Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Montenegro sucht Partner für staatlichen Erdöl-Konzern

  • Ersteller Ersteller cro_Kralj_Zvonimir
  • Erstellt am Erstellt am
INA i MOL protivnici u borbi za crnogorski Montenegro Bonus
ina.wide.jpg

Na suprotnim stranama mogli bi se naći i Petrol i Lukoil

ZAGREB - Šest velikih europskih naftnih kompanija otkupilo je natječajnu dokumentaciju za kupnju crnogorske državne naftne kompanije Montenegro bonus.

Dokumentaciju su otkupili ruski Lukoil, mađarski MOL, slovenski Petrol, grčki Helenik petroleum te Ina. Ako hrvatska naftna kompanija podnese svoju ponudu, bit će to prvi natječaj na kojem će se “sukobiti” Ina i MOL nakon što su Mađari kupili 25 posto vlasništva Ine.

Lajojos Alacs, izvršni potpredsjednik za strategiju i poslovni razvoj MOL-a, crnogorskim je novinarima rekao da između MOL-a i Ine nema sučeljavanja interesa.

- Odlučili smo krenuti odvojeno. MOL je sam dovoljno jak da ovakav projekt dovede do kraja - ustvrdio je Alacs. U Ini su pak danas odbili otkriti svoje planove u Crnoj Gori. Osim MOL-a i Ine na natječaju bi se na suprotstavljenim stranama mogli naći i budući partneri u Sloveniji - Petrol i Lukoil.

mol1.jpg
Buduća zajednička tvrtka Montenegro bonus bavila bi se prodajom i skladištenjem naftnih derivata, gradnjom benzinskih crpki i plinovoda. Također je plan gradnja skladišnih naftnih kapaciteta za 20.000 kubičnih metara za naftne derivate u luci Bar te 15 benzinskih crpki diljem Crne Gore.

Nakon izbora strateškog partnera tvrtka će krenuti u privatizaciju, nakon čega se očekuje i raspisivanje natječaja za koncesiju za istraživanje nafte i plina u crnogorskom podmorju. Ina je već izrazila želju za taj projekt, a Alacs tvrdi da je zemljopisna konfiguracija Crne Gore povoljna za gradnju LNG terminala.

http://www.jutarnji.hr/novac/clanak/art-2007,5,14,montenegro_bonus,74289.jl
 
U igri za Montenegro bonus ostali samo Petrol, Ina i Mol

ina_benzin5--pongracic-v.jpg

PODGORICA - Slovenski Petrol dao je najvišu financijsku ponudu za ulazak u strateško partnerstvo s crnogorskom državnom naftnom kompanijom Montenegro bonus. Slovenci su u tu tvrtku spremni u šest godina uložiti 154,5 milijuna eura.

Drugu po snazi ponudu dala je Ina koja nudi 130,5 milijuna eura, dok mađarski Mol nudi 105,15 milijuna eura, uz mogućnost povećanja do najviše 139 milijuna eura. Otkrio je to nakon otvaranja ponuda direktor Montenegro bonusa Branko Kašćelan.

Iako su otkupili natječajnu dokumentaciju, svoju ponudu nisu dali srpski NIS, ruski Lukoil i grčki Helenik Petroleum.

Kašćelan je rekao da su ponude triju tvrtki na očekivanoj financijskoj razini, no da financijska visina ponude nije presudna, već će se ocjenjivati cjelokupni investicijski plan.

Prema natječajnoj dokumentaciji, budući partneri imat će 50 posto vlasništva, a tvrtka bi se bavila prodajom i skladištenjem naftnih derivata, gradnjom benzinskih crpki i plinovoda, dok bi se u luci Bar sagradilo skladište za 20 tisuća kubičnih metara naftnih derivata te LNG terminal za najmanje osam tisuća kubičnih metara plina.

U zajedničku tvrtku Montenegro bonus ne unosi imovinu, niti prava, već samo osnivački ulog od najviše pet tisuća eura. Kašćelan je ustvrdio da je posebno zadovoljan činjenicom da tri kompanije vide mogućnost kvalitetnog ulaganja u Crnoj Gori, iako je u ovom trenutku 80 posto tamošnjeg naftnog tržišta u rukama grčkog Helenik Petroleuma.

Sva podnesena dokumentacija bit će pregledana i ocijenjena u sljedećih 15 dana, nakon čega se očekuje odluka o izboru strateškog partnera. (K. Ž.)

http://www.jutarnji.hr/novac/clanak/art-2007,5,22,monte_negro,75516.jl
 
Ich hoffe das INA den Zuschlag kriegt weil INA direkt vor Ort ist und aktiv ist und das wäre geographisch ein großer Vorteil weil so könnte man sich was mit den Einfuhrzöllen überlegen weil das nächste große Erdölterminal in Rijeka ist und so könnten beide Länder profitieren!

Ja Kroatien wird sehr profietieren!!!
Lächerlich...
 
macht sich eigentlich niemand sorgen über den Ausverkauf der Balkanländer an Ausländische Unternehmen.
 
Zurück
Oben