Du verwendest einen veralteten Browser. Es ist möglich, dass diese oder andere Websites nicht korrekt angezeigt werden. Du solltest ein Upgrade durchführen oder einen alternativen Browser verwenden.
Sarajevo / Sarajewo (Bosnien und Herzegowina/Bosna i Hercegovina/BiH)
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.
---
Sarajevo Tower: Počele pripreme za gradnju centra od 26 spratova
[TABLE="width: 100%"]
[TR]
[TD="class: alt2, bgcolor: #E1E4F2"]U Sarajevu su počele pripreme za izgradnju stambeno-poslovnog objekta Sarajevo Tower koji predstavlja zajedničku investiciju domaće i kuvajtske kompanije.
Kako saznaje Faktor, konačno su počeli pripremni radovi, jer su riješene sve nedoumice u vezi imovinsko-pravnih odnosa, kao i glavni problem na zemljištu gdje se treba graditi zgrada, a pripada privatnoj firmi Rama Glas.
Za desetak dana u Sarajevo dolazi delegacija kuvajtske kompanije Smart Invest, koja će sa bosanskohercegovačkom firmom ANS Drive realizirati ovu investiciju vrijednu 100 miliona maraka!
Zgrada će imati 26 spratova ili 30-ak etaža, a kako je ranije izjavio izvršni direktor Smart Investa Elvedin Mahmutović, riječ je o objektu koji će biti "pravi mali grad u gradu".
Sarajevo Tower, koji će biti smješten u blizini Hitne pomoći, imat će površinu od 76.000 kvadratnih metara, sa 334 stambene jedinice i fleksibilnim sistemom koji odobrava prepakiranje jedinica u zavisnosti od potreba tržišta. Zgrada će imati 507 parking mjesta, 7.223 kvadratna metra poslovnog prostora, a kvalitet materijala koji će se ugrađivati u objekat je, kako tvrde investitori, u skladu sa najstrožijim standardima iz oblasti građevinarstva.
Dušan Jovanović, glavni projektant Sarajevo Towera, kazao je da će sami stambeni prostor u zgradi zauzimati oko 60.000 kvadratnih metara. Zgrada će imati dva prilaza za građane i jedan poseban cestovni pristup iz Kolodvorske ulice. Tri etaže će biti podzemne od kojih će dvije biti garaže, a jedna će sadržavati hipermarket. Prizemlje i dva sprata bit će poslovni, a ostali spratovi bit će stambeni, rekao je Jovanović.
Zgrada će imati osam brzih liftova koji će se penjati i spuštati brzinom od 2,5 metara u sekundi te dva teretna lifta. Na 25. i 26. spratu bit će smješteni etažni stanovi sa vrtovima sa pogledom na grad.
Početak radova bio je zakazan u aprilu 2015. godine, a završetak na proljeće 2017. godine. To se nije desilo zbog problema sa imovinsko-pravnim odnosima i velike hrpe papira za koje treba mnogo vremena da se završe. Saznali smo da je to završeno i moguće je ovog proljeća da počne izgradnja.[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Anhänge
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.
Ekskluzivni hotel City One Diamond u srcu Sarajeva otvorio svoja vrata gostima
[TABLE="width: 100%"]
[TR]
[TD="class: alt2, bgcolor: #E1E4F2"]Početkom marta ove godine u srcu Sarajeva, u ulici Hadžiristića, otvoren je ekskluzivni hotel City One Diamond sa četiri zvjezdice, na mjestu stambene vile koja je rekonstruirana i pretvorena u objekt koji je u potpunosti promijenio izgled i namjenu.
