Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

amerikanischer Frühling?

Wie lange wollt ihr beide noch diese kindische Zensurnummer durchziehen, der eine postet einen natürlich unzensierten taz-Artikel, und trotzdem gibt es keine Pressefreiheit ::lol:

Es mag ja sein dass zu Themen einseitig oder garnicht berichtet wird, dass auch Politik, Werbung und alles Mögliche betrieben wird, aber diese Zensur, die ihr in jedem Scheiß seht, ist wohl eher in euren Köpfen, oder ihr habt einfach nicht verstanden was Pressefreiheit ist.

Du bist also auch auf die illuminaten hereingefallen...
 
Ein Serbe soll das ganze organisiert haben :lol: (Man beachte Vol Strit :facepalm:)

Србин ја организирал окупацијата на Вол стрит!
Основачот на движењето "Отпор" Иван Маровиќ, кој глобално е позната личност како промотор на ненасилна борба против диктатури, минатиот месец одржал говор пред протестантите во Њујорк. Меѓутоа, некои кругови во САД тоа го протолкувале како директна врска на "Отпор" со организирањето на протестите: "Да го окупираме Вол стрит"!


3DE8056429318548BCF28D9C1476E445.jpg
Американската Влада го ангажирала основачот на српското движење "Отпор" Иван Маровиќ да ги организира протестите на Волстрит за да направи противтежа на влијателното конзервативно движење "Чајанка". Ова го тврдат најпознатите десничарски теоретичари на теоријата заговор од Соединетите Американски Држави и Велика Британија.

Иван Маровиќ, кој глобално е позната личност како промотор на ненасилна борба против диктатури, минатиот месец одржал говор пред протестантите во Њујорк. Меѓутоа, некои кругови во САД тоа го протолкувале како директна врска на "Отпор" со организирањето на протестите: "Да го окупираме Вол стрит"!

42A1A59143F91C4BA542F60299F40672.jpg
Дејвид Ајк, британски публицист, порача дека кој ќе излезе на протест всушност работи во интерес на американската Влада, а конзервативниот радио-водител Алекс Џонсон потсети на наводните врски меѓу ЦИА и "Отпор" во времето на Слободан Милошевиќ. Џонсон напишал дека Маровиќ имал клучна улога и во организирањето на протестите во Египет.

Маровиќ за весникот "Прес" потврдил дека кон крајот на септември бил во Њујорк, но дека нема врска со организирањето на протестите:
"Бев таму во четврток на 22 септември кога на протестите имаше мал број луѓе. Тој ден одржав предавање на Њујоршкиот универзитет, а потоа, организаторите и студентите ме поведоа со себе во Зукоти паркот каде тие протестираа. Бараа од мене да им се обратам и јас им раскажував за важноста од собирања пред симболични места. Исто така дадов интервју за на нив блиското списание "Индепендент" во кое им предлагав како да се постават пред полицијата за да ги смират тензиите. Тоа беше пред месец дена" - рекол Маровиќ.
 
Zurück
Oben