Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Diskusije na "domaćem" jeziku

Imam dojam da se sav naprezes dok sastavljas tekst s kojim mislis da ces da nas impresioniras.

I ako zelis da nas edukujes, zamolila bi te da obratis paznju na greske :)


ah da, izuzetno si mi antipatican, to arogantno "da obogatim vas forum" ti nije trebalo.

ah da, trebo si ranije da ustanes, jer sto se tice muzickog obrazovanja ne mozes da dostignes puno nas ovde

Vjeruj mi, naprežem se samo pri drugim rabotama.. :)

antipatičan, rano ustajanje, arogancija ?

Ipak, evo nas već petero, znači družimo se :) na maternjem jeziku :)

- - - Aktualisiert - - -

Bilo bi fino da se postovi vode bez vrijeđanja, bez vulgarnosti itd.

Običaji kojih više nema: (napisano od nekih drugih forumaša...)

Jedva se sjetih jednog obicaja u Hercegovini.
Ovaj se nije zaboravio,naprotiv jos je veoma aktuelan.
To mozemo da zahvalimo starijim koji dosljedno te lijepe obicaje prenose nama mladjima.
Naime,kad se cura ukrade,i naravno dogadja se ta nezaboravna prva noc.
Ma jok,prvu noc izmedju cure i mladozenje mora da spava neko od rodbine sa curine strane.
To najcesce bude njena tetka.Sto je to tako,nemogu se sjetiti
,ali znam da tetka nesmije biti starija od 30-35god.


Nego, sjeća li se neko postupka kako se pravi ćeten-halva (ćetenija). kao dijete sam gledao kroz avlijski prozor
kako starije dvije tri žene prave ćeteniju i sjećam se da je bilo važno da je jako hladno vani.

U kući se okupio stariji svijet, a halva se pravila zbog povratka jednog rođaka.
Treba li posebno brašno?
U čemu je fazon..?
Kasnije u Turskoj (kao student) sam kupio pakovanje ćeten-halve...
Osim što me škakiljala i tjerala na kihanje, nisam osjetio onu slast one halve iz djetinjstva.


Svako područja ima svoje običaje
4.gif


Kod nas je običaj da se pogača razlomi i da svako ko dobije komad ga pojede, da mladencima brak bude uspješan.
Onda, kad sam bila kuma, znam da je bilo nekih običaja za koje nisam ni cula, dadnu mladi kašiku secera razmućenu u
vodi lafo za slađi život, pa onda krađa cipele, pa potraga za podvezicom....jadan kum i mladoženja svim djevojkama noge pregledaju.

I da neki običaj od kog sam imala masnice, ona djevojka koja dođe s mladoženjom po mladu, nju momački ištipaju...


U mom rodnom kraju,dakle,jug Hercegovine,tako kad beba prvi put predje prag red je da je neko iz te kuce podigne i pozeli joj
zdravlje i dug zivot,a kad krene iz te kuce daje se bebi onoliko kocki secera koliko ima ukucana.Eto,da bude slatka kao secer.


Običaji kojih više nema
Kad sam mamuran da me rodjena skvo dočeka sa juhom....., bem te demokratijo, sve su naznake sa sudnji dan.
 
Ponekad se čovjek pita da nije duh većine balkanskih naroda zauvijek otrovan
i da možda nikad više neće ni moći ništa drugo do jedno: da trpi nasilje ili da ga
čini....

Ljudi su htjeli da svko bude paša u svom srezu, ali ne samo da uzima novac,
nego da vrši vlast, da se zna i osjeća da je to njegovo, s uvjerenjem da
samo on zna i umije braniti ga kako treba. To je čist ostatak srednjeg vijeka...
 
Ponekad se čovjek pita da nije duh većine balkanskih naroda zauvijek otrovan
i da možda nikad više neće ni moći ništa drugo do jedno: da trpi nasilje ili da ga
čini....

Ljudi su htjeli da svko bude paša u svom srezu, ali ne samo da uzima novac,
nego da vrši vlast, da se zna i osjeća da je to njegovo, s uvjerenjem da
samo on zna i umije braniti ga kako treba. To je čist ostatak srednjeg vijeka...

ne vidim nista lose u time.
to je pozitivno, balkanski narod treba da sacuva svoju kulturu.. i to upravo i radi..
kada pogledas ostatak evrope, shvatit ces da ima para ali nestalo je kulture..
 
Imam ja prijatelje, mojih godina su, iz svih krajeva nase drage bivse Jugoslavije. Pre sam mislila da je samo mladja generacija u strahovitom nedostatku maternjeg jezika, ali nije. Nebitno koje si godine rodjen, bitno je dal imas interesa. Tako ja otvoreno kazem mojim prijateljima: Raja, ja mora dooooobro da spustim svoj nivo da bi komunicirala sa vama. Inace bi imali veliki problem da me razumete.
 
Imam ja prijatelje, mojih godina su, iz svih krajeva nase drage bivse Jugoslavije. Pre sam mislila da je samo mladja generacija u strahovitom nedostatku maternjeg jezika, ali nije. Nebitno koje si godine rodjen, bitno je dal imas interesa. Tako ja otvoreno kazem mojim prijateljima: Raja, ja mora dooooobro da spustim svoj nivo da bi komunicirala sa vama. Inace bi imali veliki problem da me razumete.


Tvrde riječi kolegice :)

Zašto li me podsjećaju na neki tvoj jutrašnji post :)

Problem zaborava jezika, odnosno njegovo neformalno i neispravno
učenje ili korišćenje je tema za sebe, možda manjak svijesti da je to tako...
Slabo se od nas neko sjeti kupiti neku domaću knjigu....kao primjer....
 
Tvrde riječi kolegice :)

Zašto li me podsjećaju na neki tvoj jutrašnji post :)

Problem zaborava jezika, odnosno njegovo neformalno i neispravno
učenje ili korišćenje je tema za sebe, možda manjak svijesti da je to tako...
Slabo se od nas neko sjeti kupiti neku domaću knjigu....kao primjer....

Uopste nisu teske reci, ja imam slifa i mogu to da im kazem u lice, jer znaju da imam pravo. Za mene je jednostavno paradoks diciti se svojom nacijom a biti nesposoban normalan razgovor da pokrenes.
Sta cu, takva sam
 
Zurück
Oben