Restauracija BASCARSIJE
VIJECNICA
Radovi na fasadi Vijećnice počinju u drugoj polovici godine
Za završetak sanacije Vijećnice nužno je osigurati još 17,850.000 maraka. U protekloj godini je završena priprema projektne dokumentacije za jedan od najznačajnijih simbola Sarajeva. Nakon izbora izvođača radova i prikupljanja nužnih sredstava za sanaciju, obnova fasade počet će u drugoj polovici godine.
Svjetska kulturna baština
Nakon što je prije sedam godina u prvoj fazi sanacije stabilizirana zgrada i zaštićena od propadanja, u ovoj godini radit će se grubi unutarnji radovi i sanacija fasade.
\"Prema predračunu radova nužno je osigurati 17,850.000 maraka za završetak sanacije cijelog objekta Vijećnice. Na osnovi izrađene projektne dokumentacije, sad možemo lakše ići u iduće faze ovog važnog projekta grada, te u pronalaženje nedostajućih sredstava kako kod domaćih institucija, tako i kod gradova i prijateljskih zemalja u svijetu\", istaknula je gradonačelnica Sarajeva Semiha Borovac. Prema njezinim riječima, Vijećnica je samo dio lokacije stare jezgre grada Baščaršije, kojoj se u ovoj godini namjerava dati novi sjaj i u potpunosti je pripremiti za nominaciju upisa na UNESCO-ovu listu svjetske kulturne baštine. Španjolska vlada je još prošle godine donirala milijun eura za početak rekonstrukcije fasade. Grad Sarajevo će u proračunu za ovu godinu za tu namjenu izdvojiti 5 milijuna maraka. Drugi dio sredstava treba osigurati iz domaćih izvora, županijskih, federalnog i državnog proračuna.
Ugroženi spomenik svijeta
\"Pripremamo plan za osiguranje financijskih sredstava za obnovu fasade objekta Vijećnice, te za izvođenje grubih građevinskih i kamenorezačkih radova u unutarnjosti objekta\", istaknuo je glasnogovornik Gradske uprave Denis Zaimović. Uskoro treba biti raspisan tender za odabir izvođača radova. Izbor izvođača će se završiti do ožujka. \"Najprije će početi grubi radovi unutar objekta i na vanjskoj stolariji. U drugoj polovici godine počet će radovi na fasadi Vijećnice\", istaknuo je Zaimović.
Planirano je da se ova faza arhitektonskog uređenja Vijećnice završi za godinu dana. Budući da je prije godinu dana uvrštena na World Monuments Watch listu 100 najugroženijih spomenika svijeta, vjerojatno će još pomoći stići i iz svijeta, jer se 70 posto objekata s te liste i obnovi. Tijekom 100 godina postojanja Vijećnica je mijenjala svoje funkcije od sjedišta gradske uprave, do Nacionalne univerzitetske biblioteke. Planirano je da se nakon rekonstrukcije u njoj smjesti sjedište gradskog poglavarstva, Nacionalne i univerzitetske biblioteke, te muzej o stradanju grada i Vijećnice. D.Z.
Vijećnicu izgradio Ćiril M. Iveković
Gradnju Vijećnice započeo je Karlo Paržik, nastavio Alexandar Witek, te završio Ćiril M. Iveković 1896. Zgrada Vijećnice je u potpunosti izgorjela u noći između 25. i 26. kolovoza 1992.
Grad Sarajevo : Novosti