Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Kroatien verzichtet auf Kauf neuer Kampfjets und will seine alten MiG-21 reparieren

Eine sehr reife Entscheidung Kroatiens! Man hat sich nicht nur dafür entschieden, Millionen oder gar Milliarden nicht einfach aus dem Fenster zu schmeissen, nein, es ist auch ein Signal an die anderen Balkanstaaten. Kroatien zeigt sich hier sehr reif und das lässt die Kriegstreiber noch viel kälter, als wenn man ganze Flugzeugstaffeln des modernsten Typs besitzt.
 
Finde ich erlich gesagt blöd. Kroatien hätte zu sehr guten Konditionen gebrauchte F16er bekommen plus die Ausbildung des Personals auf die Umstellung. Kurzfristig gibt man weniger Geld aus, weil man sich keine "neuen" anschafft. Langfristig aber hätte man mehr aus den F16ern rausholen können. Allein schon wegen den Wartungskosten und der Ersatzteilversorgung.
 
Finde ich erlich gesagt blöd. Kroatien hätte zu sehr guten Konditionen gebrauchte F16er bekommen plus die Ausbildung des Personals auf die Umstellung. Kurzfristig gibt man weniger Geld aus, weil man sich keine "neuen" anschafft. Langfristig aber hätte man mehr aus den F16ern rausholen können. Allein schon wegen den Wartungskosten und der Ersatzteilversorgung.

Es gibt jetzt wichtigeres als Kampfflugzeuge. Man könnte desweiterem eine Anschaffung von Kampfflugzeugen nicht moralisch und glaubwürdig vertreten vor der Bevölkerung. Was eine Rüstung über den eigenen Möglichkeiten und zu Lasten der Bevölkerung bewirken kann, sieht man in Griechenland. Wenn 2 Mig s die nächsten 10 Jahre fliegen und Flugplätze wie Zadar Nato Partnern überlassen werden, soll das erstmal reichen.

Wenn die Wirtschaft und das Soziale im Land mehr oder weniger gut ist, soll dann auch über Neuanschaffungen nachgedacht werden.
 
Finde ich erlich gesagt blöd. Kroatien hätte zu sehr guten Konditionen gebrauchte F16er bekommen plus die Ausbildung des Personals auf die Umstellung. Kurzfristig gibt man weniger Geld aus, weil man sich keine "neuen" anschafft. Langfristig aber hätte man mehr aus den F16ern rausholen können. Allein schon wegen den Wartungskosten und der Ersatzteilversorgung.

Wenn Slowenien und BiH abgelehnt haben das Kroatien ihren Luftraum mit überwacht ist es das einzig sinnvolle und spart enorm Geld.

Was hinter den Kulissen abging wissen wir alle nicht und ein Kauf von neuen hätte sich nur so bezahlt gemacht.

Slowenen können es nicht ertragen wenn Kroatien auch nur in die Nähe von Geld verdienen kommt und geben es lieber den Italienern und in BiH gibt es so viele Faktoren, vor allem die lärmenden und verbal übergewichtigen Serben, das am Ende denen eher Serbien den Luftraum überwachen wird als Kroatien.
 
Jetzt könnten es doch Mig-29 werden von den Russen und das als NATO Land :troll:

Man würde durch diese Option sehr viele Geschäfte mit den Russen an Land ziehen z.B Strassenbahnen, Schiffe usw. mit einem Auftragsvolumen welches den Preis der Kampfflugzeuge um ein zehnfaches übersteigt.

