Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Papst erinnert an kroatischen Märtyrer

Der Konflikt zwischen Stepinac und Pavelić verschärfte sich nach dem Massaker in der Gemeinde Glina, wo am 13. Mai 1941 alle 260 männlichen Serben von der Ustascha ermordet wurden. Einen Tag später schrieb Stepinac an Pavelić, „es sei nicht erlaubt, auch nur einen Serben zu töten, solange man ihm keine Schuld nachweise, für die er den Tod verdient habe“.[SUP][7][/SUP][SUP][8][/SUP]Seit dem Frühjahr 1942 prangerte Stepinac die Verbrechen der Ustascha auch in seinen Predigten in der Zagreber Kathedrale an, und bald kursierten diese Texte im oppositionellen Untergrund. Die kommunistischen Partisanen verwendeten sie in ihrer Propaganda und benutzten Stepinac’ unbestreitbare Autorität, um die Unterstützung der Kroaten zu gewinnen




- - - Aktualisiert - - -

[FONT=&quot][FONT=&quot]Prijetnje Nijemaca i ustaša[/FONT][/FONT]
[FONT=&quot]– U dokumentu iz ožujka 1943.[FONT=&quot] Gestapo[/FONT] ukazuje na stav nadbiskupa Stepinca koji se protivi progonu Židova koji se nalaze u tzv. miješanim brakovima, zbog čega je tražio intervenciju pape. U tom dokumentu jasno je navedeno: “Ovo izvješće još nije provjereno, ali s obzirom da se zna da je nadbiskup Stepinac veliki prijatelj Židova, to se može pretpostaviti da se umiješao u njihovu korist” – piše Akrap, dodajući kako raspoloženje Nijemaca najbolje oslikava to što su na vratima katoličke župe istaknuli natpise “Židovska radnja”.


[/FONT]


- - - Aktualisiert - - -

Dr. Akmadža, povjesničar i izvanredni profesor na Hrvatskim studijima, rekao je kako mons. Batelja u ovoj knjizi donosi „prave i istinske dokaze, te izvorne dokumente i sve što je relevantno o djelovanju našega blaženika u vrijeme II. svjetskog rata, kada je činio ono što se rijetko tko u tadašnjoj Europi usudio činiti: stao je u obranu najugroženijih u tim vremenima – Židova, Srba, pravoslavnih, Roma, Poljaka, Slovenaca i Hrvata koji su bili ugroženi od tih vlasti, bez straha, kalkuliranja, taktiziranja, jasno i čvrsto, u skladu s kršćanskim naukom.”


 
Zurück
Oben