Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Länder, die Kosova anerkennnen


unbenannt1jv.jpg
 
Pakistani shqyrton njohjen e Kosovës
Vendimi mund të bëhet i ditur javën e ardhshme ka bërë të ditur për Radio Dukagjinin, drejtori për Evropë në ministrinë e jashtme të Pakistanit, Israr Hussain. I pyetur se cilat janë gjasat që shteti i tij ta njeh Kosovën, ai nuk ka dashur të përgjigjet.

Brenda javës së ardhshme Pakistani mund të bëhet shteti i 70-të që e ka njohur Kosovën dhe i pari pas mendimit të GJND-së. Drejtori për Evropë në ministrinë e jashtme të Pakistanit Israr Hussain, ka bërë të ditur se Pakistani është duke e shqyrtuar njohjen e Kosovës.

“Jemi duke e finalizuar qëndrimin tonë, sepse ende nuk e kemi bërë një gjë të tillë. Ne nuk do ta analizojmë mendimin këshillëdhënës të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, por në bazë të këtij mendimi po e formulojmë qëndrimin tonë shtetëror lidhur me këtë çështje”, tha ai.

Sipas Israr Hussain, qëndrimi i Pakistanit do të bëhet i ditur shumë shpejt, por ai nuk pranon ta bëjë të ditur nëse shteti i tij do marrë vendim për njohjen e realitetit të ri të krijuar në Ballkan.

“Këtë nuk mund t’ua them, nuk mund t’i përgjigjem pyetjes suaj sepse e kam të pamundur. Por përgjigjen do e mësoni shpejt, ndoshta javën e ardhshme”, tha Hussain. /telegrafi/
 
Hyseni paralajmëron njohje të reja
Shefi i diplomacisë së Kosovës, Skënder Hyseni, pas kthimit nga New York-u ka vlerësuar se mendimi këshillëdhënës i GJND-së ka qenë një ndër ngjarjet më të rëndësishme historike për Kosovën, ndërsa hodhi poshtë zërat kritikë të disa analistëve kosovarë se nuk duhet kërkuar rezolutë të re në KS të KB-ve, duke thënë se vetëm me një rezolutë të re të Këshillit të Sigurimit UNMIK-u do të largohej nga Kosova.

Ai këto komente i bëri të enjten në Aeroportin e Prishtinës, me ç’rast ka folur rreth vizitës së tij në Nju Jork dhe takimeve të shumta që ka zhvilluar atje me përfaqësues të vendeve anëtare të KB-ve, të cilat nuk e kanë njohur Kosovën, por edhe me përfaqësues të përhershëm të Këshillit të Sigurimit, vende mike të Kosovës.

Siç transmeton Express, ministri Hyseni ka thënë se gjatë takimeve që ka pasur me përfaqësues të vendeve anëtare të KB-ve që hezitojnë të njohin realitetin e ri të krijuar në Kosovë, ka kërkuar njohjen e menjëhershme të pavarësisë së vendit tonë dhe se shumë shpejt priten njohje të reja, por nuk ka dashur të japë detaje të tjera se për cilat vende bëhet fjalë më konkretisht.

Për më tepër, numri një i diplomacisë kosovare ka thënë se ka kërkuar zëvendësimin e Rezolutës 1244 me një rezolutë të re, e cila do të ishte në pajtim me realitetin e ri të krijuar në vend pas shpalljes së pavarësisë. /telegrafi/
 
die ersten 10 .. handeln und denken erst dann ...

Ausgerechnet so ein kleiner und zudem dummer Pisser wie du will uns sagen was wir zu tun hätten.
Verpiss dich aus dem Thread oder du wirst gebannt wenn die Spammerei so weiter geht.
Jeder weiss dass due in Fake bist und aus diesem Grund habe ich dich als solchen gemeldet.
 
Ausgerechnet so ein kleiner und zudem dummer Pisser wie du will uns sagen was wir zu tun hätten.
Verpiss dich aus dem Thread oder du wirst gebannt wenn die Spammerei so weiter geht.
Jeder weiss dass due in Fake bist und aus diesem Grund habe ich dich als solchen gemeldet.


jeder darf sich seine meinung bilden ich versteh schon das du dich angegriffen fühlst ob ich gebannt werde bleibt immer noch die entscheidung der admins ;) auf das "dummer kleiner pisser" will ich garnicht antworten da der klügere nachgibt :cool:
 
Zurück
Oben