Aktuelles
  • Happy Birthday Balkanforum
    20 Jahre BalkanForum. Herzlichen Dank an ALLE die dieses Jubiläum ermöglicht haben
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Nachrichten aus Griechenland

Ένταση και επεισόδια σημειώθηκαν πριν από λίγη ώρα στο κέντρο της Αθήνας, αφού σε εξέλιξη βρίσκονται τρεις συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας με αφορμή τη συνάντηση των υπουργών οικονομικών της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ecofin), παρά την απαγόρευση που ισχύει.
Οι δύο πορείες πραγματοποιούνται από αριστερές οργανώσεις στα Προπύλαια του Πανεπιστημίου και στην πλατεία Κλαυθμώνος και η τρίτη από το ΠΑΜΕ στην Ομόνοια.Σύμφωνα με εκτιμήσεις της αστυνομίας στο κέντρο της Αθήνας βρίσκονται πάνω από 5.000 άτομα!

Um diese Inhalte anzuzeigen, benötigen wir die Zustimmung zum Setzen von Drittanbieter-Cookies.
Für weitere Informationen siehe die Seite Verwendung von Cookies.
 
Το τελευταίο «καρφί» στο επιστημονικό «φέρετρο» του Φαλμεράυερ: Απόγονοι των Αρχαίων Ελλήνων οι σημερινοί Έλληνες

Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.


Σύμφωνα με την ψευδοθεωρία του Φαλμεράυερ, οι Έλληνες έχουν οριστικά εκλείψει, αφού αναμίχθηκαν χωρίς επιστροφή με Σλάβους, Αλβανούς και Τούρκους. Τους είναι παντελώς αδιάφορο ότι η θεωρία αυτή του Φαλμεράυερ έχει αποδειχτεί αντεπιστημονική και ψευδής από πλειάδα επιστημόνων, όλων των ειδικοτήτων. Τους είναι παντελώς αδιάφορο γιατί, όπως έλεγε και ο Λένιν, «αν η Αλήθεια δεν συμφωνεί μαζί μας, τόσο το χειρότερο για την Αλήθεια». Ο Φαλμεράυερ παρότι ήταν τελείως αναρμόδιος ως περιηγητής, δημοσιογράφος και ιστορικός, η πολιτικά κατευθυνόμενη άποψη συνεχίζει να επανέρχεται συνεχώς στην επικαιρότητα.
Πέραν των σαφών απαντήσεων που έλαβε από Τιτάνες της σκέψης όπως ο Κωνσταντίνος Παπαρρηγόπουλος και την ατιμωτική απόρριψη της θεωρίας από την Βαυαρική Ακαδημία Επιστημών και Κλασικών Μελετών, ο Φαλμεράυερ συνάντησε σφοδρή κριτική από πολλούς επιστήμονες οι οποίοι είπαν ότι το έργο του ήταν οδηγούμενο από πολιτικά κίνητρα και φιλοδοξίες. Παρόλα αυτά οι εγχώριοι κήρυκες του αντεθνισμού και της παγκοσμιοποίησης τον επικαλούνται συνεχώς και αδιαλείπτως. Τον επικαλούνται γιατί η θεωρία του ήταν η άψογος αφορμή - δικαιολογία για τον έμμισθο «αντιρατσισμό» τους, που προστάζει ότι η Ελλάδα θα πρέπει να γίνει πολυπολιτισμική και πολυεθνική.
Η απάντηση του Παπαρρηγόπουλου στο έργο του «Περί εποικίσεως σλαυικών τινων φύλων είς την Πελοπόννησον», υπήρξε το ιστορικό σκέλος της αποδόμησης της θεωρίας του Φαλμεράυερ. Ο καθηγητής Αναστάσιος Γεωργιάδης-Λευκίας το 1843 παρουσίασε μία σειρά εθίμων που επιβιώνουν από την αρχαιότητα έως σήμερα, δίνοντας το λαογραφικό πλήγμα στην θεωρία του Φαλμεράυερ, ενώ η ίδια η Ελληνική Γλώσσα που έχει μικρότερες αλλαγές εντός 5000 ετών ζώσας ιστορίας, από όσες αλλαγές έχει η αγγλική εντός 500 ετών, αποτελεί την γλωσσολογική απάντηση στις ανιστόρητες θεωρίες που έχουν απήχηση μόνο στο περιβάλλον του αντεθνισμού, όπου συχνάζουν οι διάφορες Ρεπούσηδες, Δήμου, Τατσόπουλοι κλπ. Για του λόγου το αληθές σας παραθέτουμε ένα χρονολογικό φυλογενετικό δέντρο 87 Ινδοευρωπαϊκών γλωσσών, για του λόγου το αληθές.


Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.


Εκ των παραπάνω, μετρώντας κανείς απλώς τους κλάδους των σχετικών επιστημών, διαπιστώνει πως αυτό που θα αποτελούσε το οριστικό «καρφί» στο φέρετρο αυτής της θεωρίας θα ήταν μία συνολική γενετική μελέτη, που θα συγκέντρωνε τις διάφορες «σκόρπιες» γενετικές μελέτες, που κατά καιρούς γίνανε με επίκεντρο το DNA των Ελλήνων. Αυτό ακριβώς πραγματοποιεί το νεοεκδοθέν βιβλίο του Ομότιμου Καθηγητή Γενετικής και Γενετικής του Ανθρώπου, Κωνσταντίνου Τριανταφυλλίδη.
Ουδεμία σχέση των Ελλήνων με τους Σλάβους
Με βάση έρευνα του 1970 που διεξήχθη με βάση 88 γονίδια που καθορίζουν ομάδες αίματος και ένζυμα, οι γενετική απόσταση των Ελλήνων είναι μικρότερη με τους Ιταλούς, έπειτα με τους Αυστριακούς και τελευταία με τους Γιουγκοσλάβους. Το ίδιο αποτέλεσμα είχαν έρευνες που διενεργήθηκαν με βάση γονίδια που καθορίζουν λευκοκυτταρικά αντιγόνα. Συγκεκριμένα η μικρότερη γενετική απόσταση βρέθηκε ανάμεσα στους Έλληνες και τους Ιταλούς, ενώ η μεγάλη γενετική απόσταση με τους Γιουγκοσλάβους έδειξε ότι δεν υπάρχει εμφανή επιμειξία ανάμεσά τους. Εντυπωσιακό δε είναι ότι οι Σλάβοι ερευνητές Rebala k. και Mikulich A. σε πρόσφατη εργασία τους, του 2007 διαπίστωσαν πολύ μικρές γενετικές αποστάσεις ανάμεσα σε Σλαβικούς λαούς όπως οι Σέρβοι, οι Βούλγαροι, οι Βόσνιοι και οι Σκοπιανοί, γεγονός που σε συνδυασμό με τις προαναφερθείσες έρευνες, αλλά και έρευνα με βάση τις συχνότητες απλών νουκλεοτιδικών δεικτών του χρωμοσώματος Υ, αποδεικνύει ότι οι Έλληνες έχουν μεγαλύτερη σχέση με πληθυσμούς της Κεντρικής Ευρώπης παρά με τους Σλάβους, γεγονός που αποκλείει την οποιαδήποτε ανάμειξη με Σλάβους.
Ουδεμία σχέση των Ελλήνων με τους Αλβανούς
Ο πληθυσμός των Αλβανών είναι χωρισμένος σε δύο κύριες πληθυσμιακές ομάδες, τους Γκέγκηδες στον Βορρά και τους Τόσκηδες στον Νότο. Πριν πούμε το οτιδήποτε να αναφέρουμε ότι οι Έλληνες ως γενετική σύσταση, ύστερα από πλήθος μελετών φαίνονται σχετικώς ομοιογενείς ως πάμμικτος πληθυσμός. Η ιστορία της εποικήσεως των Αλβανών στην Ελλάδα περιλαμβάνει συγκεκριμένες περιοχές συνεπώς δεν περιμένει κανείς να βρει «συγγένεια» μεταξύ Αλβανών και Κρητών. Το γεγονός ότι οι Έλληνες είναι σχετικώς ομοιογενείς δείχνει εξαρχής ότι δεν έχει υπάρξει επιμειξία με τους Αλβανούς. Τα πράγματα, όμως, γίνονται χειρότερα για τους πρεσβευτές της παγκοσμιοποίησης, αφού οι γενετικές έρευνες δείχνουν ότι υπάρχουν στατιστικά σημαντικές διαφοροποιήσεις ανάμεσα σε Έλληνες και Αλβανούς. Αυτές οι γενετικές αποστάσεις που βεβαιώνονται τόσο από μελέτη μικροδορυφορικών γενετικών δεικτών του χρωμοσώματος Υ, όσο και από την συχνότητα αντιγόνων των γονιδίων HLA, φαίνονται να είναι μικρότερες στους Τόσκηδες, γεγονός που αποδεικνύει γενετική εισβολή των Ελλήνων στην Αλβανία και όχι το αντίθετο. Βέβαια, αυτό έχει να κάνει με εξαλβανισμένους Έλληνες περισσότερο, παρά με επιμειξίες, γεγονός που αποδίδεται στην παρουσία Ελληνισμού στην περιοχή και στις φρικαλεότητες που υπέστησαν οι Βορειοηπειρώτες, από την Οθωμανική Αυτοκρατορία μέχρι και σήμερα.
Ουδεμία σχέση με τους Τούρκους
Οι τούρκοι κατατάσσονται σε μία εντελώς διαφορετική φυλή, την μογγολική, που αποτελεί αυτή τη στιγμή το 30% περίπου των κατοίκων της Τουρκίας, με τους υπολοίπους να έχουν τουρκική συνείδηση, αλλά όχι τουρκική καταγωγή. Το γεγονός ότι οι Έλληνες κατατάσσονται φυλογενετικά στους Καυκάσιους (Λευκούς) Ευρωπαϊκούς Λαούς, οφείλει να αποκλείσει κάθε είδους συζήτηση περί αυτού. Πέραν αυτού, όμως, μελέτη κλασικών γενετικών δεικτών και απλοομάδων χρωμοσώματος Υ έδειξαν ότι οι τούρκοι διαφέρουν στην γενετική τους σύσταση από τους Έλληνες.
Απόγονοι των Αρχαίων Ελλήνων οι σημερινοί Έλληνες


Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.


Όπως χαρακτηριστικά σημειώνει ο καθηγητής Τριανταφυλλίδης, ύστερα από σχολιασμό δεκάδων μελετών "οι σύγχρονοι Έλληνες είναι απόγονοι πληθυσμιακών ομάδων που έζησαν σε αυτή τη γωνιά της ΝΑ Ευρώπης ήδη από την Παλαιολιθική εποχή και έχουν διατηρήσει την Ελληνική γλώσσα τουλάχιστον από την εποχή των Μυκηναίων έως σήμερα". Το γεγονός ότι η χαρακτηριστική των Ελλήνων υπόαπλοομάδα Ε-V13 του χρωμοσώματος Υ, δείχνει μία επέκταση στην Ευρώπη που συμφωνεί απολύτως με την εξάπλωση του Ελληνισμού στην λεκάνη της Μεσογείου, αποδεικνύει την φυλετική συνέχεια των Ελλήνων από την Αρχαιότητα έως και σήμερα.

 
[h=1]Gardianët grekë: Si u torturua shqiptari[/h]By besmir on April 2, 2014
Ilia-Kareli-570.jpg
Katër gardianë të burgut të Nigritas në Greqi, janë vënë në pranga për vrasjen e të dënuarit shqiptar, Ilia (Ilir) Kareli. Dje policia ka arrestuar tre gardianë, ndërsa është ekzekutuar urdhër-arresti edhe për Haris Konsolidis, shefin e rojeve të brendshme të burgut në Nigrita. Ky i fundit është shtruar në spitalin psikiatrik të Serresit, pasi ka pësuar tronditje nga orët e gjata të marrjes në pyetje.
Sipas ekspertizës, ai është rrahur në burgun e Malandrinos, 9 ditë para se të vriste gardianin grek. Pas vrasjes që kreu, ai u dhunua me shkop gome nga 5 gardianë rreth orës 16:00 të datës 25 mars në burgun e Nigritas. Dhuna ndaj tij ka ndodhur para se ta vendosnin në dhomën e mbikqyrur me kamera, prej ku vdiq nga dhimbjet në kraharor. Hetimet e prokurorisë tashmë janë përqëndruar në atë që ka ndodhur në datat 25-27 mars 2014 deri në vdekjen e shqiptarit. Sekretari i burgut të Nigritas ka thënë se ka parë filmimet: “Pashë me sytë e mi që gardianët e rrahën Karelin.” Prokurorët që po hetojnë rastin kanë në dispozicion informacionin dhe deklaratat që tregojnë se Kareli është torturuar egërsisht për 3 ditë dhe netë. Fillimisht është rrahur nga oficerët e burgut në Malandrino, menjëherë pas vrasjes së gardianit George Tsironi. Tortura thuhet se ka vazhduar gjatë transferimit në burgun e Nigritas. Sipas dëshmive, kamera në korridorin e burgut të Nigritas ka regjistruar faktin se në orën 16.00 të së enjtes së kaluar se gardianët e futën shqiptarin në një dhomë pa kamera sigurie. Gjysmë ore më pas në pamje shihen dy punonjësit, që e zvarrisnin jashtë qelisë Karelin e pavetëdijshëm.
Në dëshminë e oficerit të burgut të Nigritas, i cili e shoqëroi atë, thuhet se “gjatë kontrollit fizik paraprak gjeta se ishte goditur. Në 19.15 shkova në qelinë e tij dhe për fat të mirë kam pasur një aparat fotografik me të cilin regjistrova gjithçka. Unë nuk e kam goditur dhe ne s’e kishim një qëllim të tillë. As ndonjë i burgosur nuk e goditi atë. Ai nuk ankohej për dhimbje në trup, vetëm ishte pak i frikësuar”.
Urdhër-arrestet
