Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Papst Franziskus besucht Albanien

Vatikan erkennt Kosovo nicht an


16924741_c465866da9_o.jpg



vitkan war immer auf der site der albaner vatikan ist kein republik wie erwarten auch das nichr das vatikan uns anekänt mutter tereza katolische albanerin ist sehr bekknat in vatokan und unser held der mit vatikan zusammen gearbeit gegen die osmanne zusammen zu kämpfen ....

das alles ist serbisch typisch religion probaganda wir hofft solen wir eusch noch segen albaner sind auch christen
 
Bujar Nishanis Rede war eine sehr schöne Rede. Und wie schön er noch erwähnte, dass es der damalige Papst war, der die Siegermächte nach dem ersten Weltkrieg hinderte, dass Albanien an Serbien und Griechenland geteilt wird. :77:
mal der papst, mal die amis, mal österreich-ungarn, was denn nun..... sicher ist dass der vatikan albanien als erstes land der welt damals anerkannt hat.
 
Kjo është dhurata e Komunitetit Mysliman për Papa Françeskun

papa-2.jpg

GazetaExpress E hënë, 22 Shtator 2014 17:38


Kjo ishNjë pikturë me tre objektet e kultit që gjenden në Shkodër.
te dhurata e Komunitetit Mysliman Shqiptar për Papa Françeskun
,
papa-1_1494.jpg

papa-2.jpg


- - - Aktualisiert - - -

Papa Françesku: Shqipëria nuk është vend mysliman


papa-francesco-albania-20140921110406.jpg

GazetaExpress E hënë, 22 Shtator 2014 19:03 Gjatë udhëtimit të tij nga Tirana për në Romë, Papa Françesku, ka mbajtur konferencën e tij të zakonshme në avion përpara gazetarëve, duke rrëfyer emocionet e kësaj vizite që ai e quajti të rrallë.

Emocionet e vizitës të shkaktuara nga pritja madhështore, portretet e klerikëve martirë të vendosura në bulevardin kryesor të kryeqytetit, vuajtja e popullit shqiptar nga komunizmi dhe bashkëjetesa harmonike e tri feve kryesore kanë qenë kryefjala e Papës gjatë udhëtimit të tij 90-minutësh.
Duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve, Papa u ka kërkuar falje atyre dhe u ka thënë se do të përgjigjet për udhëtimin në Shqipëri, shkruan sot “Radio Vatikani” në faqen online.
Gjatë konferencës, Papa theksoi faktin se Shqipëria është në periferi të Evropës, duke thënë se vizita e tij jo më kot u bë në këtë vend.
Ai gjithashtu vuri në dukje se pavarësisht faktit që Shqipëria ka një shumicë myslimane, ajo nuk është një “vend mysliman, ajo është një vend evropian”, dhe vuri në dukje bashkëpunimin ndërmjet tri feve të mëdha: Islamit, Krishterimit Ortodoks, dhe Katolicizmit.
Ai përsëriti rëndësinë e kulturës së bashkëjetesës, tolerancës dhe miqësisë në vendin ballkanik, ndërsa nuk i ka fshehur impresionet për moshën mesatare në vend.
“Ata më thanë se ai është vendi më i ri në Evropë…Atje shikon një kulturë mjaft të lartë, e aftë për të ndërtuar vëllazërinë”, tha Papa.
I është dashur të studiojë për gati dy muaj periudhën e komunizmit dhe historitë e përndjekjes së feve gjatë kësaj kohe.
“Kjo ishte një periudhë mizore, niveli i mizorisë ishte i tmerrshëm. Kur pashë posterat e të vrarëve gjatë periudhës komuniste, jo vetëm katolikët, por edhe ortodoksët dhe myslimanët…kjo ka ndodhur për shkak se ata besonin në Zot. Secili nga tre komunitetet kanë dhënë një dëshmitarët e tyre para perëndisë dhe tani dëshmojnë vëllazërinë e tyre”.
Ati i Shenjtë pranoi se ka lotuar pas dëgjimit të dëshmisë së një prifti të burgosur për 27 vjet nga regjimi komunist, duke thënë se ai është i impresionuar nga përulësia e atij njeriu, i cili duhet ta tregojë historinë e tij në emër të të gjithë persekutuarve të tjerë.
Në fund të konferencës në udhëtim, Papa konfirmoi udhëtimin e tij të radhës në Strasburg më 25 nëntor dhe Turqi më 30 nëntor, në festën e Shën Andreas, të cilën ai do ta festojë në Stamboll me Patriakun Bartolomeu.
Kur gazetarët i kujtuan se Turqia ndodhet në kufi me Irakun si për t’i kujtuar rrezikun që vjen nga ai shtet, Papa tha se gjeografia nuk mund të ndryshohet./Gazetaplus/



:mesje:
 
Zurück
Oben