Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Mazedonien Sport Thread

Basketball Nationaltrainer Dokuzovski verlängert Vertrag nicht!



Докузовски: Толку од мене како селектор

Споделете ја веста со Вашите пријатели
Кормиларот на нашиот национален тим од Евробаскетот во Литванија зборуваше за своите идни планови, меѓу кои не се наоѓа продолжувањето со работа во репрезентацијата на Македонија.


Марин Докузовски, кој беше еден од архитектите на големиот успех на македонската кошаркарска репрезентација на Евробаскетот во Литванија, изјави дека веќе не планира да ја врши селекторската функција. Тоа не е првпат тој да изјави такво нешто, со оглед на тоа дека Докузовски и пред ЕП имаше изјавено дека нема да го продолжи договорот со националниот тим.

„Јас дадов изјава и пред почетокот на европското првенство дека повеќе нема да бидам селектор, дека завршив. Не знам сега какво е мислењето на општата јавност, но ќе треба да поразговараме за таа функција, ама мислам дека ќе останам на тоа дека нема да бидам повеќе селектор“ - изјави стратегот во интервјуто за „Нетпрес“.

Во врска со неговата иднина, Докузовски се уште нема конкретен одговор покрај тој дека останува дел од Работнички, но не како главен тренер.

“Во овој момент јас сум слободен агент. Има многу менаџери со кои сум во контакт, но со никој не сум потпишал ништо, затоа што сум рекол дека кој ќе ми најде најдобра работа, со тој ќе потпишам. Во моментов ниту физички, ниту психички не сум спремен. Морам да ги средам впечатоците, затоа што исцрпен сум максимално“ - додаде Докузовски во разговорот за „Нетпрес“.

TIME.mk - ???????? ?? ?????

Schade, aber ich kann ihn verstehen. Man hört am besten da auf wo man am meisten erreicht hat.

Fussball: Spielabbruch in 78min. in Prilep, Spieler des Heimteams Prilep greifen Linienrichter an

TIME.mk - ???????? ?? ?????


Das gibts auch nur am Balkan. :haha:
 
Nikola Jakimovski received red card


Nikola Jakimovski entered today's game in the 71st minute for Javor and received a straight red card five minutes later.


It was not a good day for the 21-year-old Macedonian attacker Nikola Jakimovski. He started the game on the bench for Javor before he came on in the 71st minute replacing Živorad Mišić. However, only five minutes later, Jakimovski was given a straight red card for apparently complaining to the referee. Javor ended up losing today's game 1:0 away to Sevojno.

Jakimovski joined Javor earlier this summer after finishing last year with Macedonian club Teteks. Nikola wanted to continue his career abroad so he decided not to return to Teteks and agreed to a deal with Javor. This was his third appearance in a Javor uniform but this quick red card will not sit well with the manager. Jakimovski was a product of the Makedonija Gjorce Petrov youth system and has formerly played for the youth national teams of Macedonia.

Prior to joining Teteks last year for the second half of the season, Jakimovski had a brief stint of several months in Hungary with Ferencváros.

Macedonian Football .com - Makedonski Fudbal .com - Macedonian Football (soccer) website | Nikola Jakimovski received red card
 
Zurück
Oben