Tetë urdhër-arreste janë lëshuar deri më tani për vrasjen e Ilia Karelit, 42 vjeç, që në Shqipëri njihet me emrin Kudret Kume, në burgun e Nigritas. Nën hetim janë edhe 6 punonjës të burgut të Nigridas dhe Malandrinos, roli i të cilëve do të verifikohet gjatë hetimit. Prokurori Nick Antonarakos i qytetit Amfisas, që ka juridiksion mbi burgun Malandrinos, ku dhe ka nisur dhunimi i 42-vjeçarit Kareli, deri më tani ka kërkuar që 8 gardianë të burgut të Nigridas të vihen në pranga pasi janë përgjegjës për dhunimin deri në vdekje të shqiptarit.
Por pritet që fletë-arreste të lëshohen edhe për disa gardianë të burgut të Malandrinos, pasi sipas hetimeve aty ka nisur edhe dhunimi i shqiptarit të dënuar, i cili vrau një gardian burgu. Në këtë burg mësohet se, Karelit i është shkaktuar edhe dëmtimi i kraharorit, që i ka sjellë edhe hemoragji të brendshme duke i sjellë vdekjen. Siç shkruan media greke, në këtë burg, Kareli, në datën 25 mars 2014, është rrahur nga të paktën 10 gardianë.
Prokuroria ka ngritur edhe akuzat ndaj personave që janë përfshirë në këtë ngjarje të rëndë. Bëhet e ditur se, janë tre akuza që janë ngritur si: “Torturë me pasojë vdekjen”, “lëndime të rënda trupore” dhe “Torturë e lehtë”.
Në dosjen e prokurorisë, thuhet se, gjatë kohës që Kareli ka qenë në burgun e Nigritas, koha prej 2 orë e gjysëm është e pambuluar dhe nuk ka asnjë pamje filmike apo dëshmi të dhënë. Sipas kamerave, në orën 16:00 gardianët e burgut e kanë nxjerrë Karelin nga qelia dhe më pas e kanë kthyer në orën 18:30 minuta të mbrëmjes së datës 27 mars 2014.
Nga provat e mbledhura nga prokuroria, në një prej videove që është regjistruar nga kamerat e burgut të Nigridas, duken dy gardianë të këtij burgu që e fusin Karelin në qeli pa ndjenja. Gjithashtu do të hetohen edhe ata që kanë pasur në kontakt në gjykatë, Departamentin e Policisë së ITEA, deri në qelinë e tij të fundit në burgun Nigritas. Drejtoria e Punëve të Brendshme është duke bërë hetime intensive, që përfshin të gjithë oficerët korrektues, të policisë, roje dhe dhjetra njerëzve që kanë qenë në kontakt me të burgosurit në “rrugën” në burgun e Malandrinos, gjykatën, policinë Departamenti i ITEA, deri në qelinë e tij të fundit në burgun Nigritas. Në mënyrë të veçantë, hetimi po bëhet për fundjavën 25-27 mars, që janë edhe ditët kur mendohet se Kareli është maskaruar duke u rrahur. Siç shkruan media greke, Kareli është rrahur në vende të ndryshme nga persona të ndryshëm, dhe për këtë qëllim duhet të identifikohen të gjithë autorët dhe po bëhen kërkime të gjera dhe një seri marrjesh në pyetje për të ndarë përgjegjësitë. Në të njëjtën kohë, një hetim disiplinor është urdhëruar edhe nga Ministria e Drejtësisë e Greqisë, në përfundim të të cilit do të ketë edhe ndëshkime për personat përgjegjës.
Vrasja e Karelit, konsulli Poda: Jemi në kontakte me policinë

