Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Nur in kroatischer Sprache ,serbischer Sprache und bosnischer Sprache !! .

Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

Dankinja Anja Ringerrn koja radi za organizaciju koja pomaze djeci koja su odbačena, naišla je na dvogodišnjeg dječaka u malom mjestu u Nigeriji kako luta ulicom bosonog i gol. Toliko mršav i nemoćan bez ikakve nade za pomoć. Ostavljen na ulici jer je proglašen “ vješticom “ tako da ga familija nije htjela. Ali Anja ga je prihvatila i nazvala ga Hope(nada). Gdje ima ljubavi ima i nade
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

Kaže uvaženi hafiz, Ismet Spahić:
“Volim ljude koji će ubrzati korak kad im auto stane na pješačkom prijelazu i kimnuti vozaču u znak zahvale. Volim ljude koji će kada od konobara dobiju račun od 19 KM, pustiti i onu jednu marku do 20 KM, pa makar mu bila i zadnja – i one koji neće ući u trgovinu pet minuta prije kraja radnog vremena.
Volim ljude koji neće zvati nekoga na mobitel pet puta uzastopno iako se taj neko nije javio iz prve, druge, pa ni treće i neće zvati nekoga u sedam ujutro ili deset naveče. Volim one koji će u prolazu pomaziti mačku koja im se gura o nogu i pridržati ulazna vrata osobi koja ide iza njih, one koji će na kasi brzo platiti i utrpati svoje stvari u kolica i one koji će dignuti voćku usred trgovine koja je nekome drugome pala na pod.
Volim ljude kojima molim te, hvala, izvoli i oprosti nisu strane riječi… eto takve ljude volim.
Postoje te neke male sitnice koje mi govore o ljudima više od auta kojeg voze, odijela kojeg navlače i riječi koje govore, sitnice koje otkrivaju koliko je čovjek sposoban osjetiti i poštovati svijet i ljude oko sebe, koliko je sposoban voljeti.
Ne mažite mi oči finim ukusima i večerama, autima i odjelima, kućama i stanovima, statusima i titulama… Zamažite mi oči svojim djelima…”
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

Ako ne možeš da promijeniš čovjeka, promijeni čovjeka.
 
Mozet li ovde i na makedonski ili strogo samo na s/h/b?
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

"Otac mi je bio Srbin, a majka Muslimanka. Ponosan sam na tu njihovu ljubav. Ja sam čovjek i ništa više."
Sretan 60. rođendan, Branko Đurić
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

Uživo iz Zagreba
Hrvatsko narodno kazalište u duginim bojama
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

"Sretna je zemlja koja ima takvu omladinu."
- Josip Broz Tito
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.


Jedan korisnik društvenih mreža objavio je ovu fotografiju i napisao:
"Rezervisao sam sto za večeru u lepom restoranu u 19:30 u "Kafe Napoli" povodom mog rođendana i svojim prijateljima najavio to mesecima/nedeljama unapred. Imali su dovoljno vremena da organizuju svoje aktivnosti ili da se zamene sa nekim na poslu kako bi mogli da dođu.
Pozvao sam ih da častim za svoj rođendan, a oni nisu mogli da me ispoštuju i da se pojave. Potrudio sam se da svako od njih dobije meni i sve što je potrebno. Sedeo sam 25 minuta za ovim stolom primajući poruke izvinjenja od svih njih uz izgovore zašto nisu mogli da dođu, ili zašto će kasniti 45 minuta do sat vremena. Niko se nije pojavio na vreme. Onda sam pozvao menadžera restorana da otkažem rezervaciju i otišao u 19:55.
Shvatio sam da u ovo vreme prijateljstvo više nije kao što je nekada bilo i mogu samo da vam kažem uspeo da prebolim to."
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

U Japanu, kada vozači autobusa stupe u štrajk, nastavljaju da voze autobuse svojim uobičajenim rutama, ali ne naplaćuju karte putnicima.
Na ovaj način putnici stižu na vrijeme tamo gdje su se uputili, koštajući autobuske kompanije dvostruko, karte se nenaplaćuju a gorivo troši. Zbog toga se zahtjevi vozača obično ispunjavaju u svega nekoliko dana od dana stupanja u štrajk.
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

Upoznajte jednog od najboljih ljudi koji su živjeli na zemlji...
Vjerovatno niste čuli za njega. Zove se Abdul Satar Edhi i rođen je u Bantvi, Gujarat 1928. godine. Kada je imao samo jedanaest godina, majka mu je ostala paralizovana nakon moždanog udara. Edhi je brinuo o njoj sve do njene smrti. Tada je imao punih 19 i odlučio je posvetiti svoj život bolesnim, starim i iznemoglim. Pakistan nije imao socijalno osiguranje za siromašne, tako da je on počeo tražiti milostinju na ulicama kako bi prikupio novac za besplatnu bolnicu.
Od tada je njegov fond spasio 20.000 djece sa
ulice, pomogao 50.000 siročadi i obučio 40.000 medicinskih sestara. Abdul Edhi podržava najveću svjetsku službu hitne pomoći zajedno sa mrežom praznih staračkih domova i sirotišta, bolnica, skloništa za žene i centre za rehabilitaciju od droga. Pakistanci ga zovu "otac Tereza".
Za čitavog svog života imao je samo dva odijela i nikada nije dobio plaću iz svog fonda.
2009. godine UNESCO mu dodjeljuje nagradu za širenje ideja tolerancije i nenasilja.
Abdul Satar Edhi preminuo je u julu 2016. godine. Imao je 88 godina, a njegova posljednja želja je bila da donira svoje organe. Čak je i na samrtnoj postelji razmišljao kako pomoći drugim ljudima.
Njegova nevjerovatna životna priča pokazuje da čak i samo jedna osoba može promijeniti svijet na bolje.
Edhi je rekao:
"Kad prestaneš živjeti za luksuz, počinješ shvaćati smisao života."
 
Zurück
Oben