Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Trepca-Mienen auf 1000 Mrd Dollar geschätzt

A

Albanese

Guest
Der Wert der Trepca-Minen im Kosovo wird auf 1000 Milliarden Dollar geschätzt. Vielleicht werden wir ja das europäische Dubai ^^


Rude na Kosovu vrede 1 000 mlrd $

Izvor: Politika Beograd -- Procenjuje se da je vrednost nalazišta olova, cinka, srebra, nikla, mangana, molibdena i bora na Kosmetu i do 1.000 milijardi američkih dolara, piše Politika.

15707401684ebeed3744bd0170433788_368x259.jpg
Korporativni stručnjaci za rude i minerale saopštili su krajem 2008. procenu da rezerve olova u „Trepči“ iznose 425.000 tona olova, 415.000 tona cinka i 800 tona srebra; da su rezerve nikla 185.000 tona i kobalta 6.500 tona; da su u rudniku „Grebnik“, južno od Gline, dokazane rezerve 1,700.000 tona boksita.
Četiri tone boksita sadrže dve tone glinice, iz kojih se dobija tona aluminijuma. „Grebnik“ bi, dakle, mogao da proizvede 425.000 tona aluminijuma. Do sada utvrđene rezerve feronikla na Kosmetu su 15,000.000 tona, ali se procenjuje da su i mnogo veće.

Prema rečima dr Stanišića, koji je imao pouzdana obaveštenja s raznih strana sveta, samo rezerve kosovskog lignita vrede oko 500 milijardi dolara.

Reviri olovno-cinkane rude su u „Starom trgu“, „Ajvaliji“, „Kišnici“, ruda nikla je pronađena na Golešu, u „Glavici“ i „Starom Čikatovu“.

U području Đakovice i Orahovca su ležišta hroma. Bakar i mangan se rasprostiru širom Prokletija. Ležišta magnezita su na Golešu, Strezovcu, u Dečanima i Dubocu, tvrdio je dr Stanišić. Prema njegovim rečima, privilegovani krugovi moći procenjuju vrednost nalazišta olova, cinka, srebra, nikla, mangana, molibdena i bora (sedam strategijskih ruda) na Kosmetu i do 1.000 milijardi američkih dolara.

U ovom trenutku, rudarski basen „Trepče“ „izrešetan“ je istraživačkim tačkama moćnih korporacija.

„Lidijan internešnel“ (do 2006. „Rio tinto“) otvorio je 4. novembra 2010. u Prištini svoj poslovni klub koji radi punom parom. Kako i ne bi, još početkom 2008. su izvestili o tome da su u Orahovcu našli nalazište u kome je 1,87 grama zlata na tonu uzorka (u najboljem slučaju čak 7,97 grama po toni).

„Ovo je uzbudljivo, novo otkriće zlata u oblasti koja je prethodno bila poznata samo po svojim nikl-kobalt-bakar potencijalima“, izjavio je Tim Koulin, predsednik korporacije.

Krajem 2007. Nil Klark je u „Nju stejtsmenu“ konstatovao da za Džordža Soroša i njegov Fond „Otvoreno društvo“ nije važno poštovanje ljudskih prava i osnovnih građanskih sloboda – neko društvo je „otvoreno“ ukoliko on i njegovi saradnici mogu da zarade veliki novac. Klark je to ilustrovao Soroševim ulaganjem na Kosovu da bi „preuzeo kontrolu nad rudnikom ’Trepča’”, gde su „ogromne rezerve zlata, olova i drugih minerala“.

B92 - Vesti - Rude na Kosovu vrede 1 000 mlrd $
 
Zuletzt bearbeitet:
Xehet në Kosovë vlejnë 1.000 miliardë dollarë

rude-ek_1411110853_1.jpg


Publikuar: 14.11.2011 - 08:53


Beograd, 14 nëntor – Vlerësohet se vlera e xeheve të plumbit, zinkut, argjendit, nikelit, manganit, molibdenit dhe borit në Kosovë shkon edhe deri në 1.000 miliardë dollarë amerikanë, shkruan të dielën gazeta serbe “Politika”.

