Politicki.ba je informativni portal koji se temelji na striktnom poštivanju postulata novinarstva. Naš je slogan – mi dajemo činjenice. Vi sudite.
politicki.ba
Bravo Kosovo
Kurti u sve oštrijem sukobu sa Zapadom. Ali ne odustaje
prije 2h 50m
politicki.ba
"Nisu me birali ambasadori već građani".
Premijer Kosova Albin Kurti u par dana bio je gost bezmalo svih vodećih medija u Sjedinjenim Američkim Državama.
OD CNN-a do Meet the Press, preko Washington Posta, Kurti je fokusirano, na odličnom engleskom jeziku, govorio o situaciji na Kosovu, odnosu sa Srbijom, te precizno analizirao ponašanje režima Aleksandra Vučića.
Prethodno, bio je na Globalnom sigurnosnom forumu u Bratislavi, gdje je govorio na zapaženom panelu.
Tu je, uz ostalo, poručio da malo ko kao on zna šta znači represija (bio je najmanje dva puta u srbijanskim zatvorima) i koliko je bolno kada vas drugi predstavljaju i biraju vam predstavnike.
Kratki boravak u Slovačkoj iskoristio je za za intervju sa uglednim Financial Timesom.
U svim je intervjuima poručivao da je Kosovo neupitni saveznik Zapada, da Rusija i Kina nemaju šta tražiti u njegovoj državi a da je Srbija sve suprotno od toga.
U razgovoru za Meet the Press naglasio je da je Srbija izvor nestabilnosti na Balkanu, da autoritarni Vučićev režim ne samo čvrsto podržava Rusiju u njenoj agresiji na Ukrajinu, već je i baza svih autoritarnih režima u regionu.
Za CNN je poručio i da je razvoj demokratije na Kosovu neupitan i da to dokazuje i izvještaj Freedom House, koji je Kosovo visoko pozicionirao po demokratskim slobodama, dok je Srbija nastavila svoj (slobodni) pad.
"SAD su naš apsolutno neupitni saveznik, prijatelj i partner. Vječno smo zahvalni na njihovoj ulozi u oslobađanju Kosova i našoj nezavisnosti, sigurnosti i odbrani, razvoju demokratije.
Sada je vrijeme, međutim, da iznesemo demokratsku istinu o autokratama na vlasti", rekao je za Washington Post.
Uputio je i žaoku prema zapadnim državama koje upadljivo nastoje imati "ekvidistancu" prema Srbiji i Kosovu.
"Kada se suočavate sa krajnjom desnicom, ultranacionalistima i vrlo opasnim autoritarnim režimima, izjave koje ciljaju na održanje mira samo pogoduju autokratama", rekao je.
Kurti je usred žestokog sukoba sa Zapadom. A to na Kosovu nije baš popularno. No...
Nakon što je Zapad podržao održavanje vanrednih izbora u četiri općine sa srpskom većinom na sjeveru Kosova, Vašington, Brisel, London... su se predomislili.
Dok su prethodno osuđivali bojkot kosovskih institucija koje su proglasili kosovski Srbi pod izgovorom da zahtijevaju formiranje zajednice srpskih općina, te kritizirali odluku da Srbi Kosova ne učestvuju na tim izborima, koju je proglasio Beograd, Zapad je iznenada napravio potpuni zaokret.
Sada je Kurti kriv za sve.
Kada su na izborima pobijedili albanski kandidati za načelnike, osvojivši izmešu 3 i 5 posto glasova ukupnog registriranog biračkog tijela u četiri općine na sjeveru Kosova, Zapad je zauzeo stav da "to nije rješenje" i da se moraju provesti novi izbori, gdje bi učestvovali kosovski Srbi.
Kurti je, sa svoje strane, "zatresao košnicu" slanjem specijalnih policijskih snaga koje su zauzele zgrade općina u Mitrovici, Zvečanu, Zubinom Potoku i Leposaviću i instalirali albanske gradonačelnike.
Prema tvrdnjama zapadnih zvaničnika, oni nisu znali za taj plan, Kurti im je prešutio šta sprema i to su iskoristili da se obruše na njega.
