Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Sporti Kosovar/Kosovo Sport

Përfaqësuesja “A” e Kosovës në Hendboll nga data 28 Tetor deri më 1 Nëntor me ftesë të Federatës së Hendbollit të Turqisë , do të jetë pjesë e një turneu që do të organizohet në Ankara. Në kryeqytetin Turk Kosova pritet të zhvilloj dy apo tri ndeshje miqësore. Njërën prej tyre do ta ketë kundër Kombëtares Turke ndërsa dy të tjerat me ndonjërën prej përfaqësueseve të cilat jenë prezentë në Ankara. Përgatitjet nën udhëheqjen e përzgjedhësit Alfred Llazari do të fillojnë më 25 tetor në Prishtinë dhe do të zgjatin tri ditë. Të ftuar janë gjithsej 16 lojtar prej të cilëve 4 nga skuadra e të rinjve. Pjesë e përfaqësueses së Kosovës në këto ndeshje miqësore do të jenë edhe Besfort Bilalli , Fatlum Ahmeti , Besnik Shala dhe Alban Bislimi të cilët paraqiten në ligën e Zvicrës Suedisë përkatësisht Gjermanisë. Pjesë e këtij turneu përveç Kosovës dhe nikoqirit Turqisë , pritet të jenë edhe Bosnja , Greqia dhe Egjipti.
 
Fussball:

Raiffeisen Superliga e Kosoves

Java 13

KF Gjilani - KF Vllaznimi 3:1
KF Hysi - KF Trepça 4:0
FC Prishtina - KF Liria 1:0
Drenica - Kosova V. 3:0
KF Besa - Ferizaj 1:0
KF Flamurtari - KEK-u 0:3

1. KF Hysi (Merdare)............27P
2. KF Trepça (Mitrovica).......24P
3. KF Flamurtari (Prishtina)....22P
4. KEK-u (Kastriot)...............21P
5. KF Besa (Peje).................20P
6. Ferizaj............................18P
7. KF Liria (Prizren)...............17P
8. FC Prishtina.....................17P
9. Drenica (Skenderaj)..........17P
10. KF Gjilani........................13P
11. Kosova V. (Vushtrri).........10P
12. KF Vllaznimi (Gjakove).......10P

Java 14
(Gestern)

Keku-Besa 0:1
Kosova-Prishtina 0:0
Ferizaji-Drenica 2:1
Trepqa-Gjilani 1:1
Vllaznimi-Flamurtari 3:1

Heute

Liria Hysi

Europische Ligen - Fußball - transfermarkt.de
Hier ist Kosovo noch nichtmal als Land gekennzeichnet. Gibts dieses Land? Wie könnt ihr eine Liga haben???

Ok ich schau mal bei Kicker ob es eure Kosovoliga gibt.
http://www.kicker.de/news/fussball/intligen/intwettbewerbe/internationale-ligen.html

EURE LIGA IST DEMNACH EINE GEISTERLIGA WIE DER RS
RS hat auch ne Geisterliga wie ihr. Ne erfundene Liga
 
Europische Ligen - Fußball - transfermarkt.de
Hier ist Kosovo noch nichtmal als Land gekennzeichnet. Gibts dieses Land? Wie könnt ihr eine Liga haben???

Ok ich schau mal bei Kicker ob es eure Kosovoliga gibt.
http://www.kicker.de/news/fussball/intligen/intwettbewerbe/internationale-ligen.html

EURE LIGA IST DEMNACH EINE GEISTERLIGA WIE DER RS
RS hat auch ne Geisterliga wie ihr. Ne erfundene Liga


Depp, ist klar das sie nicht gekennzeichnet ist, da sie noch nicht int. anerkannt ist. Die Liga ist nicht frei erfunden die gibt es seit mehreren Jahrzehnten auch damals im Jugoslawien.
 
Kosova paraqitet si shtet në Korea

Nga data 25 Korrik 2009 Kosova ka edhe një kampion bote në kikboksin profesionist, fjala është për Tahir Menxhiqi i cili e fitoj gjerdanin e artë (titullin WKA të botës) në kategorinë 70 kg, në Prishtinë. Tahir Menxhiqi, 25 vjeqar, pasi që u bë kampion bote kërkon sfida akoma më të mëdha.
Menxhiqi është ftuar për një superfight në Koren jugore ku do luftojë për herë të parë një nënshtetas kosovarë dhe do ti mbron ngjyrat e shtetit të ri të themeluar me 18 Shkurt 2008, pra këtu do të paraqitet kosova si shtet. Këtë e kanë konfirmuar edhe organizatorët e K-1.
Gjithashtu është risi, se një shqiptarë lufton në një K-1 Event në peshat e mesme. Ndryshe, K-1 World Grand Prix është turneu i gjigandëve të kategorisë së rëndë ku kanë luftuar një kohë të gjatë Azem Maksutaj e Xhavit Bajrami dhe po lufton tani Kreshnik Rrustemi.
Tahir Menxhiqi në këtë super duel që do të zhvillohet me datë 26 Shtatorë në Seoul të Koresë jugore, do të ndeshet me vëndasin Chi Bin Lim i cili ka provojë në këtë turne dhe e mbanë rekordin: 11 fitore (7 KO), 6 humbje.
Nëse Menxhiqi do të fiton këtë superduel, atëherë i hapën dyert për duele tjera ne ndonjë mbrëmje të K-1 Max ku garojnë më të mirët e botës në peshat e mesme.


Tahir Menxhiqi vertrat den Staat Kosovo in K-1 ..
 
Zurück
Oben