Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

USA ziehen Truppen aus dem Kosovo zurück

donnie_yen

speci kastraveci
SHBA DO TË TËRHEQË USHTRINË NGA KOSOVA

Qeveria e SHBA ka vendosur që të tërhiqet ushtarakisht nga Republika e Kosovës, por lajmi është pritur keq nga disa analistë dhe diplomatë shqiptaro-amerikanë të cilët kanë shprehur shqetësimin për pasiguri të mundshme në Kosovë. njofton NOA....
Postuar: 11:44:08 / 02.01.2012
Qeveria e SHBA ka vendosur që të tërhiqet ushtarakisht nga Republika e Kosovës, por lajmi është pritur keq nga disa analistë dhe diplomatë shqiptaro-amerikanë të cilët kanë shprehur shqetësimin për pasiguri të mundshme në Kosovë. njofton Agjencia e Lajmeve, NOA.

Liga Qytetare Shqiptaro-Amerikane, ka zhvilluar menjëherë takime me autoritete më të larta amerikane, duke argumentuar nevojen për praninë amerikane në Kosovë. Kosova përballet me pasiguri serioze dhe se trupat amerikane janë e vetmja pengesë e vërtetë ndaj qëllimeve ekspansioniste të Serbisë, konstaton Liga Shqiptaro-Amerikane.

Ka reaguar edhe Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, duke vlerësuar se prania ushtarake amerikane është vendimtare për stabilitetin në Kosovë dhe rajon. Ai tha se gjatë vizitës që do t`i bëjë Beogradit do të kërkojë nga Presidenti serb Tadiç, që ta njoh Kosovën

Kleine Übersetzung:

Die amerikanische Regierung hat beschlossen, ihre Truppen aus dem Kosovo zurückzuziehen. Wann dies geschieht, ist aber noch unklar.
Die Nachricht kam bei einzelnen Kritiker und Analisten nicht gut an. Man brauche die Unterstützung der USA um die Stabilität des Landes aufrecht zu erhalten.

Was meint ihr Jungs und Madels? Gute Nachricht?

Also ich finde den Rückzug noch zu früh...Es braucht noch viel mehr Stabilität im Lande....Ausserdem haben wir nicht mal eine richtige Armee...

Eure Meinung ist nun gefragt.
 
Ja und?? Irgendwann müssen sie ihre Truppen zurückziehen. Wir wissen nicht, welchen Zeitraum sie meinen. Vielleicht in einem Jahr, vielleicht auch in 10 oder 20 Jahren.
 
Zurück
Oben