Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

VATERPOLISTI BEZ KONKURENCIJE I U 2005. GODINI

  • Ersteller Ersteller Gast829627
  • Erstellt am Erstellt am
G

Gast829627

Guest
VATERPOLISTI BEZ KONKURENCIJE I U 2005. GODINI
SPORT - VESTI - Ponedeljak, Januar 02, 2006 11:18 RTS
vaterpolo-denis-sefik-1 Trijumf vaterpolo reprezentacije Srbije i Crne Gore na prvenstvu sveta u Montrealu i Svetskoj ligi u Beogradu predstavlja najznačajniji događaj za nacionalni sport u 2005. godini, prema tradicionalnom izboru sportske redakcije Tanjuga.

Trostruki prvaci sveta svojim rezultatima u protekloj godini zaslužili su i titulu najbolje ekipe na međunarodnoj sportskoj sceni, s obzirom da su jedini nacionalni tim u svim sportovima koji je osvojio dva najznačajnija trofeja u sezoni.

Najbolji pojedinci među 'plavim delfinima' - prvi strelac i najbolji igrač šampionata u Montrealu Aleksandar Šapić, Vladimir Vujasinović i Danilo Ikodinović bili su kandidati, ili nosioci titula najboljih u većini nacionalnih anketa, a ozbiljni su kandidati za laskavo priznanje i u konkurenciji Međunarodne plivačke federacije.

Nepodeljeno je mišljenje da je za vaterpoliste 2005. godina bila rekordna i, prema oceni saveznog selektora Petra Porobića,' za pamćenje', a da utisak bude kompletan pobrinuli su se juniori osvojivši u Argentini svetsko, a u Sofiji evropsko 'zlato'.

Plasman fudbalske reprezentacije Srbije i Crne Gore na Mondijal u Nemačkoj zaslužio je drugu poziciju na rang listi nacionalne novinske agencije koja je do raspada SFR Jugoslavije organizovala izbor najboljeg sportiste Mediterana, a od prošle godine bira deset događaja koji su obeležili domaći sport u kalendarskoj godini.

Uz samo jedan primljeni gol tokom kvalifikacija za prvenstvo sveta, 'plavi' su protiv Španije, Bosne i Hercegovine, San Marina, Litvanije i Belgije prikazali igru koja je, konačno, zadovoljila našu javnost.

Kao prvoplasiran u sedmoj kvalifikacionoj grupi naš tim je ostvario cilj i nakon osam godina se našao u konkurenciji 32 najbolje ekipe sveta, gde nas u C grupi čekaju selekcije Holandije, Argentine i Obale Slonovače.

Da zadovoljstvo poklonika 'najvažnije sporedne strvari na svetu' bide još veće zaslužni su mladi fudbaleri koji su obezbedili plasman na Evropsko prvenstvo u Portugaliji.

Protekla godina našim sportistima i prijateljima sporta nije donela samo radost. Dokaz za to je, pre svega, debakl naše košarkaške reprezentacije na kontinentalnom šampionatu i to u 'zemlji svetskih šampiona', što je zavredelo treću poziciju na listi.

Nakon šestog mesta na prvenstvu Evrope u Švedskoj i 11. na Olimpijskim igrama u Atini 'plavi' su usred Srbije i Crne Gore eliminisani u prvoj fazi takmičenja, iako su važili za jednog od glavnih favorita.

Razočarenje i bes celokupne sportske javnosti obrušili su se na svetske prvake iz Indijanapolisa, nakon čega su usledili dani preispitivanja i međusobnog optuživanja.

Epilog je usledio krajem godine - predsednik KŠCG postao je Goran Knežević, a selektor nacionalnog tima, prema mišljenju članova Stručnog saveta, trebalo bi da bude Svetislav Pešić.

Sa zebnjom očekivana specijalna pozivnica za prvenstvo sveta u Japanu stigla je na našu adresu, a da li ćemo poverenje FIBA opravdati saznaćemo u drugoj polovini ove godine braneći titulu na šampionatu sveta.

Čast košarkaške nacije odbranili su šestoplasirani na listi - mladi košarkaši u obe konkurencije. Omladinci su na prvensvu Evrope u Rusiji osvojili treće mesto, a juniori su na kontinentalnom šampionatu u Beogradu napravili podvig i uzeli zlatnu medalju.

Juniorke su na evropskom prvenstvu u Mađarskoj bile prvoplasirane, dok su se iz Tunisa, sa prvenstva sveta, vratile sa srebrnom medaljom.

Nasuprot rezultatskom neuspehu, najviše ocene domaće i međunarodne javnosti i četvrto mesto u našoj anketi zaslužili su organizatori košarkaškog šampionata Evrope, održanog tokom septembra u Beogradu, Novom Sadu, Vršcu i Podgorici. O uspešnosti organizatora svedoče brojni komplimenti novinara, učesnika, gostiju iz inostranstva i visokih zvaničnika FIBA.

Takmičenje je proteklo bez ijednog incidenta, a najbolji evropski košarkaši uživali su u prednostima i tehničkim moguućnostima sportskih hala, pre svega 'Beogradske arene', uz tradicionalnu gostoljubivost koja je, sudeći prema reakcijama u javnosti, posebno zadivila navijače slovenačke i reprezentacije Grčke - pobednika šampionata.

Utakmice su prenošene u 72 zemlje, mečeve je posetilo 160.000 gledalaca, a sa prvenstva je izveštavalo 1.100 akreditovanih novinara iz 50 država.

