Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Mazedonien Sport Thread

Mazedonien hat leider noch nie was in Sport gerissen.

Also kein Edelmetall geholt.


Ach was :)
Sydney 2000, Bronze

Patot do Olimpiskata bronza SIDNEJ 2000 Mogamed Ibragimov (MKD) - Burton, Charles (SAD).flv - YouTube


Europameister im Bodybuilding (Kategorie bis 85 kg) 2011
getImageThumbnail.axd

http://bijonse.blog.mk/2011/05/30/evropski-king-vo-bodibilding-zoran-kolevski/
 
Zuletzt bearbeitet:
Ich kann in dem Fall nur über Fussball berichten. Makedonien hat leider sowieso keine Chance mehr sich irgendwie zu qualifizieren. Es bleiben noch Spiele gegen Slowakei und gegen Armenien.
Die Nationalmannschaft hat außer Pandev, Popov und unter Umständen Noveski kein EM-Niveau, aber Montenegro hätte es ja auch nicht gehabt und sind trotzdem mit dabei.
Man bräuchte vielleicht einen besseren, erfahrenen Trainer als den jetzigen.
 
Ich kann in dem Fall nur über Fussball berichten. Makedonien hat leider sowieso keine Chance mehr sich irgendwie zu qualifizieren. Es bleiben noch Spiele gegen Slowakei und gegen Armenien.
Die Nationalmannschaft hat außer Pandev, Popov und unter Umständen Noveski kein EM-Niveau, aber Montenegro hätte es ja auch nicht gehabt und sind trotzdem mit dabei.
Man bräuchte vielleicht einen besseren, erfahrenen Trainer als den jetzigen.

Ich denke so ein "YU" Trainer wie der Katanec, sowas braucht Makedonien, jemand der die Kultur und Mentalität besser kennt....
 
Ich denke so ein "YU" Trainer wie der Katanec, sowas braucht Makedonien, jemand der die Kultur und Mentalität besser kennt....

Antic oder Kranjcar... beide Trainer, die derzeit ohne Job sind, aber ne Menge Erfahrung haben.
Leider hat halt der makedonsiche Verband nicht genug Geld um diese zu bezahlen, schade.
 
Basketball Nationaltrainer Dokuzovski verlängert Vertrag nicht!



Докузовски: Толку од мене како селектор

Споделете ја веста со Вашите пријатели
Кормиларот на нашиот национален тим од Евробаскетот во Литванија зборуваше за своите идни планови, меѓу кои не се наоѓа продолжувањето со работа во репрезентацијата на Македонија.


Марин Докузовски, кој беше еден од архитектите на големиот успех на македонската кошаркарска репрезентација на Евробаскетот во Литванија, изјави дека веќе не планира да ја врши селекторската функција. Тоа не е првпат тој да изјави такво нешто, со оглед на тоа дека Докузовски и пред ЕП имаше изјавено дека нема да го продолжи договорот со националниот тим.

„Јас дадов изјава и пред почетокот на европското првенство дека повеќе нема да бидам селектор, дека завршив. Не знам сега какво е мислењето на општата јавност, но ќе треба да поразговараме за таа функција, ама мислам дека ќе останам на тоа дека нема да бидам повеќе селектор“ - изјави стратегот во интервјуто за „Нетпрес“.

Во врска со неговата иднина, Докузовски се уште нема конкретен одговор покрај тој дека останува дел од Работнички, но не како главен тренер.

“Во овој момент јас сум слободен агент. Има многу менаџери со кои сум во контакт, но со никој не сум потпишал ништо, затоа што сум рекол дека кој ќе ми најде најдобра работа, со тој ќе потпишам. Во моментов ниту физички, ниту психички не сум спремен. Морам да ги средам впечатоците, затоа што исцрпен сум максимално“ - додаде Докузовски во разговорот за „Нетпрес“.

TIME.mk - ???????? ?? ?????
 
Zurück
Oben