Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Бања Лука | Banja Luka - Republika Srpska - Bosnien und Herzegowina

Banja Luka hat 230.000 Einwohner?
Die Volkszählung 1991 ergab folgende Zusammensetzung für die Gemeinde:

  • Serben - 106.826 (54,59%)
  • Kroaten - 29.026 (14,83%)
  • Bosniaken - 28.558 (14,59%)
  • Jugoslawen - 23.656 (12,09%)
  • andere - 7.626 (3,89%)

Heute ist die Einwohnerzahl Banja Lukas im Vergleich zu 1991 fast um das Doppelte gewachsen, nicht zuletzt wegen der Kriegsfolgen.
Die heutige OpÅ¡tina – Wikipedia (Gemeinde) Banja Luka erstreckt sich weit über die urbanen Stadtteile hinaus und bezieht Dörfer und Siedlungen im Umkreis von 20 Kilometer ein.
Zudem befindet sich der urbane Teil der Stadt am nordöstlichen Gemeinderand zu Wikipedia. Daher gibt es Stadtteile, die jenseits der Gemeindegrenzen liegen. Bestes Beispiel ist Trn, der südlichste Stadtteil der Gemeinde Laktasi, welcher selbst mehr Einwohner hat als Laktaši-Zentrum und praktisch mit der Stadt Banja Luka zusammengewachsen ist, jedoch nicht mit Laktaši-Zentrum. Aus diesen Gründen entsprechen die Einwohnerzahlen der Gemeinde nicht denen der eigentlichen Stadt.

  • Kernstadt (die engeren bzw. zentralen Stadtteile): 165.000 Einwohner (Schätzung 2004)
  • Urbaneres Stadtgebiet inkl. Trn: 195.000 (Schätzung 2007)
  • Großgemeinde Banja Luka (ohne Trn): 224.000 (2007)
 
N6+gbAAAAAElFTkSuQmCC



Više od 200 godina star hrast u ulici Svetozara Markovića počeo je da se suši u nedostatku vode, tvrdi profesor Šumarskog fakulteta u Banjaluci Zoran Stanivuković koji je na zahtjev Gradske uprave izašao na teren da utvrdi stanje jednog od simbola grada.

"Hrast nije bio napadnut od strane insekata ili truljenjem, ali je list uvenuo. Jednostavno je ostao bez vode, a takva vrsta hrasta uvijek mora imati podzemnu vodu, pa je moguće da je izgradnja zgrade u njegovoj neposrednoj blizini mogla imati uticaj na smanjenje podzemne vode. Takođe, zima i poljeće su bili prilično sušni i količina oborina koja je mogla da nadoknadi nedostatak podzemne vode je izostala. Treća stvar koja je sigurno presudila je asfaltiranje parkinga čime se praktično izgubila mogućnost da oborinska voda dolazi do korijena", objasnio je Stanivuković za "Glas Srpske".

Prema njegovim riječima, tako je u vrijeme kada je olistao i kada je mladom listu najviše trebalo vode, hrastu uskraćena ta potreba i tako je započeo proces uvenuća.

"Preporučio sam da bi bilo najbolje ako postoji mogućnost da se vještačkim putem pokuša dodati voda hrastu, pa da vidimo šta će se dešavati tokom ove vegetacijske sezone. Hrast je čudna vrsta i ima mogućnost ponovnog tjeranja listova i često puta kad su velike suše i žege zna se desiti da mu uvene lišće pa kada počnu kiše u septembru da se zazeleni ponovo", kazao je Stanivuković i dodao da je optimista i da je najbolje da hrast ovako ostane do sljedećeg proljeća, da se vidi da li će se oporaviti.

Zdravko Jurić čija je kuća preko puta čuvenog drveta ističe da su probali sa sušenjem i opadanjem lista nastali kada je počelo asfaltiranje obližnjeg parkinga kod nove zgrade.

"Sipali su tu oko njega vruć asfalt, po meni se zbog toga osušilo. Za njega je ostalo malo zemlje. Lišće je opalo sada kada treba biti najzelenije. Žalosno je to vidjeti jer sam navikao na njega i "komšije" smo čitav moj život. Vidim da nešto pokušavaju, ali bojim se da je kasno. Daj Bože da se oporavi", ističe Jurić.

U preduzeću "Bau komerc" koje je gradilo zgradu u neposrednoj blizini hrasta ističu da im je žao hrasta.