Konsulli shqiptar në Selanik, Riza Poda duke folur për A1 Report në lidhje me vrasjen e Ilia Karelit, ka treguar se, konsullata dhe Ambasada Shqiptare në Athinë mbajnë kontakte të vazhdueshme me institucionet e drejtësisë dhe policisë. “Ambasada dhe konsullata po e ndjekin me shumë vëmendjen zhvillimet në lidhje me vrasjen e Ilia Karelit”, tha Poda. I pyetur në lidhje me reagimet e familjarëve të Ilia Karelit, konsulli në Selanik nuk ka dhënë komente, por tha që pritet raporti zyrtar. “Nuk mund të bëj koment për deklarimet e familjarëve, pasi ne po presim versionin zyrtar të çështjes dhe sipas prokurorit shkon deri në 20 ditë. Ne mbajmë kontakte të drejtpërdrejta me autoritetet greke”, tha gjatë lidhjes telefonike për A1 Report, Konsulli shqiptar në Selanik, Riza Poda.
Ish i dënuari grek: Në Nigrita ndodhin torturat më të egra

Vrasja e të burgosurit shqiptar Ilia Kareli ka bërë jehonë në mediat dhe opinionin publik grek, të cilat i kanë kushtuar rëndësi të veçantë. Një ish i burgosur grek, anonim, që ka vuajtur dënimin në burgun e Nigritas, në një lidhje telefonike për emisionin grek “Yelloë Press”, dënoi atë që ka ndodhur. Ish i burgosuri grek denoncoi rrahjet dhe torturat e egra që bëhen nga gardianët në burgun e Nigritas. Ai përshkroi shkurtimisht dhunën që ushtrohet nga zyrtarët e burgut ndaj të burgosurve. Ish i burgosuri tregoi se edhe vetë kishte rënë disa herë pre e dhunës dhe kishte pësuar të nxira në trup. Ai aktualisht është 70 vjeç dhe kishte disa muaj që ishte liruar nga ky burg. Ja se çfarë tregon ish i burgosuri grek në lidhjen telefonike: “Unë jam ish i burgosur i burgut të Nigritas. Kam 4 muaj që kam dalë me lirim të parakohshëm. Unë personalisht jam 70 vjeç. Kam shembuj për tju dhënë. Atje te burgosurit i vinin poshtë dhe i rrihnin brutalisht. Kam parë njerëz që të dilnin me shenja të nxira. As që më intereson, shqiptar është, turk, nuk jam racist, nuk më intereson. Atë djalë e vranë në Nigrita. Atje të merrnin, të kalbnin në dru dhe të hidhnin në qeli. Mos dëgjoni asnjë çfarë ju thotë. Nuk e justifikoj shqiptarin për atë që ka bërë, se e mori dënimin. Por, në burgun e Nigritas ndodhin çmendurira, torturat më të egra. Prej andej nuk mund të dalë asnjeri”.
 
Ja davon hab ich in den Griechischen Medien auch schon gelesen.
Es währe nett wen du das mal übersetzt, aus reiner neugier, würde gerne wissen wie das auf den Albanischen Medien rübergebracht wird.
 
Ja davon hab ich in den Griechischen Medien auch schon gelesen.
Es währe nett wen du das mal übersetzt, aus reiner neugier, würde gerne wissen wie das auf den Albanischen Medien rübergebracht wird.

Solcher abschaum....sollte tag täglich so entsorgt werden.Die Verbrechen werden immer brutaler....und die Justiz in der Eu immer schwuler.
Da haben einige saubere arbeit geleistet.Weiter so.
 
