Komunat dhe kandidatët që shkojnë në balotazh:
Prishtinë: Shpend Ahmeti nga LVV (43,42) dhe Arban Abrashi nga LDK (35,91).
Gjakovë: Ardian Gjini nga AAK (40,77) dhe Mimoza Kusari Lila nga Alternativa (31.48).
Gjilan: Lutfi Haziri nga LDK (43,30) dhe Sami Kurteshi nga LVV. (26,97)
Mitrovica e Jugut: Valdete Idrizi (28,56)nga PDK dhe Agim Bahtiri nga AKR (27,10).
Prizren: Shaqir Totaj nga PDK (29,66) dhe Mytaher Haskuka nga LVV (22,43).
Ferizaj: Agim Aliu nga PDK (39,18) dhe Muharrem Sfarqa nga LDK (30,00).
Istog: Haki Rugova nga LDK dhe (43,54) Gani Dreshaj nga AAK (37,23) .
Obiliq: Xhafer Gashi nga AAK (49,26) dhe Mehmet Krasniqi nga LDK (27,46).
Podujevë: Agim Veliu nga LDK (48,37) dhe Ajet Potetra nga LVV (29,99).
Klinë: Sokol Bashota nga PDK (36,60) dhe Besim Hoti nga LDK (23,69).
Kaçanik: Besim Ilazi nga PDK (40,38) dhe Basri Kodra nga LVV.(21,26)
Kamenicë: Qëndron Kastarati nga LVV (34,22) dhe Shaip Surdulli nga LDK (28,04).
Rahovec: Smajl Latifi nga AAK (33,40) dhe Ibrahim Kryeziu nga LDK (20,45) .
Shtime: Naim Ismajli nga PDK (38,15) dhe Fatmir Rashiti - kandidat i pavarur (27,93).
Suharekë: Bali Muahrremaj nga AAK (39,98) dhe Sali Asllanaj nga LDK (33,93).
Vushtrri: Ferit Idrizi nga PDK (33,51) dhe Xhafer Tahiri nga LDK (25,71).
Malishevë: Ragip Begaj nga Nisma (40,67) dhe Mursel Gashi nga PDK (27,26.
Dragash: Selim Kryeziu nga LDK (37.94) dhe Shaban Shabani nga PDK (28.12).
Kllokot: Strahinja Spasiq Lista Serbe (48,08) dhe Bozidar Dejanoviq nga GI (37,62).
Sipas rezultateve preliminare të KQZ-së pa balotazh garën për kryetar komune e kanë fituar që në rrethin e parë të votimeve:
Pejë: Gazmend Muhaxhiri nga LDK (50,35).
Deçan: Bashkim Ramosaj nga AAK (63,91).
Fushë Kosovë: Burim Berisha nga LDK (63,41).
Skenderaj: Bekim Jashari - kandidat i pavarur (85,59).
Drenas: Ramiz Lladrovci nga PDK (59,34).
Han i Elezit: Rufki Suma - kandidat i pavarur (57,32).
Mitrovica e Veriut: Goran Rakiq nga Lista Serbe (66,97).
Leposaviç: Zoran Todiq nga Lista Serbe (62,18).
Lipjan: Imri Ahmeti nga LDK (59,57).
Novobërdë: Svetislav Ivanoçiq nga Lista Serbe (54,97).
Shtërpcë: Bratislav Nikoliç nga Lista Serbe (74,02).
Viti: Sokol Haliti nga LDK (52.98).
Zubin Potok: Stevan Vuloviq nga Lista Serbe (80,19).
Zveçan : Vuçina Jankoviq nga Lista Serbe (69,26).
Junik: Agron Kuqi nga AAK (58,40).
Mamushë: Abdulhadi Krasniq nga KDTP (53,95).
Graçanicë: Srdjan Popoviq nga Lista Serbe (87,88).
Ranilug: Gradimir Mikiq nga Lista Serbe (77,62).
Partesh: Dragan Petkoviq nga Lista Serbe ( 58,95).