[h=1]HUMANOST Ceo svet hvali Srbiju[/h] Marko Tašković/Marko R. Petrović | 11. 09. 2015. - 21:56h | Foto: Twitter / @ManveenRana |
Komentara: 5
Dirljive slike odnosa države i građana Srbije prema migrantima i izbeglicama ganule su svetsku javnost i razbile negativne predrasude koje su o našoj zemlji i narodu stvarane generacijama.
Kompanija "Ringier Axel Springer" izdavač "Blica" uključila se u pomoć izbeglicama
- Srbija je prva zemlja u kojoj nas ne tretiraju kao životinje, već kao ljudska bića - rečenica je koju su nebrojeno puta poslednjih meseci izgovorile izbeglice sa Bliskog istoka.
I zaista, umesto policijskih pendreka, bodljikavih žica, kaveza, barijera koje ih dočekuju u drugim zemljama, migranti su u Srbiji dobili hranu, odeću, mesto gde će moći da se okupaju i odmore... Ali najvažnije, naišli su na ljudski odnos.
Primetili su to i u svetu, pa su sa svih strana stigle pohvale državi i građanima.
- Srbija je dobila nove simpatije zbog načina na koji se odnosi prema izbegličkoj krizi. Nije lako, ali oni to očigledno dobro rade - naveo je na Tviteru Karl Bilt, bivši šef švedske diplomatije.
[TABLE="class: antre_r back_c_1, width: 200, align: right"]
[TR]
[TD]
Svetski mediji pozitivno o Srbiji
- Novinarka Bi-Bi-Sija Menvin Rana je uz sliku sirijskog dečaka u zagrljaju srpskog policajca napisala: Sirijci su puni hvale o srpskoj policiji. Kažu da su srpski policajci dobri i da su prvi koji se prema njima ne ponašaju kao da su životinje.
- Američka televizija CNN napravila je krajem avgusta reportažu o azilantima u Beogradu. U reportaži se navodi da su “migranti nakon boravka u zemljama u kojima su ih tukli, maltretirali i tretirali kao nepoželjne, u Srbiji konačno dočekani sa osmesima dobrodošlice”.
- Nemački „Frankfurter algemajne cajtung“ ističe da se Srbija izdigla iznad svojih suseda, pre svih Mađarske, ali i Bugarske, kada je reč o tretmanu izbeglica.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Poverenik za integracije nemačke pokrajine Bavarske Martin Nojmajer ocenio je da je “Srbija dobro prišla problemu”. Pohvale su stizale i iz Evropske komisije, od ambasadora SAD Majkla Kirbija, stranih medija...
Istoričarka Dubravka Stojanović hvali dosadašnju ulogu države.
- Bez stava i organizacije države, pojedinci, volonteri, pa i Crveni krst ne bi mogli ništa da urade. Danas je u toku velika svetska akcija intelektualaca, medija i organizacija gde se borba za migrante predstavlja kao borba za dušu evropsku. Srbija je avangarda tog pokreta. Ostavljamo sliku ozbiljne, zrele, odgovorne države u svetu - kaže Stojanovićeva za “Blic”.
Marketinški stručnjak Borislav Miljanović kaže da je ovo veoma značajno za Srbiju jer se svetu šalje pozitivna slika o državi i ljudima.
- Ovo je samo jedan kamenčić u mozaiku lepe slike o Srbiji, uz sportiste, mlade naučnike. Dosta je bilo onih kamenčića u mozaiku ružne slike. Imidž države ne gradi se preko noći. To je proces koji traje, ali ovo je dobar put - ocenjuje Miljanović za “Blic”.
Kulturna organizacija “Mikser” organizovala je prikupljanje pomoći za izbeglice
Cvijetin Milivojević, stručnjak za odnose s javnošću, kaže da je važno da pozitivna slika Srbije u svetu ne traje kratko.
- Ovakav odnos mogao bi da navede EU na zaključak da bi Srbija trebalo konačno da postane deo nje, a ne da joj se postavljaju novi uslovi. U suprotnom, postaće pomodarski pristup od kojeg Srbija nema nikakvu korist - ističe Milivojević.
SLIKE KOJE SU OBIŠLE SVET
Posebno zapažena fotografija zabeležila je prizor kada je srpski policajac iz Preševa Redžep Arifi zagrlio dečaka iz Sirije u selu Miratovac i u naručju ga izvukao iz velike gužve.
Ali, takođe, poznat je slučaj i da se pod velikim kritikama i uz pozivanje na odgovornost našao nesavesni i nasilni policajac Miroslav K., koji je uhapšen jer je zajedno sa kolegom opljačkao Sirijce i uzeo im 2.000 evra.
Jelena Milić, direktorka Centra za evroatlanske integracije, prihvatila je majku s dvoje dece iz Sirije u svoj dom i postavila fotografiju na Fejsbuk kako bi njihovi rođaci znali da su dobro.
Porodica Branka Đorđevića iz Komudraža takođe je smestila u svoju kuću pokislu porodicu, kao makar malu pomoć na njihovom putu stradanja.
Kulturna organizacija “Mikser” organizovala je prikupljanje pomoći za stotine migranata. Građani svakodnevno pružaju pomoć azilantima okopljenim najviše oko beogradske Autobuske stanice i kod Ekonomskog fakulteta, a u celu akciju uključile su se i brojne firme.