Gardianët grekë: Si u torturua shqiptari

By besmir on April 2, 2014
Ilia-Kareli-570.jpg
Katër gardianë të burgut të Nigritas në Greqi, janë vënë në pranga për vrasjen e të dënuarit shqiptar, Ilia (Ilir) Kareli. Dje policia ka arrestuar tre gardianë, ndërsa është ekzekutuar urdhër-arresti edhe për Haris Konsolidis, shefin e rojeve të brendshme të burgut në Nigrita. Ky i fundit është shtruar në spitalin psikiatrik të Serresit, pasi ka pësuar tronditje nga orët e gjata të marrjes në pyetje.
Sipas ekspertizës, ai është rrahur në burgun e Malandrinos, 9 ditë para se të vriste gardianin grek. Pas vrasjes që kreu, ai u dhunua me shkop gome nga 5 gardianë rreth orës 16:00 të datës 25 mars në burgun e Nigritas. Dhuna ndaj tij ka ndodhur para se ta vendosnin në dhomën e mbikqyrur me kamera, prej ku vdiq nga dhimbjet në kraharor. Hetimet e prokurorisë tashmë janë përqëndruar në atë që ka ndodhur në datat 25-27 mars 2014 deri në vdekjen e shqiptarit. Sekretari i burgut të Nigritas ka thënë se ka parë filmimet: “Pashë me sytë e mi që gardianët e rrahën Karelin.” Prokurorët që po hetojnë rastin kanë në dispozicion informacionin dhe deklaratat që tregojnë se Kareli është torturuar egërsisht për 3 ditë dhe netë. Fillimisht është rrahur nga oficerët e burgut në Malandrino, menjëherë pas vrasjes së gardianit George Tsironi. Tortura thuhet se ka vazhduar gjatë transferimit në burgun e Nigritas. Sipas dëshmive, kamera në korridorin e burgut të Nigritas ka regjistruar faktin se në orën 16.00 të së enjtes së kaluar se gardianët e futën shqiptarin në një dhomë pa kamera sigurie. Gjysmë ore më pas në pamje shihen dy punonjësit, që e zvarrisnin jashtë qelisë Karelin e pavetëdijshëm.
Në dëshminë e oficerit të burgut të Nigritas, i cili e shoqëroi atë, thuhet se “gjatë kontrollit fizik paraprak gjeta se ishte goditur. Në 19.15 shkova në qelinë e tij dhe për fat të mirë kam pasur një aparat fotografik me të cilin regjistrova gjithçka. Unë nuk e kam goditur dhe ne s’e kishim një qëllim të tillë. As ndonjë i burgosur nuk e goditi atë. Ai nuk ankohej për dhimbje në trup, vetëm ishte pak i frikësuar”.
Urdhër-arrestet
Tetë urdhër-arreste janë lëshuar deri më tani për vrasjen e Ilia Karelit, 42 vjeç, që në Shqipëri njihet me emrin Kudret Kume, në burgun e Nigritas. Nën hetim janë edhe 6 punonjës të burgut të Nigridas dhe Malandrinos, roli i të cilëve do të verifikohet gjatë hetimit. Prokurori Nick Antonarakos i qytetit Amfisas, që ka juridiksion mbi burgun Malandrinos, ku dhe ka nisur dhunimi i 42-vjeçarit Kareli, deri më tani ka kërkuar që 8 gardianë të burgut të Nigridas të vihen në pranga pasi janë përgjegjës për dhunimin deri në vdekje të shqiptarit.
Por pritet që fletë-arreste të lëshohen edhe për disa gardianë të burgut të Malandrinos, pasi sipas hetimeve aty ka nisur edhe dhunimi i shqiptarit të dënuar, i cili vrau një gardian burgu. Në këtë burg mësohet se, Karelit i është shkaktuar edhe dëmtimi i kraharorit, që i ka sjellë edhe hemoragji të brendshme duke i sjellë vdekjen. Siç shkruan media greke, në këtë burg, Kareli, në datën 25 mars 2014, është rrahur nga të paktën 10 gardianë.
Prokuroria ka ngritur edhe akuzat ndaj personave që janë përfshirë në këtë ngjarje të rëndë. Bëhet e ditur se, janë tre akuza që janë ngritur si: “Torturë me pasojë vdekjen”, “lëndime të rënda trupore” dhe “Torturë e lehtë”.
Në dosjen e prokurorisë, thuhet se, gjatë kohës që Kareli ka qenë në burgun e Nigritas, koha prej 2 orë e gjysëm është e pambuluar dhe nuk ka asnjë pamje filmike apo dëshmi të dhënë. Sipas kamerave, në orën 16:00 gardianët e burgut e kanë nxjerrë Karelin nga qelia dhe më pas e kanë kthyer në orën 18:30 minuta të mbrëmjes së datës 27 mars 2014.
Nga provat e mbledhura nga prokuroria, në një prej videove që është regjistruar nga kamerat e burgut të Nigridas, duken dy gardianë të këtij burgu që e fusin Karelin në qeli pa ndjenja. Gjithashtu do të hetohen edhe ata që kanë pasur në kontakt në gjykatë, Departamentin e Policisë së ITEA, deri në qelinë e tij të fundit në burgun Nigritas. Drejtoria e Punëve të Brendshme është duke bërë hetime intensive, që përfshin të gjithë oficerët korrektues, të policisë, roje dhe dhjetra njerëzve që kanë qenë në kontakt me të burgosurit në “rrugën” në burgun e Malandrinos, gjykatën, policinë Departamenti i ITEA, deri në qelinë e tij të fundit në burgun Nigritas. Në mënyrë të veçantë, hetimi po bëhet për fundjavën 25-27 mars, që janë edhe ditët kur mendohet se Kareli është maskaruar duke u rrahur. Siç shkruan media greke, Kareli është rrahur në vende të ndryshme nga persona të ndryshëm, dhe për këtë qëllim duhet të identifikohen të gjithë autorët dhe po bëhen kërkime të gjera dhe një seri marrjesh në pyetje për të ndarë përgjegjësitë. Në të njëjtën kohë, një hetim disiplinor është urdhëruar edhe nga Ministria e Drejtësisë e Greqisë, në përfundim të të cilit do të ketë edhe ndëshkime për personat përgjegjës.
Vrasja e Karelit, konsulli Poda: Jemi në kontakte me policinë