Tokom preuzimanja četiri općinske zgrade došlo je do žestokog sukoba srpske mase sa policijom Kosova i pripadnicima NATO-ovih mirovnih trupa.
Povrijeđeno je više od 40 policajaca Kosova i vojnika KFOR-a. Na pripadnike NATO trupa je pucano.
Kurti je odmah objavio i prve dokaze da su napadači došli iz Srbije. Podijelio je i predstavnicima Zapada, kao i medijima fotografije profesionalnih policajaca iz Srbije koji nasrću na KFOR...
Ništa od toga nije "pilo vode". Vašington pogotovo, te Brisel, Pariz, Berlin, London, više ili manje oštro su ga osudili. Takav ton, međutim, uopće nisu pokazali kada je u pitanju Vučić koji je odmah na maksimum podigao borbenu gotovost policije i vojske i poslao je tik uz granicu s Kosovom pa se i sam pojavio na licu mjeta, razgovarao sa vojnicima i policajcima...
Argumentacija Kurtija da Srbija stoji i iza ovog vala nasilja na Kosovu, da su kosovski Srbi godinama talac mafije koju podržava Vučić, da su ljudi koji drže sve konce u rukama na sjeveru Kosova visoko na "crnoj listi" SAD, da... nije padala na plodno tlo.
Zapad je jednostrano stao na stranu Srba.
Njegova medijska ofanziva već daje dodatne efekte.
Dok se administracija Joea Bidena čvrst drži oštrog stava prema Kurtiju, senatori i kongresmeni sve više "podižu obrve".
I sada čuveni tekst New York Timesa (NYT) o jasnim vezama Vučića s huliganima i mafijom izaziva reakcije i direktne upite zvaničnicima Bijele kuće i State Departmenta o smislu njihove politike na zapadnom Balkanu.
Glas Amerike se osvrnuo na taj tekst.
U prilogu ovog medija kojeg finansira Vlada SAD pojavljuju se i zvaničnici State Departmenta koji govore da su tvrdnje NYT-a neporjecive.
Ipak, Vašington ne mijenja svoju politiku.
No, ni Kurti ne pokazuje namjere da odustane, a pogotovo ne i da se preda.
Na žestoke kritike Zapada, te sve glasnija prozivanja opozicije i jednima i drugima odgovara: "Nisu me birali ambasadori, već građani".
Iza te poruke stoji spoznaja da istraživanja javnog mnjenja Kurtiju i njegovom Samoopredjeljenju (VV) daju čvrstu prednost.
Ona se kreće i do čak 70 posto, prema objavi jedne od vodećih TV kuća na Kosovu.
Ključni kamen spoticanja u odnosima njegove vlasti posebno sa Vašingtonom jeste zahtjev za formiranje zajednice srpskih općina.
Kosovski zvaničnici prije Kurtija, još 2013. godine, obavezali su se na taj potez.
No, Ustavni sud Kosova oborio je dogovor.
Kurti i u razgovoru za Washington Post navodi da je zahtjev za formiranje srpske asocijacije na Kosovu i dalje neustavan, ali da je spreman raditi na prijedlogu koji bi bio ispravan.
Ističe da su gradonačelnici koji su netom izabrani "sa malim g", referirajući se na pitanje njihovog legitimiteta, ali da je cijeli proces apsolutno legalan i da su ga podržali zapadni zvaničnici.
Spreman je na razgovore i o tome, ali prethodno zahtijeva da se "srpska rulja" koja je proizvela nasilje, napala vojnike KFOR-a i policajce Kosova po naredbi iz Beograda i Moskve ukloni sa Kosova.
Uspio je i u nečemu što je dugo zagovarao - broj vojnika NATO na Kosovu povećan je za još 700 i sada ih je oko 5.000.
"Čim se fašistička milicija koja je stigla iz Srbije povuče sa Kosova, spreman sam broj policajaca u općinama na sjeveru svesti na najmanju moguću mjeru. A to je jednocifren broj", poručio je Kurti tokom intervjua za Washington Post.
Nachgeben und Kompromisse eingehen bzgl ZSO bedeutet Identitätsverlust. Harte Linie, Hardliner und
nur so kann das mit Kosovo gut laufen.