Investitor i vlasnik hotela je Subho Hodžić, a glavni projektant rekonstrukcije objekta hotela je sarajevski arhitekt Sead Hadžibeganović. Riječ je o hotelu koji se nalazi u zaštićenoj zoni Baščaršije, odnosno u staroj gradskoj jezgri Sarajeva. Projektni zadatak rekonstrukcije odnosio se na objekt stambene vile koja je prije dvadeset godina bila predmet totalne rekonstrukcije i to na način da je imitiran stil klasicizma u arhitekturi, koristeći ukrasne elemente fasada austrougarskih objekata i palata u Sarajevu.
Objekt hotela City One Diamond je zamišljen i dizajniran kao objekat kontinentalnog gradskog "boutique" hotela u modernom evropskom stilu, gdje bi svi posjetitelji, a specijalno posjetitelji iz svih zemalja Zapadne Evrope imali potpuni ugođaj i komfor kao što imaju u hotelima u svojim matičnim zemljama. Iako se težilo savremenom izgledu objekta hotela, nije se mogla zanemariti lokacija objekta i tradicija korištenja materijala kao što su drvo i kamen na prostoru Baščaršije, tako da je fasada objekta hotela obložena tim materijalima, ali u dosta modernijoj formi, teksturi i načinu ugradnje i prezentacije.
Arhitekt Sead Hadžibeganović za Klix.ba je kazao da je takva vrsta rekonstrukcije, prema mišljenju struke, nepotrebna i neprimjerena intervencija kopiranja stila koji se pojavljivao u Sarajevu za vrijeme austrougarske vladavine, koja je u konačnici bila neuspješan i nespretan pokušaj da se objekt uklopi u okolni ambijent.
"Zadatak rekonstrukcije jednog takvog objekta je dosta komplikovan i složen proces koji sa sobom nosi velike projektantske i dizajnerske izazove, a posebno je bilo veliko profesionalno zadovoljstvo gledati kako objekat u potpunosti mijenja svoj izgled i namjenu", izjavio je Hadžibeganović.
Prilikom rekonstrukcije i gradnje hotela, poseban akcenat je stavljen na vanjsku rasvjetu cijelog objekta koji je imao cilj podizanje cijele lokacije na jedan viši i ozbiljniji nivo. Naš sagovornik kaže da se u svijetu arhitekture posebna pažnja poklanja vanjskoj rasvjeti fasada važnih objekata koji noću dobijaju svoje drugo lice i postaju "reperi" u prostoru koji formiraju poseban akcenat na taj dio grada, što je, kako je pojasnio, i u ovom slučaju bila prvobitna ideja i zamisao, da se posjetiteljima i svim drugim korisnicima ove lokacije prezentira skroz drugi ambijent ovog prostora i dobije atraktivan izgled objekta i cijele lokacije u noćnim satima.
Rekonstrukcija i transformacija objekta iz stambene vile u hotel je trajala blizu deset mjeseci. Arhitekt Hadžibeganović smatra da bi vladajućim strukturama prioritet trebala biti reforma cijelog sistema gdje bi se stavio akcenat na ubrzani proces rješavanja svih prepreka i dobijanja svih potrebnih dozvola i saglasnosti za gradnju koja bi trebala privući nove investitore za nova ulaganja.
Velika posjećenost hotelu je najavljenja u ljetnom periodu koji predstavlja glavni dio turističke sezone u glavnom gradu Bosne i Hercegovine. Objekat stambene vile osim prizemne etaže je posjedovao još tri stambene etaže, dvije etaže s normalnom spratnom visinom, dok je posljednja etaža bila potkrovna. Svaka od tri etaže je podijeljena na četiri različite jedinice koje posjeduju komforne sobe s velikim francuskim krevetom ili odvojenim pojedinačnim krevetima za dvije osobe i veliko kupatilo ukupne zajedničke površine od 23 do 28 metara kvadratnih.
Osim visokih hotelskih kreveta s profesionalnim madracima, kožnim uzglavljem i noćnim ormarićima svaka soba je opremljena s velikim ugradnim plakarom, bagažerom za odlaganje prtljaga, radnim stolom i stolicom, dvije fotelje i klub stolom, mini barom, sefom veličine laptopa, LCD TV-om s kablovskim operaterom, konekcijom bežičnog interneta, klimatizacijom, direktnim i indirektnim osvjetljenjem sobe u sedam različitih ambijenata osvjetljenja prostora...