Ekspertët e korporatave për xehe dhe minerale e kanë përcjellë kah fundi i vitit 2008 vlerësimin se rezervat në “Trepçë” përfshijnë 425.000 tonë plumb, 415.000 tonë zink dhe 800 tonë argjend, se rezervat e nikelit përfshijnë 185.000 tonë dhe të kobaltit 6.500 tonë; se në minierën „Gremnik“, në jug të Klinës, janë dëshmuar rezerva prej 1.700.000 tonësh boksiti. Nga katër tonë boksit mund të fitohen dy tonë alumin. “Gremniku”, rrjedhimisht, mund të prodhojë 425.000 tonë alumin.

Deri më tani rezerva të vërtetuara të ferroniklit në Kosovë janë 15.000.000 tonë, mirëpo vlerësohet se ka shumë më tepër.

Sipas fjalëve të dr. Mihailo Stanishiq, i cili ka shkruar një libër për xehet e Kosovës dhe i cili ka pasur njohuri të besueshme nga pjesë të ndryshme të botës, vetëm rezervat e linjitit të Kosovës vlejnë rreth 500 miliardë dollarë.

Xehet e plumbit, zinkut mund të gjenden me të madhe në “Stantërg”, “Ajvali”, “Kishnicë”, derisa xehja e nikelit është gjetur në “Golesh” dhe “Çikatovë të Vjetër”.

Në rajonin e Gjakovës dhe në atë të Rahovecit ka krom. Bakri dhe mangani ndodhen përgjatë Bjeshkëve të Nemuna. Gjetjet e magnezitit janë në Golesh, Strellc, Deçan dhe Duboc, kishte pohuar Stanishiq.

Sipas tij, qarqet e privilegjuara të pushtetit e vlerësojnë vlerën e xeheve të plumbit, zinkut, argjendit, nikelit, manganit, molibdenit dhe borit (shtatë xeheve strategjike) në Kosovë deri në 1.000 miliardë dollarë amerikanë.

Aktualisht, baseni i minierës “Trepça” është vërshuar me pika hulumtuese të korporatave të fuqishme.

“Lidian International” (deri më 2006 “Rio Tinto”) e kishte hapur më 4 nëntor të vitit 2010 në Prishtinë klubin e vet të biznesit, që punon me intensitet të plotë. Ata qysh në fillim të vitit 2008 kishin raportuar se në Rahovec kanë gjetur një vend ku ka 1.87 gramë ar në ton të mostrës (në rastin më të mirë madje 7.97 gramë për ton).

“Kjo është interesante, zbulim i ri i arit në fushën që më parë njihej vetëm për potencialet e veta të nikelit, kobaltit e bakrit”, ka deklaruar Tim Coëlin, president i korporatës.

Në fund të vitit 2007, Nil Clark kishte konstatuar në “Neë Statesman” se George Sorosit dhe fondacionit të tij “Shoqëria e Hapur” nuk i intereson respektimi i të drejtave të njeriut dhe lirive qytetare – është e “hapur” ajo shoqëri në të cilën ai dhe bashkëpunëtorët e tij mund të fitojnë para të mëdha. Clark këtë e ka ilustruar përmes investimit të Sorosit në Kosovë, për ta marrë “kontrollin mbi minierën e Trepçës”, ku ndodhen “rezervat e mëdha të arit, plumbit dhe mineraleve të tjera”, shkruan Politika, të dielën.

Xehet në Kosovë vlejnë 1.000 miliardë dollarë
 
Kann jeman den Threadtitel ändern das betrifft nicht nur die Trepca-Region sondern ganz Kosovo
 
Naja, Balkaner sind eine Klasse für sich Zahlen vorherzusagen, so wie bei der Einwohnerzahl Prishtinas :lol:

Dennoch hört es sich plausibel an.
 
Wenn ich ehrlich bin finde ich 1000 Mrd etwas zu übertrieben ich würde auf ca. 300 Mrd tippen
achja nicht die Amis werden sich das holen sondern unsere korrupten Politiker.
 
Zurück
Oben