Večernji.hr - Ispis članka


Rusi nude 12 MiG-ova 29 koje su Mađari konzervirali jer su uzeli Gripene

Plodni Čačićevi dani u Moskvi: Rusi nude mađarske MiG-ove 29

Za rusku se ponudu Čačić zainteresirao najviše zato što nam se zauzvrat nude desetak puta vredniji poslovi

autor: Davor Ivanković
13.04.2012.


get_slika_varijacija.php
Rusi Hrvatskoj nude MiG-ove 29 koji se nalaze u Mađarskoj (snimljeni 2007. godine u mađarskoj vojnoj bazi Kecskemet) (Foto: Vanja Moskaljov)

Grupa hrvatskih gospodarskih, financijskih i vojnih stručnjaka u iduća bi dva tjedna trebali otputovati u Moskvu i pokušati konkretizirati načelni dogovor i interes Hrvatske i Rusije o nabavi eskadrile borbenih zrakoplova MiG-29. Izgleda da je prvi potpredsjednik hrvatske Vlade Radimir Čačić dobro iskoristio svoja dva dana boravka u prijestolnici Rusije. U Moskvu je otputovao potkraj ožujka, s najavom da će s domaćinima razgovarati o energetici i brodogradnji. Iz više izvora stižu informacije da se “buldožer” Čačić uspio zainteresirati i za posao s MiG-ovima s obzirom na to da Rusi, već podulje, ovdje nude i veliki offset-program. Nije novost da ruska strana, realizira li se nabava eskadrile ovih borbenih zrakoplova, otvara svoje tržište za mnoge hrvatske proizvođače.
MiG-21 ili MiG-29?
Državni vrh RH mora tijekom ove godine pronaći rješenje za lovačku avijaciju HRZ-a. Iduće godine, naime, morat će biti prizemljeni svi preostali avioni MiG-21 HRZ-a jer su im resursi “iscurili”. Nakon pogreba generala Imre Agotića, koji se zdušno zalagao za opstanak borbene avijacije, s Pantovčaka je procurila vijest da je predsjednik Ivo Josipović “prelomio” i da RH mora zadržati sposobnost nadzora vlastitog zračnog prostora. Ne radi “šminke”, nego zato što postoje brojni razlozi (pa i “civilni”) zašto to zemlja poput RH mora imati. Tada je bilo logično, s obzirom na to da je državna blagajna, kao i vojni budžet, prazna da se odabere najjeftinija varijanta i pošalje, odnosno dokupi nešto MiG-ova 21, obavi remont i time za idući period zakrpa problem. To bi značilo i opstanak za naše preostale pilote osposobljene za let na supersonicima. Stižu informacije da će državni vrh u sljedećih mjesec dana sazvati Vijeće za obranu, podastrijeti sve ponude za nabavu novih ili starih borbenih zrakoplova. I prihvatiti odluku. Bude li se odlučilo za remont MiG-ova 21, bit će raspisan javni natječaj (u igri će tu biti Rumunjska, Ukrajina i svakako Izrael, koji nudi potpuni NATO upgrade s radarom, novim cockpitom i sl.) Hrvatska je ovdje spremna platiti remont do 20 milijuna eura. Problem je što ukrajinski proizvođač nema NATO-ovu licenciju, a konkurencija govori da su je izgubili i Rumunji. Izraelci, pak, tvrde da će oni za ovu cijenu MiG-ove 21 dovesti na razinu zrakoplova opasnih i za mnoge suvremenije zrakoplove. Na dnevnom redu Vijeća obrane bit će i ponuda o nabavi MiG-ova 29. Riječ je o eskadrili koja se nalazi u Mađarskoj, a koju su Mađari konzervirali s obzirom na to da su nabavili švedske Gripene.
Odlični, ali puno troše
Ti su MiG-ovi nabavljeni ranih devedesetih, a dograđeni su na NATO-ov standard. Eskadrilu Rusi, koji su još uvijek vlasnici mađarskih MiG-ova, nude za 700-tinjak milijuna kuna. Treba vidjeti je li tu uračunana i daljnja modernizacija te preobuka naših pilota. Dograđeni MiG-29 jest vrhunski avion. Dvomotorac je, dakle mogli bi u RH nadzirati i patrolirati nad cijelim kopnom, ali i morem. No, skupi su za održavanje. Za rusku ponudu zainteresirao se Čačić najviše zato što Rusi nude da će Hrvatima namijeniti poslova u 10-ak puta većoj vrijednosti. Nude uključivanje Končara u projekt „Moskovski tramvaj“. Rusi planiraju nabaviti 300 tramvaja, što vrijedi stotine milijuna eura. Zainteresirani su i za preuzimanje Končarove tehnologije. Nude posao i brodogradilištima, analizirali su 3.maj, Brodosplit, Uljanik i Greben, a offset nosi oko 500 mil. eura. Aktivne su još i ponude švedskog Gripena i ona Nijemaca, koji nude nabavu Eurofightera. I Šveđani i Nijemci nude offset, svjesni da RH nema novca. Stoga nude dugogodišnji kredit i poček.
 