Konsulli shqiptar në Selanik, Riza Poda duke folur për A1 Report në lidhje me vrasjen e Ilia Karelit, ka treguar se, konsullata dhe Ambasada Shqiptare në Athinë mbajnë kontakte të vazhdueshme me institucionet e drejtësisë dhe policisë. “Ambasada dhe konsullata po e ndjekin me shumë vëmendjen zhvillimet në lidhje me vrasjen e Ilia Karelit”, tha Poda. I pyetur në lidhje me reagimet e familjarëve të Ilia Karelit, konsulli në Selanik nuk ka dhënë komente, por tha që pritet raporti zyrtar. “Nuk mund të bëj koment për deklarimet e familjarëve, pasi ne po presim versionin zyrtar të çështjes dhe sipas prokurorit shkon deri në 20 ditë. Ne mbajmë kontakte të drejtpërdrejta me autoritetet greke”, tha gjatë lidhjes telefonike për A1 Report, Konsulli shqiptar në Selanik, Riza Poda.
Ish i dënuari grek: Në Nigrita ndodhin torturat më të egra

Vrasja e të burgosurit shqiptar Ilia Kareli ka bërë jehonë në mediat dhe opinionin publik grek, të cilat i kanë kushtuar rëndësi të veçantë. Një ish i burgosur grek, anonim, që ka vuajtur dënimin në burgun e Nigritas, në një lidhje telefonike për emisionin grek “Yelloë Press”, dënoi atë që ka ndodhur. Ish i burgosuri grek denoncoi rrahjet dhe torturat e egra që bëhen nga gardianët në burgun e Nigritas. Ai përshkroi shkurtimisht dhunën që ushtrohet nga zyrtarët e burgut ndaj të burgosurve. Ish i burgosuri tregoi se edhe vetë kishte rënë disa herë pre e dhunës dhe kishte pësuar të nxira në trup. Ai aktualisht është 70 vjeç dhe kishte disa muaj që ishte liruar nga ky burg. Ja se çfarë tregon ish i burgosuri grek në lidhjen telefonike: “Unë jam ish i burgosur i burgut të Nigritas. Kam 4 muaj që kam dalë me lirim të parakohshëm. Unë personalisht jam 70 vjeç. Kam shembuj për tju dhënë. Atje te burgosurit i vinin poshtë dhe i rrihnin brutalisht. Kam parë njerëz që të dilnin me shenja të nxira. As që më intereson, shqiptar është, turk, nuk jam racist, nuk më intereson. Atë djalë e vranë në Nigrita. Atje të merrnin, të kalbnin në dru dhe të hidhnin në qeli. Mos dëgjoni asnjë çfarë ju thotë. Nuk e justifikoj shqiptarin për atë që ka bërë, se e mori dënimin. Por, në burgun e Nigritas ndodhin çmendurira, torturat më të egra. Prej andej nuk mund të dalë asnjeri”.
Kannst du es vielleicht übersetzen?
 
Zurück
Oben