"Inspekcija nam je naložila da zalijevamo hrast sa po 200 litara vode, s tim da malo otkopamo oko njega da bi voda lakše došla do korijenja, što smo sve i uradili. Obezbijedili smo cisternu oko nekih 5.000 litara vode, i dalje se na tome radi pa ćemo vidjeti šta će biti. Na našem sajtu postoje slike gdje se vidi da je on u aprilu ove bio zelen kada je zgrada već uveliko bila napravljena. Radili smo sve po regulacionom planu, šta mu se desilo u međuvremenu ne znamo. Nama je zaista stalo da stari hrast ostane jer on je prepoznatljiv i kompleks koji smo gradili zove se "Kod starog hrasta" Ulažemo sve napore i nadamo se najboljem", rekla je pravnica u ovom preduzeću Gordana Babić.

Iako je po ocjeni stručnjaka hrast u ulici Svetozara Markovića stariji od 200 godina i najstariji ove vrste u Banjaluci, nije uvršten na listu zaštićenih spomenika prirode jer je zatajila administracija.

Gradska uprava nikada nije ovaj hrast proglasila prirodnim spomenikom, ali je finansirala uređenje i održavanje stabla.


Zusammenfassung

Die älteste Sorte dieses Baumes wurde ist in Banja Luka wahrscheinlich ausgetrocknet. Der Baum ist über 200 Jahre alt und ist ein Symbol für Banja Luka. Die Ursache ist, man wollte einen Parkplatz machen und um ihn wurde heissen Beton gefüllt. Um ihn blieb nur noch ein kleines Stück Erde und im Frühling braucht der Baum, wenn er wieder Grün wird, am meisten Wasser.
Die Leute wollen noch abwarten und schauen ob er sich noch retten kann bis nächsten Frühling.
 
Otvorena Potočka džamija u Banjoj Luci


Pozivamo sve na dijalog, a Tadića da se ne okreće ispred Ferhadije
- Muslimani nikada ne smiju zaboraviti emanet Poslanika, svoje korijene, tradiciju i nastojanja kojima nas uči Islam. Mi ne možemo i ne smijemo živjeti bez džamija,jer su one dio našeg bića, identiteta i vjere, pa smo uz toleranciju, razumijevanje i zbližavanje kojima nas stoljećima uči naša časna religija, danas opstali i evo opstajemo. Zbog toga, neka Dragi Allah obilato nagradi sve vas koji ste doprinjeli da doživimo ovaj iznimno značajan dan za sve nas, ne samo u Banja Luci, već u čitavoj BiH, u Dijaspori, diljem svijeta gdje se nalaze naši vjernici, rekao je danas banjalučki muftija Edhem. Ef. Čamdžić, na otvaranju Hadži-Perviz ili Potočke džamije u Banjoj Luci.
Pored banjalučkih imama i predstavnika Medžlisa IZ Banja Luka, svečanosti su takodjer prisustvovati i vjerski autoriteti Islamske zajednice Bosne i Hercegovine i Hrvatske, Mrkonjić Grada, Bihaća, Cazina…

Muftija je jučer imenujući sve koji su doprinjeli održivom povratku u Banjoj Luci, naveo i predsjednika RS Milorada Dodika. On je naglasio da je Dodik kao predsjednik Vlade RS značajno pomagao Islamskoj zajednici u Banjoj Luci, pozivajući ga da samo u tom smjeru nastavi djelovati i kao prvi čovjek RS. Stotine vjernika aplauzom je pozdravilo ove rječi banjalučkog muftije. Pored toga, najavio je intenziviranje saradnje sa SPC u Hercegovini, a zatim pozvao i predsjednika Srbije Borisa Tadića da kao i drugi brojni zvaničnici iz BiH, regije i inostranstva i on uskoro posjeti gradilište najznačajnije banjalučke džamije Ferhadije.
 
Banja Luka s 37 stupnjeva jedan od

S izmjerenih 37 stupnjeva Banja Luka je danas bila jedan od četiri najtoplija grada u Europi.

Visoke temperature centar i okolne ulice grada ostavile su skoro pustim, a mali broj građana samo zbog velike potrebe izlazio je iz stanova, već nakon jutarnjih sati.

Meterolozi ne najavljuju značajniji pad temperature, jer će živa u termometru tek utorak svega nekoliko stepeni ići dolje.

U Hitnoj pomoći u protekla 24 sata obavili su 103 pregleda i 17 kućnih posjeta.

Pet pacijenta doživjelo je toplotni udar, a ljekari ponavljaju savjet da se u ove vrele dane uzima što više tečnosti, lagana hrana, te, ako je to moguće, izbjegava se izlaganje suncu, posebno u periodu između 11 do 17 sati. (Fena)
 
Zurück
Oben