Aktuelles
  • Happy Birthday Balkanforum
    20 Jahre BalkanForum. Herzlichen Dank an ALLE die dieses Jubiläum ermöglicht haben
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Sporti Kosovar/Kosovo Sport

Peyo

Kry madh
Da kein Thread ueber den Kosovarischen Sport vorhanden ist, mach ich mal eins auf. Hier soll ueber den Kosovarischen Sport diskutiert werden.
Hauptsaechlich ueber die drei grossen Sportarten Fussball, Basketball und Handball aber auch ueber andere Sportarten.;)

Hier sollen auch aktuelle Nachrichten rein, die etwas mit der Anerkennung der Ks-Verbaende in Internationalen Sportverbaenden zu tun haben.

Auch ueber Internationale Spielen von Kosovarischen Mannschaften und NM soll hier rein.

Gleich werd ich den Thread mit ein paar Tabellen und Ergebnissen noch ein bisschen fuellen;)
 
Fussball:

Raiffeisen Superliga e Kosoves

Java 13

KF Gjilani - KF Vllaznimi 3:1
KF Hysi - KF Trepça 4:0
FC Prishtina - KF Liria 1:0
Drenica - Kosova V. 3:0
KF Besa - Ferizaj 1:0
KF Flamurtari - KEK-u 0:3

1. KF Hysi (Merdare)............27P
2. KF Trepça (Mitrovica).......24P
3. KF Flamurtari (Prishtina)....22P
4. KEK-u (Kastriot)...............21P
5. KF Besa (Peje).................20P
6. Ferizaj............................18P
7. KF Liria (Prizren)...............17P
8. FC Prishtina.....................17P
9. Drenica (Skenderaj)..........17P
10. KF Gjilani........................13P
11. Kosova V. (Vushtrri).........10P
12. KF Vllaznimi (Gjakove).......10P

Java 14
(Gestern)

Keku-Besa 0:1
Kosova-Prishtina 0:0
Ferizaji-Drenica 2:1
Trepqa-Gjilani 1:1
Vllaznimi-Flamurtari 3:1

Heute

Liria Hysi
 
Basketball:

Techno Market Superliga

Java 3

Sigal Prishtina - K. Vushtrri 111:64
K.Eurosport - Bambi 85:77
Trepca - Drita 120:91
Peja - BB Bashkimi 59:74

Tabela

Sigal Prishtina.............................6
Trepca (Mitrovica).......................6
BB Bashkimi (Prizren)....................5
Peja..........................................4
Eurosport (Prishtine-Bardhosh).......4
Bambi (Mitrovica).........................4 (Serbischer Verein)
Drita (Gjilan)...............................4
K. Vushtrri..................................3
 
Për herë të parë në historinë e sportit tonë u intonua Himni i Kosovës, me rastin e fitimit të medaljes së parë të artë në sportet olimpike nga një sportist kosovar. Ndonëse Kosova në këtë aktivitet u prezantua me flamurin e Federatës Ndërkombëtare të Xhudos (IJF), pas triumfit spektakular të Majlinda Kelmendit, kryetari i IJF-së Marius Vizer, lejoi që në ceremoninë e ndarjes së medaljeve të intonohet Himni i Kosovës, prandaj më të drejtë Majlinda mund të vlerësohet si ambasadorja më e mirë e Kosovës në këtë moment. Në Botërorin e juniorëve në Paris, Kosova u prezentua me tre garues: Majlinda Kelmendin 52 kg, Nora Gjakovën 57 kg dhe Besfort Nallbanin 73 kg. Majlinda Kelmendi në Paris shkëlqeu, duke mposhtur fillimisht algjerianen, Meriem Haoula, e më pas gjermanen, Zhaklin Lison. Në gjysmëfinale u takua me japonezen Çiho Kagaja, me ç'rast kosovarja ngriti në këmbë mbi 5000 adhurues të pranishëm në palestër dhe fitoi me plotë meritë. Ndërkohë në finale, Majlinda u përballë me garuesen nga Izraeli, Shahar Levi. Finalja ishte e madhështore, ku pas një beteje tejet të fortë Majlinda arriti t'i gëzohet fitores. Ndërkaq, Besfort Nallbani ishte i ngarkuar së tepërmi, prandaj edhe pse ishte mjaft i përgatitur humbi në xhiron e parë nga garuesi Diminik Somer. Nora Gjakova ishte e shkëlqyeshme dhe në xhiron e parë për mrekulli mposhti garuesen argjentinase Abi Kardozo, kurse
në luftën e dytë ishte më e mirë se italianja Fioçi, por në 20 sekondat e fundit bëri një gabim dhe pësoi humbje.

RTK

Majlinda Kelmendi hat in Paris die Goldene Medallie bei der Judo Junioren Weltmeisterschaft gewonnen.
 
Der erste Auftritt des VfL Gummersbach im Pokal der Pokalsieger steht an: Die Mannschaft von Coach Sead Hasanefendic trifft in der dritten Runde des Pokalsieger-Wettbewerbs auf KH Kastrioti-Ferizaj aus dem Kosovo. Der VfL hat zuerst Heimrecht: Der VfL spielt am Samstag, 14. November, um 19 Uhr in der Eugen Haas-Halle gegen Kastrioti-Ferizaj, das Rückspiel im Kosovo findet am Samstag, 21. November, in der Bill Clinton-Hall in Ferizaj statt. Am heutigen Mittwoch ist der Vorverkauf für das Hinspiel am Samstag, 14. November, angelaufen.

www.vfl-gummersbach.de - 102709-KH-news


Naechsten Monat trifft der Handball Vizemeister im Kosovo Kastriot Ferizaj auf den EHF Pokal Titelverteidiger und Favorit VFL Gummersbach. Kein Losglueck fuer Kastrioti im EHF Cup.
 
Zurück
Oben