U prizemlju objekta smještena je recepcija, lobby hotela i restoran koji ima poseban ekskluzivitet kao prostor gdje je smješten prvi libanonski restoran u Bosni i Hercegovini koji će osim gostiju hotela biti otvoren i za vanjske goste. Otvaranje wellness prostora u suterenu objekta hotela i kao dva VIP apartmana na posljednoj etaži prestavlja drugi dio investicije koji bi trebao doći u narednom periodu.
Hotel City One Diamond predstavlja jednu od kapitalnih investicija u ovom dijelu grada za proteklu godinu koji ima cilj podizanje cijelog prostora na jedan viši nivo kako s arhitektonskog tako i s turističko-ugostiteljskog aspekta. Grad Sarajevo postaje veliki turistički centar regiona i stvarna potreba za hotelskim kapacitetima svake godine se sve više povećava.[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
---
Predstavljamo novi stambeno-poslovni objekat ''Dijamant''
Uskoro počinje izgradnja stambeno poslovnog kompleksa „Dijamant“ na lokalitetu naselja Otoka, opština Novi Grad,Sarajevo. Kolski i pješački pristup objektu je sa novoprojektovane saobraćajnice kojom se pristupa iz ulice Džemala Bijedića.
Objekat čine 3 lamele: Lamela A je spratnosti 2S+P+9 do 2S+P+11, lamela B je spratnosti 2S+P+11 do 2S+P+14, lamela C je spratnosti 2S+P+16.
Namjena objekta je stambeno-poslovna. Ukupan broj stanova iznosi 249, sa ukupno 4 poslovna prostora u prizemlju objekta i obezbijeđenim parkiranjem unutar objekta.
Objekat sadrži dvije suterenske etaže koje su u funkciji garažnog prostora.
Na nivou prizemlja smješten je poslovni dio objekta sa odvojenim ulazima na sjevernoj i zapadnoj fasadi objekta. U prizemlju su također smještena 3 ulaza u stambeni dio objekta koji su odvojeni od poslovnog dijela. Na nivou partera smještena su još dodatna parking mjesta.
Stambeni dio objekta proteže se od 1. do 16. sprata kompleksa. Projektovano je od 4-21 stan po etaži, tako da je ukupan broj stanova 249. Svi stanovi su jednoetažni i raspolažu sa lođom ili terasom, ovisno o datoj orijentaciji.
Objekat ima 3 lamele između kojih se nalazi uređena zelena površina.
U prizemlju objekta projektovano je 4 odvojena poslovna prostora sa ulazima na sjevernoj i zapadnoj strani objekta. U prizemlju su također smještena 3 stambena ulaza u 3 lamele koji su odvojeni od poslovnog dijela objekta.
Objekat je projektovan kao svijetli, lagani i prozračni arhitektonski element, koji svojom toplinom, formom, i ambijentom daje poseban akcenat ovom dijelu grada.
Vanjsko uređenje objekta je tretirano u kombinaciji popločanih i zelenih površina, sa hortikulturnim uređenjem kojim se stvara prijatan ambijent za stanovanje.
Osnovni koncept datog idejnog projekta jeste izgradnja stambeno poslovnog objekta koji će odgovoriti potrebama savremenog potrošača i koji će ponuditi nešto novo na tržištu. Osnovni koncept jeste i uklapanje poslovnog i stambenog dijela u objektu koji korespondiraju kao jedna kompaktna cjelina.
Projekat je uradila projektantska kuća Kvadrat d.o.o., dok je investitor objekta E-SPV d.o.o. Sarajevo. Ukupna površina objekta je nešto više od 37.000 kvadratnih metara.