Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Kroate rettete Tausenden von Menschen in Ruande das Leben.

  • Ersteller Ersteller cro_Kralj_Zvonimir
  • Erstellt am Erstellt am
C

cro_Kralj_Zvonimir

Guest
20080201200815122_1.jpg
Hrvat koji je spasio tisuće ljudskih života u Ruandi




Procesijom i svečanom svetom Misom u župi u kojoj je kao misionar služio do svoje mučeničke smrti jučer 31. siječnja 2008. god. je u gradu Kivumu, u Ruandi obilježena deseta obljetnica ubojstva bosanskog franjevca Vjeke Ćurića. U nazočnosti velikog broja tamošnjih vjernika i svećenika Misu je u crkvi koju je fra Vjeko sagradio i kojoj je i pokopan, služio mjesni biskup Smaragde Mbonyintege. U koncelebraciji su osim franjevačkog provincijala Mauriciusa i Madagaskara bili i naši misionari u Kivumu, bosanski franjevci fra Ivica Perić, fra Juro Tokalić dok je franjevačku provinciju Bosnu Srebrenu kojoj je ubijeni misionar pripadao, predstavljao fra Vinko Ćuro, član Uprave i župnik u Kiseljaku.

U procesiji koja je krenula iz škole koja nosi fra Vjekino ime sudjelovali su i brojni mladi župljani koji su na glavama nosili trake s imenom ubijenog misionara te članovi fra Vjekine obitelji: brat Drago i sestra Ljubica koji su položili cvijeće i svijeću na grobu svog brata ubijenog 1998. U znak zahvale njegovoj domovini, mnogi su od mladih sudionika procesiji bili odjeveni u majice s prepoznatljivim hrvatskim kockicama.

- Fra Vjeko je žrtvovao je svoj život spašavajući druge živote. Njegova smrt je sjeme novim kršćanima u ovom kraju. Mi u Africi trebamo dobrih fratara kao što je bio on, istaknuo je biskup Mbonyitege u svojoj propovjedi zahvalivši i ovom prilikom pokojnom misionaru na žrtvi i ljubavi.

20080201200815122_2.jpg


Na koncu svečane Mise nazočne je pozdravio i fra Vinko Ćuro naglasivši da je fra Vjeko bio jedan od prvih misionara iz naše domovine koji se uključio u franjevački Projekt Afrika. - Fra Vjeko živi ovdje s vama po svojim dobrim djelima, i po svećenicima koji nastavljaju njegova započeta dobra djela u ovom kraju. I mrtav ovdje u crkvi naviješta Kristovu radosnu vijest, i ostaje trajno s vama kao mir i dobro. Bio je mir, jer je radio i umro za mir. Bio je dobrota, jer je živio i umro kao dobar čovjek i svećenik, kazao je fra Ćuro izrazivši nadu da će Crkva ovog mučenika uzdignuti na čast oltara.

Po završetku Mise koja je po afričkom običaju trajala više sati, uz domorodačke pjesme i plesove, uslijedio je kulturno - zabavni program sastavljen od tradicionalnih napjeva i narodnih igara ovog podneblja. O dobroti pokojnog misionara svjedočili su neki od preživjelih koje je tijekom rata u Ruandi spasio od sigurne smrti dok su o njegovom uzornom svećeničkom radu kazivali kolege franjevci na čije je živote svojim primjerom presudno utjecao.

Fra Vjeko Ćurić je ubijen u nerazjašnjenim okolnostima u Kivumuu 31. siječnja 1998. Tijekom rata u Ruandi 1994. između Tutsija i Hutua istaknuo se spašavanjem tisuća ljudskih života te dovoženjem humanitarne pomoći iz susjednih zemalja pa je zavrijedio nadimak "hrvatski Oscar Schindler". Kao jedini misionar koji ni u vrijeme rata nije napuštao Ruandu, nebrojeno je puta stavljao glavu u torbu i spašavao se u zadnji trenutak. Hitac prije deset godina, nažalost, nije mogao izbjeći.

20080201200815122_3.jpg


Rođen je 1957. u Žepču a sav svoj svećenički vijek, od ređenja 1982. do smrti 1998. proveo je kao misionar u Ruandi. U župi njegove pogibije u Kivumuu danas su dvojica bosanskih franjevaca, fra Ivica Perić, kao gvardijan i fra Juro Tokalić kao tek pridošli član. Župa ima 30 tisuća kršćana i školu koja nosi ime "Otac Vjeko" . Na veoma zanimljivim internetskim stranicama (vjeko-rwanda.info - Naslovnica) na hrvatskom jeziku možete o svemu saznati više te i financijski pomoći naše misionare u ovoj hrvatskoj župi u srcu Afrike.

www.zupa-busovaca.com - Obilje¾ena 10. obljetnica ubojstva misionara fra Vjeke Æuriæa
 
Auch wissen wollen :(
In Ruanda fanden Gedenkfeiern zum 10. Todestag des aus Bosnien stammenden Franziskanermönches statt. Er hatte im damaligen Krieg (eigentlich Völkermord) zwischen Tutsi's und Hutu's tausenden Menschen das Leben gerettet und humanitäre Hilfe organisiert, deswegen wird er auch als "kroatischer Oscar Schindler" bezeichnet.
 
Zurück
Oben