grabovica, još uvijek su na slobodi i ne zna se kada će i hoće li odslužiti kaznu za navedeni zločin.
Prema podacima koje je zastupnik u Parlamentu BiH Ivo Miro Jović službeno dobio od sarajevskog Općinskog suda, razlog neupućivanja trojice osuđenih zločinaca na izdržavanje kazne su “zdravstvene prirode”.

- Iritira me ovakva situacija jer smo prije nekoliko dana imali situaciju gdje su se mediji i javnost u BiH digli na noge zbog čovjeka koji je u Hrvatskoj osuđen na deset godina zatvora za ratne zločine, a ovdje imamo trojicu osuđenih na po 13 godina koji su još na slobodi i to nikoga ne tangira, kaže za Večernji list Jović, koji je mjesecima čekao na odgovor o razlozima zbog kojih odgovorni za zločine u Grabovici nisu u zatvoru niti 21 mjesec od izricanja presude.

Vlahovljak, Rajkić i Karagić, bivši pripadnici Devete motorizirane brigade Armije BiH, osuđeni su zbog ubojstava troje članova obitelji Zadro, i to Ivana, Matije i Mladena, koje se dogodilo 9. rujna 1993. godine. Tada su u Grabovici ubijena ukupno 33 Hrvata, cija su tijela vecinom bacena u rijeku Neretvu. Osim spomenute trojice koji su na slobodi, za ove zločine osuđen je još samo Enes Šakrak.

Županijski sud u Sarajevu izrekao mu je kaznu od deset godina zatvora za ubojstvo Ljubice Zadro i njezine trogodišnje kćeri Mladenke. Preživjeli mještani Grabovice, koji i danas žive daleko od svojih domova, bezuspješno su prosvjedovali što se sudski procesi vode parcijalno i što nalogodavci zločina nisu izvedeni pred sud. Zapravo, za većinu od 33 ubojstva do danas nitko nije odgovarao i krajnje je upitno hoće li i kada odgovarati.

Indolentno ponašanje pravosuđa BiH u slučaju Nihada Vlahovljaka, Harisa Rajkića i Seada Karagića ne daje previše razloga za optimizam. Inače, presuda njima trojici pravomoćna je već osam mjeseci jer je Vrhovni sud Federacije BiH u rujnu prošle godine odbio sve njihove prizive na presudu.
 
Masakr u Grabovici Kao komandant svih komandanata: i vojnih i paravojnih, i onih koji su se borili za komad muslimanije i onih što im je multietnička BiH bila i ostala na srcu, i onih izraslih iz nekadašnjeg jna-establishmenta i onih stasalih među narodom... Zaneseni tako, zaboravljaju tek važne detalje: Halilović je, ma kako to dobrovoljno bilo, u Haagu zbog optužnice Međunarodnog krivičnog suda za ratne zločine; još preciznije, zbog zločina koje su pripadnici Armije BiH počinili tokom operacije "Neretva 93" u selima Grabovica i Uzdol.

Goran i Zoran Zadro, dvojica dječaka koji su preživjeli masakr u Grabovici, te su noći izgubili oca, majku, babu, djeda i sestru. Oni su prvi i posvjedočili da su vojnici krenuli od njihove kuće. Rekli su to i u bazi jedinice Zulfikara Zuke Ališpage, komandanta pravca u operaciji "Neretva 93", u Donjoj Jablanici. Očevidac njihovog susreta sa zapovjednicima ARBiH tvrdi da su ispričali kako ih je majka, kad je čula pucnjavu, izbacila kroz prozor i rekla im da bježe. Stariji brat je i u bazi kroz suze molio da ubiju njega, ali da mlađeg poštede. A mlađi je povikao: ušuti, dok sam živ neću zaboraviti lica ubica! Isti je očevidac tvrdio da je uistinu bilo prijedloga da se dječaci ubiju. Već je na snazi bila naredba o potpunoj izolaciji zone u koju niko nije smio kročiti, pa ni policija.

Te noći, osmog na deveti septembar 1993. godine, u Grabovici su divljački ubijena, kako je istraga potvrdila, 33 civila - Mladenka Zadro je tek napunila četiri godine i ona je najmlađa među ubijenima; najstariji ubijeni je Marko Marić, rođen 1906.

Optužnica protiv Sefera Halilovića navodi čak i imena neposrednih izvršilaca nekih od ubistava: Mustafu Hotu, vojnika Devete motorizirane brigade, tereti za ubistvo Pere Marića, a Enesa Šakraka, također iz Devete motorizirane, tereti za ubistvo Goranove i Zoranove majke i sestre - Ljubice i Mladenke Zadro. Mustafu Hotu optužnica pominje po još jednom detalju: bio je prisutan kada je Vehbija Karić nesretno "posavjetovao" vojnike - ako se ko bude bunio, po kratkom postupku - bacite u rijeku. Svojevremeno, kada su Dani pisali o ovom masakru, Karić je, uz objašnjenje da baš nikakvih problema sa smještajem jedinica u ovom rejonu nije ni bilo, na pitanje da li je svjestan težine vlastite izjave, odgovorio: "Uostalom, ni u jednoj armiji se takvo naređenje ne izvršava."

Vehbija Karić je u to vrijeme bio član Generalštaba ARBiH, no nije bio jedini takav: Zićro Suljević, Rifat Bilajac, Džemal Najetović i Namik Džanković također su bili dio tima koji je vodio operaciju "Neretva 93", a optužnica Sefera Halilovića tereti upravo zbog činjenice što je u tom trenutku bio formacijski najstariji - bio je načelnik GŠ i vođa tima.

http://www.bhdani.com/arhiva/225/t22512.shtml
 
Zurück
Oben