Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Die grösste Moschee auf dem Balkan mit 4 Minaretten

AlbaMuslims

Gesperrt
Xhamia Qendrore me katër minare dhe më e madhja në Ballkan


Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim Tërnava ka paralajmëruar se më 4 tetor do të vendoset gurthemeli i xhamisë në Prishtinë, e cila me siguri do të jetë më e madhja në Ballkan dhe ndërtimi i saj do të zgjas disa vjet, raporton agjencia turke e lajmeve “Anadollia”.
Xhamia do të ndërtohet në hapësirën prej 8000 metra katrorë, kurse ndërtimi i saj do të kushtoj rreth 20 milionë euro, ka thënë Tërnava, duke shtuar se me vite të tëra ekziston nevoja që në Prishtinë të ndërtohet xhami e përmasave të mëdha.Sipas tij, parcela është ndarë dhe aktualisht janë duke u zhvilluar përgatitjet dhe aktivitet për fillimin e ndërtimit, pas vendosjes së gurthemelit.Tërnava ka thënë se xhamia do të ketë katër minare dhe 50 kube, kurse secila nga katër minaret do të ketë tri sherefe, respektivisht hapësira ku imamët do të thërrasin ezanin.Ai ka thënë se BIK-u ka kërkuar nga institucionet shtetëror në Kosovë që t’i mbulojnë shpenzimet për ndërtimin e xhamisë, duke shtuar se janë hapur edhe xhirollogari për ndihmë vullnetare të qytetarëve.Tërnava ka theksuar se pret që myslimanët nga mbarë bota, veçanërisht nga Turqia, me kontributin e tyre të ndihmojnë ndërtimin e xhamisë më të madhe në Ballkan. (OI)

Xhamia Qendrore me katër minare dhe më e madhja në Ballkan | Radio Dituria

Bald beginnt der Bau der neuen Moschee in Prishtina (im Zentrum Prishtinas). Die Moschee soll vier Minaretten haben und damit auch die grösste Moschee auf dem Balkan sein.
 
wozu eigentlich immer diese riesen gebäude ???
beten kann man auch in der kleinsten kammer wenn man es ernst meint ;-)
 
Zurück
Oben