Nakon izuzetno zahtevnog posla organizatori su bili zadovoljni i finansijskim momentom, pošto je prihod od prvenstva iznosio oko dva miliona evra.

Tradiciju dobrog organizatora najznačajnijih sportskih manifestacija potvrdili smo, između ostalog, i kao suorganizatori prvenstva Evrope za odbojkaše.

Partner Beogradu, domaćinu dela takmičenja po grupama, bio je Rim gde je na finalnom turniru naša selekcija osvojila bronzanu medalju. Uz 'srebro' sa finalnog turnira Svetske lige u Beogradu uspeh odbojkaša bio je vredan petog mesta Tanjugove liste.

Događaj označen brojen sedam desio se početkom 2005. u Inzbruku, gde je na sastanku Izvršnog odbora Svetske studentske organizacije [FISU] Beograd dobio organizaciju letnje Univerzijade 2009. godine.

Bila je to značajna pobeda sportske diplomatije i međunarodnih aktivnosti Uprave za sport Ministarstva prosvete i sporta Srbije, ali i još jedan dokaz da je sport najbrži put za naš povratak na svetsku scenu.

Predstavnici 170 nacija i više od 8.500 takmičara u prestonici Srbije i Crne Gore 2009. godine obeležiće 60. godišnjicu FISU, a naša zemlja će imati priliku da se dokaže u brojnim oblastima koje obuhvata organizacija Univerzijade.

Zajednički cilj Vlade Srbije, resornog Ministarstva, Univerzitetskog sportskog saveza SCG i gradskih vlasti je afirmacija naše zemlje, sporta i akademske zajednice.

Mesto niže na listi zaslužila je rezultatom na šampionatu Evrope u streljašvu Jasna Šekarić koja je u disciplini vazdušni pištolj, jula meseca u Kovilovu, osvojila zlatnu medalju.

Tokom godine Šekarić je bila pobednik Svetskog kupa u Minhenu i u ovom trenutku jedini je sportista iz naše zemlje sa ispunjenom normom za Olimpijske igre u Pekingu 2008. godine. Trofejnom strelcu biće to šeste Igre u karijeri, a sa prethodnih pet vratila se sa isto toliko odličja.

Šekarić je trenutno vodeća na svetskoj rang listi u disciplini vazdušni pištolj.

Protekla godina je bila izuzetno uspešna i za tenisere, a 18-godišnjoj Ani Ivanović donela je i plasman na deveto mesto naše liste.

Sezonu je počela sa 97. pozicije WTA liste, a okončala je kao 16. reket sveta. Trijumfovala je na turniru u Kanberi, a u osmini finala Rolan Garosa bila je uspešnija od trećeplasirane sa svetske liste, Francuskinje Ameli Morezmo.

Pored Ivanović, 2005. tenisku godinu obeležili su i rezultati Jelene Janković, 22. sa WTA liste i, konačno, dvojice tenisera medju 100 najboljih - Novaka Đokovića [78] i Borisa Pašanskog [82].

Na začelju liste, ali sa veoma vrednim rezultatom, nalaze se Ognjen Filipović i Dragan Zorić - prvaci sveta u kajaku dvosedu na 200 metara.

Pobeda na šampionatu u Zagrebu najznačajnija je u njihovoj trogodišnjoj zajedničkoj karijeri, a naporan kontinuirani rad žele da krunišu medaljom na Igrama u Pekingu.

Pored navedenih deset događaja u 2005. godini vrhunsko sportsko umeće prikazali su i mladi rukometaši - prvaci sveta u kadetskoj i vicešampioni Evrope u juniorskoj konkurenciji, dok je rvač Davor Štefanek trijumfovao na prvenstvu sveta za juniore i bio treceplasiran na kontinentalnom šampionatu.

Iva Obradović je osvojila svetsku zlatnu medalju u skifu u konkurenciji mladjih seniora, a odbojkašice su bile drugoplasirane na juniorskom svetskom prvenstvu.

Tamnu stranu sportske 2005. godine obeležio je i događaj koji je izazvao burne reakcije u javnosti i o kojem će konačnu reč dati nadležni sud - razmimoilaženje u mišljenju i načinu rada između bivšeg predsednika Filipa Ceptera i većine članova Predsedništva našeg nacionalnog olimpijskog komiteta.

Na početku 2006. godine sportisti i sportski funkcioneri naše zemlje ističu da su brojne obaveze i planovi pred njima, ali naglašavaju da im ni ambicije nisu ništa manje. Ukoliko neki od planova ne budu realizovani, niti vrednovani prema očekivanju, ne treba gubiti veru u budućnost našeg nacionalnog sporta, imajući u vidu pozicije mladih sportista na medjunarodnoj sceni zbog kojih su zavredili značajna mesta i na listi nacionalne novinske agencije.


Poredak deset prvoplasiranih događaja
----------------------------------------------

1. Trijumf vaterpolista na prvenstvu sveta i Svetskoj ligi - 69 poena

2. Plasman fudbalera na Mondijal u Nemačkoj - 52

3. Debakl košarkaša na kontinentalnom šampionatu - 42

4. Organizacija prvenstava Evrope u košarci i odbojci - 41

5. Bronzana medalja odbojkaša na EP i srebrna u Svetskoj ligi - 32

6. Uspeh mladih košarkaških selekcija - 30

7. Dobijanje organizacije Univerzijade 2009. godine - 26

8. Zlatna medalja Jasne Šekarić na EP - 25

9. Uspešna sezona Ane Ivanović - 20

10. Zlatna svetska medalja kajakaša Ognjena Filipovića i Dragana Zorića
 
Zurück
Oben