Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Berisha bittet die islamischen Nationen Kosova anzuerkennen

Berisha thirrje Konferencës Islamike: Njihni Kosovën

Kryeministri shqiptar, Sali Berisha, u ka bërë thirrje vendeve anëtare të Konferencës Islamike të njohin shpejt pavarësinë e Kosovës, pasi kjo është me rëndësi fondamentale. Komentet e tij Berisha i bëri në një intervistë për televizionin satelitor me bazë në Katar “Al Jazeera”, gjatë vizitës së tij në këtë vend.

Berisha theksoi me këtë rast se Shqipëria si vend anëtar i Konferencës Islamike, do të përpiqet të luajë rol më të madh brenda kësaj konference, edhe pse është shtet i vogël, në mënyrë që të njihet shteti i ri i Kosovës.

Berisha kujtoi me këtë rast se vendet e Konferencës Islamike votuan më 1994 njëzëri rezolutën e Kombeve të Bashkuara ku kërkohej zgjidhja e çështjes së Kosovës, duke kërkuar që edhe tani të bëjnë të njëjtën gjë për ta mbështetur këtë vend.

Kryeministri shqiptar tha se mbi 55 vende e kanë njohur tashmë Kosovën dhe askush nuk e ka bërë këtë për të shpërblyer shqiptarët apo për të ndëshkuar serbët, por e kanë bërë për të kontribuar për paqen dhe stabilitetin në rajon.

Konferenca Islamike është organizata e dytë më e madhe ndërqeveritare në botë pas OKB-së dhe ka aktualisht 57 anëtarë të shpërndarë në katër kontinente.

Në rast se gjithë shtetet e kësaj organizate do të njihnin Kosovën, kjo do të përmbyste raportet e krijuara dhe në OKB-në për njohjen e shtetit të ri të Kosovës. /news24/balkanweb/telegrafi/

Berisha thirrje Konferencës Islamike: Njihni Kosovën Lajme - Telegrafi

Berisha hat den 57 islamischen Staaten gebeten den Kosovo anzuerkennen!

Meiner meinung wird das bald geschehn! Somit könnte Kosova allen Weltorganisationen beitreten!



hmmmm

ich frage mich, wa swir von diesen talibanen erwartet haben ?

sollen die doch zur hölle fahrn
 
Mal rein aus Interesse,
was wäre denn, wenn euch keiner mehr anerkennt, sagen wir in den nächsten zehn Jahren?
 
Mal rein aus Interesse,
was wäre denn, wenn euch keiner mehr anerkennt, sagen wir in den nächsten zehn Jahren?



Es muss uns auch kein Land mehr anerkennen.


Wichtig ist einfach dass bei der UN-Abstimmung, an welcher man dann abstimmt ob KS ein UN-Mitglied werden soll, dass dort ca. 100 Staaten von 192 dafür sind.

Es müssen nicht mal Staaten sein die uns anerkannt haben.
 
Natürlich wäre es schön, wenn uns die arabischen Länder anerkennen würden aber wenn nicht, dann eben nicht. Sollen wir denen jetzt etwa in den A**** kriechen????

Kjo shkon me qef e jo me hater;)
 
Zurück
Oben