Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Obama: Posao u BiH nije završen

E

Emir

Guest
[h2]Na tradicionalnom iftaru 100 uglednih muslimana iz cijele zemlje [/h2]

Sjedinjene Američke Države će se ponovo više angažirati na rješavanju krize u BiH.

To je poručio američki predsjednik Barak Obama (Barack) u kratkom razgovoru sa prof. dr. Ibrahimom Vajzovićem, Bosancem koji je u petak navečer bio Obamin gost na svečanom iftaru u Bijeloj kući.

- Posao u BiH nije završen - rekao je predsjednik SAD, prenio je našem listu Vajzović.

Ovaj Bosanac, koji duže od 15 godina živi i radi u Sent Luisu, bio je počastvovan da prisustvuje tradicionalnom iftaru koji priređuje američki predsjednik, a kojem prisustvuje 100 uglednih muslimana iz cijele Amerike, odnosno ambasadori muslimanskih zemalja, uspješni muslimani u administraciji i vojsci SAD.

Potreba tolerancije

Ove godine, navodi Vajzović, iftaru je prisustvovao i jedan broj profesora s američkih univerziteta i doktora medicine.

Tokom iftara Obama je održao značajan govor u kojem je istakao princip vjerskih sloboda koji je duboko ukorijenjen u američku povijest i sadašnjost.

- Ovo je Amerika i naša privrženost vjerskim slobodama mora biti nepokolebljiva - naglasio je američki predsjednik, prenose agencije.

Šef Bijele kuće naglasio je potrebu za vjerskom tolerancijom i podsjetio na zagarantovanost slobode vjeroispovijesti Prvim amandmanom američkog Ustava, dodajući da teroristička El-Kaida nije sinonim za islam.

Snažne poruke

- Cilj El-Kaide nije islam, to je cjelokupno izobličenje islama. To nisu vjerske vođe, to su teroristi koji ubijaju nedužne ljude, žene i djecu - rekao je američki predsjednik.

Obama je istakao da je prvi iftar u Bijeloj kući pripremljen još prije 200 godina kada je tadašnji predsjednik SAD Tomas Džeferson (Thomas Jefferson) pripremio iftar za ambasadora Tunisa.

Akšam-namaz u Bijeloj kući

Kako nam je prenio prof. dr. Vajzović, iftar je počeo molitvom koju je predvodio oficir mornarice SAD, inače porijeklom iz Bangladeša. Potom je većina prisutnih klanjala akšam-namaz u posebno pripremljenoj prostoriji u okviru predsjedničke rezidencije u istočnom krilu Bijele kuće.

- Nakon obavljenog namaza gosti su toplo primljeni u već pripremljenu salu za iftar. Nešto poslije osam sati u sali se pojavio i predsjednik Obama i u veoma nadahnutom govoru poželio svim muslimanima svijeta lahak i miran mjesec ramazan - navodi Vajzović.

Iftar je tradicionalno započeo hurmama i himberom, baš kako to rade muslimani širom svijeta.

Podrška gradnji džamije na Menhetnu

Tokom svog govora na iftaru, Obama je podržao izgradnju džamije i muslimanskog kulturnog centra blizu nekadašnjeg Svjetskog trgovinskog centra, srušenog 11. septembra 2001.

- Kao građanin i kao predsjednik, vjerujem da muslimani imaju ista prava da praktikuju svoju vjeru, kao i svi drugi u ovoj državi - rekao je Obama, iako se izgradnji džamije i centra protive konzervativci i dio Njujorčana.

Obama je rekao da muslimani "imaju pravo da grade mjesto za molitve i kulturni centar na privatnom zemljištu na Menhetnu, u skladu s lokalnim zakonima i propisima", prenose agencije.

http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/teme/11109-Obama-Posao-BiH-nije-zavren.html
 
Zurück
Oben