Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Drazen Petrovic - Legenda!

Posto je imao srpske korene, ne uzimam mu za zlo.
Prava kosarkaska legenda, tu nema price.

Otac mu je bio vojno lice iz Trebinja, ali dobar covjek, brat mi ga dobro poznavao. Tek sad sam svjesan sa kakvim istrosenim magarcima je igra prvo u Sibenki, sve igraci na kraju igracke karijere poput Macure, Marelja, Jarica ili onog "ludog" Djurica.
 
Otac mu je bio vojno lice iz Trebinja, ali dobar covjek, brat mi ga dobro poznavao. Tek sad sam svjesan sa kakvim istrosenim magarcima je igra prvo u Sibenki, sve igraci na kraju igracke karijere poput Macure, Marelja, Jarica ili onog "ludog" Djurica.
Ja sam mislio da je policajac..nisam znao da je bio vojno lice. Suvise sam ja tada bio mali da bi pratio te njegove igre u jugoslovenskoj ligi. Sve sto znam su snimci, statistike, neki clanci u novinama, a po najvise price.
 
Ljudi, obratite samo paznju na godinu 1985-1986



Pa to je neponovljivo.

Ali moram jos nesto reci, sramota za njegov rodni grad da u njemu nema niti jednog spomenika ni kakvog spomen muzeja, jedino neki marginalizirani trg nazvan je njegovim imenom, kos na kojem je u mladosti zapocinjao uspon u zvijezde (na Baldekinu poceja, batakanda zna).



"Za cijeli svijet veliki, za Šibenčane uvijek njihov Mali"

"Jedan je Petrović Dražen!" zaorilo se Baldekinom, a njegov brat Aleksandar podsjetio kolikao je košarkaška veličina bio Dražen

za-cijeli-svijet-veliki-sibencane-uvijek-njihov-mali-slika-414466


"Za cijeli svijet veliki, za Šibenčane uvijek njihov Mali" - Draženu Petroviću na šibenskom Baldekinu na 47. obljetnicu njegova rođenja otkriven je spomenik. Pred mnoštvom Šibenčana, prijatelja i suigrača spomenik košarkaškom Mozartu otkrila je njegova majka Biserka Petrović, a u tom trenutku zaorilo se Baldekinom "Jedan je Petrović Dražen!"

Njegov brat Aleksandar Petrović je u emocijama nabijenom govoru podsjetio na šibensko djetinjstvo Dražena Petrovića, kao i na 1983. godinu kada je Dražen Šibenki donio titulu prvaka bivše države.

- S 15 godina Dražena je Moka Slavnić pustio na teren, a danas je nepojmljivo da u toj dobi netko stupi na teren i ima ulogu kakvu je imao Dražen. Kasnije 1983. godine sam došao s Cibonom kao prvak tadašnje države u Šibenik uvjeren da smo favoriti. Sjećam se večer prije utakmice sam otišao kući vidjeti obitelj, a na vratima me zateklo: ' Ovdje Cibosi nisu dobrodošli, sutra za vas bodova nema.' Za 24 sata nas je Šibenka pobijedila, a Dražen je rođenom bratu dva puta gurnuo loptu kroz noge. Ni rođenom bratu nije htio dati popust, a na kraju te iste godine, kada je u trećoj finalnoj utakmici tadašnji predsjednik Košarkaškog saveza tražio od njega da promaši jedno slobodno bacanje i da se pobjednik riješi u produžetku, Dražen ga je samo pogledao, potom stavio oba bacanja i za sve nas, bez obzira što je titula oduzeta, Šibenka je postala prvak države - rekao je Aco Petrović.

Draženov spomenik izradio je kipar Kažimir Hraste, a u stanu obitelji Petrović u Preradovićevoj 3 otvorena je spomen soba jednom od najvećih europskih košarkaša.
 
Ja sam mislio da je policajac..nisam znao da je bio vojno lice. Suvise sam ja tada bio mali da bi pratio te njegove igre u jugoslovenskoj ligi. Sve sto znam su snimci, statistike, neki clanci u novinama, a po najvise price.

Kasnije je ipak radio kao milicijoner u Sibeniku i ozenio se sa Biserkom (ona je inace iz Bilica, selo 2-3km udaljeno od Sibenika). Sto se tice njegove igre, eto ja sam imao srecu sto sam ga pratio i imao "zaludjenog" brata u kosarci. U svakoj ekipi je zemljace bio vodja, a najbolja je bila ona legendarna sezona sredinom osamdesetih u Eurokupu, kada je Drazen svakom protivniku ubacivao 40-50 poena (dal' Limoges, Simac, Maccabi, Real Madrid, Zalgris itd.). Moze se slobodno reci, da je on jedan od razloga, sto je opet ozivjela YU-Kosarka u kojoj su u trenutku njegovog pojavljivanja najznacajniji igraci bili a la Sunara, Skroce ili Boska Petrovica. Dobri, solidni igraci, ali ne i vrhunski. Nakon njega se pojavljuju igraci iz generacije 67/68/69 poput Divca, Kukoca, Radja, Djordjevic, Avdic, Pecarski, Ilic.

@Cobra

E to nisam znao, svaka cast ipak su mu na Baldekinu otkrili spmenik, i neka su, zasluzijo je. Ponos i dika Sibenika!
 
gab es da nicht schon 2 Threards über ihn? Aufjedenfall einer der größten europäischen Basketballlegenden aller zeiten.
 
RIP
sportlich gesehen eines der grössten talente vom ganzen balkan...
er ist keine 30km von meinem wohnort,ums leben gekommen!
das war ein schock für uns alle...
 
Zurück
Oben