Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

wie serbien die wirtschaft von Kosova zerstörte

ich hoffe du kannst die zwei seiten durchlesen und deinen landsleuten erklären, dass kosova nur eine Kolonie gewesen ist.
eure statistiken kannst du dir hinten reinstecken!
eure zahlen basieren auf propaganda und faschismus,
die vertreibung der albaner - vasa cubrilovic, serbischer minister!

wenn du nichts zum thema zu sagen hast, dann lass es einfach!
 
Zuletzt bearbeitet:
1911 lebten größtenteils Serben dort:rolleyes:, also warum beschwert ihr euch

Du bist mal wieder falsch informiert :?


Srbijanski socijalist Dimitrije Tucović rođen je 13. svibnja 1881. godine u selu Gostilje (na planini Zlatibor) u obitelji pravoslavnog svećenika. Jedan je od najistaknutijih vođa i teoretičara socijalističkog pokreta u Srbiji. Uz to jedan je od osnivača Srpske socijaldemokratske partije (SSDP), pokretač i urednik listova Radničke novine i Borba. Godine 1899. dolazi u Beograd završiti gimnaziju i tada je već pristalica socijalističkih ideja. S Radovanom Dragovićem, koji je na njega imao velik utjecaj, propagira socijalizam. Kada se 1901. godine obnavlja Beogradsko radničko društvo, Tucović formira socijalističku grupu i ulazi u upravu Društva. Istovremeno radi na stvaranju suvremenih sindikata koji bi se borili za veća radnička prava i bolje uvjete rada.

Protivnik je aktualne srbijanske politike te u skladu s tim 1902. godine organizira prosvjede studenata protiv Nikole Pašića. Na čelu je ožujskih prosvjeda (5. ožujka 1903.) protiv kralja Aleksandra Obrenovića. Zbog toga morao je emigrirati u Zemun (tada u Austro-Ugarskoj) i poslije u Beč. Nakon što je 1903. godine u Srbiji došlo do svibanjskog prevrata 2. kolovoza iste godine sudjeluje na osnivačkom kongresu SSDP-a. Nova stranka utemeljila je potom i svoje glasilo Radničke novine. Dimitrije Tucović postavljen je za urednika lista. Naredne godine (1904.) na Drugom kongresu Radničkog saveza SSDP-a Tucović nastupa s refereatom o sindikalnim organizacijama gdje ukazuje na važnost sindikalnog organiziranja. Tucović će SSDP uvesti i u Drugu internacionalu gdje će tijesno surađivati s Rosom Luxemburg i Lenjinom.

Studij prava na beogradskom sveuličištu završava 1906. godine s ocijenom odličan. Dvije godine kasnije (1908.) postaje sekretar SSDP-a. Godine 1910. stranka pokreće još jedan časopis pod imenom Borba. Za glavnog urednika postavljen je Tucović. Iste godine sudjeluje na Međunarodnom socijalističkom kongresu u Kopenhagenu na kojem drži govor u kojem krtizira vođe austrijske socijaldemokracije zbog njihovog odnosa prema nacionalnom pitanju te posebno zbog njihovog odnosa prema aneksiji Bosne i Hercegovine od strane Austro-Ugarske. Ušao je u polemiku s Karlom Renerom, koji je na kongresu bio u ime austro-ugarskih socijaldemokrata, ocijenivši Austro-Ugarsku politku kolonijalno-porobljivačkom.

Tucović nije bio samo kritičan prema Austro-Ugarskoj politici. U srbijanskom parlamentu jedino je njegov SSDP glasao protiv ratnih kredita srbijanske vlade koji su bili potrebni da se vojska i države pribreme za obranu. U svojoj knjizi Srbija i Albanija odsudio je srbijansko zauzimanje Kosova kao imperijalno osvajanje i zalagao se za pripajanje Kosova Albaniji. Kritizirao je planove Pašićeve vlade nazivajući ih imperijalističkim. Istovremeno zalago se za balkansku federativnu državu koju su prema njegovoj zamisli trebale činiti Srbija, Bugarska i Albanija. Jedan je od prvih političara u srbijanskoj politici koji je prihvatio stvaranje "novih" nacija (makedonske). Objavio je i nekoliko knjiza i brošura u kojima govori o položaju radnika u Srbiji i socijaldemokraciji. U djelu S puta, primjerice, govori o položaju industrijskog proletarijata u Srbiji. Objavio je i Zakonsko osiguranje radnika, Zakon o radnjama i socijalna demokracija, U izbornu borbu! i Jedinstvo pokreta. Zanimljivo je da nikada nisu tiskana i objavljena sva Tucovićeva djela. Surađivao je i u stranim listovima i časopisima, uglavnom njemačkim i austrijskim (Vorwärts, Arbeiter Zeitung, Der Kampf i Dei neue Zeit).

U praskozorje 1. svjetskog rata Tucović boravi u Berlinu gdje je imao namjeru doktorirati, međutim izbio je rat i Tucović se vraća u Srbiju. Kao časnik unovačen je u srbijansku vojsku, a kao pripadnik Moravske divizije u studenome 1914. godine pogiba u borbi protiv austrougarske vojske na obali rijeke Ljig na Vrače Brdu. Po završetku Prvog svjetskog rata sahranjen je zajedno s poginulim suborcima u zajedničku grobncu. Nakon svršetka 2. svjetskog rata komunističke vlasti ekshumirale su Tucovićevo tijelo i sahranile ga na beogradskoj Slaviji (dio Beograda). O Tucoviću će pisati i Miroslav Krleža: Dimitrija Tucovića sjetio sam se i njegove knjige o Albaniji i njegove tužne smrti, kako je ostao pregažen kao dronjak pod točkom onog istog mehanizma protiv koga se smiono i muževno borio. U njegovoj svijetloj pojavi javlja nam se utjeha da na ni našim horizontima nisu sve zastave beznadno pale i smrt Dimitrija Tucovića, kao i ona modra, tiha, melankolična agonija Svetozara Markovića, događaji su koji stoje kao putokazi na početku našeg puta u civilizaciju.

Danas jedan od beogradskih trgova nosi Tucovićevo ime, a u Beogradu mu je podignuta i bista. U Srbiji danas mnoge škole, knjižnice i kulturno-umjetnička društva nose njegovo ime.

Dimitirje Tucoviæ (Kvelle)


Also hier stehts eindeutig.
 
wieso, wer hat sie 1999 vertrieben??
die nato??
die rückehrer aus Albanien und Mazedonien??

Wer Böses sät, wird Böses ernten!
 
Die Serben haben nicht nur Kosovo Wirtschaftlich zerstört, sondern auch den Rest von Jugoslawien, seht euch nur mal die Bilder an, da seht Ihr wie sie mit Plan vorgingen, und seit der gründung Jugoslawiens nur den Serbischen teil bevorzugten, und nach dem 2. WK ging es so ähnlich weiter...









 
jaja diese Jugozeiten, als Kroatien das ganze Geld immer nach Serbien schicken musste::roll:
 
Blöde ausreden , wer hindert den die Balkanstaaten jetzt Wirtschaftlich erfolgreich zu werden.

Bulgarien , ärmstes Land Europas

Rumänien , Katastrophal

Albanien , kommt einfach nicht auf die füße.

Bosnien fast klinisch tot

Serbien so gut wie tot

Das Problem ist einfach die einstellung der Leute.:rolleyes:
 
Zurück
Oben