Hier noch ein Interview mit dem Verteidigungsminister auch zu dieser Thematik.

Kotromanović: U iduće 2 godine otpustit ćemo polovicu MORH-a. Ove godine otkaz će dobiti 200 ljudi

Objavljeno: 15. 04. 2012. 09:32
Uređeno: 15. 04. 2012. 03:38
Autor: Krešimir Žabec

rO0ABXQAV2Z7aHR0cDovL2xvY2FsaG9zdDo4MDgwL211bHRpbWVkaWEvYXJjaGl2ZS8wMDM3NS9BbnRlX0tvdHJvbWFub3ZpX18zNzU0NjFTMC5qcGd9ZjBmMjU2dA==.jpg
ZAGREB - Državni vrh uskoro treba donijeti odluku o sudbini borbenog zrakoplovstva te gradnji brodova za Obalnu stražu. Hrvatska vojska počinje pripreme za odlazak iz Afganistana, a MORH bi tijekom ove godine trebalo napustiti 200 zaposlenih. O tome smo razgovarali s ministrom obrane Antom Kotromanovićem, kojem je ovo prvi intervju nakon imenovanja na ministarsku dužnost. U razgovoru otkriva zašto će Hrvatska prodati oklopna vozila Patria koje je ugovorila, objašnjava svoj odnos s Antom Gotovinom te otkriva što danas misli o svom govoru na Alki 2001. godine.

Uskoro će se održati sjednica Vijeća nacionalne sigurndosti na kojoj bi trebala biti donesena odluka o budućnosti borbenih zrakoplova. Kakva će ona biti?
- Zadržat ćemo sve sposobnosti ratnog zrakoplovstva. Da, odluku je trebalo donijeti znatno ranije, to bi svakako bilo bolje, ali za odluku treba hrabrosti. Imamo portugalsko-nizozemsku ponudu za polovni F-16, imamo ponudu Gripena za MiG-29 i imamo naše MiG-ove 21 koji su na kraju snaga. To su sve zanimljive ponude.

Koja je odluka najrealnija s obzirom na proračun kojim raspolažete?
- U Ministarstvu obrane imamo osigurana određena sredstva za borbene zrakoplove. U svakom slučaju, donijet ćemo odluku da zadržimo borbeno zrakoplovstvo. Vidjet ćemo hoćemo li produljavati resurse jer imamo i druge ponude koje su nam zanimljive glede off- seta.
Ali imate 20 milijuna eura, a ponuda za eskadrilu MiG 29 je oko 90 milijuna eura, kao i za Gripen. Čini se da baš nemate puno prostora za različite opcije. Bez obzira na off-set, 90 milijuna se mora platiti.

- Točno, ali mi to možemo razvući na više godina. Nas najviše zanima što će dobiti Hrvatska kroz off-set, jer na taj način mislimo jačati naše posrnulo gospodarstvo.
NATO se snažno zalaže da članice saveza zajednički nabavljaju pojedina sredstva kroz program “Pametne obrane”. Bi li u budućnosti Hrvatska s drugim zemljama mogla zajednički ići u nabavu borbenog aviona?

- To je vrlo izvjesno. Mađari su nabavili eskadrilu aviona, ali imaju velikih problema s financiranjem. Oni bi nam rado prepustili dio svojih aviona, ali to nama ne odgovara jer je preskupo. Očekujemo da će Hrvatska do 2020. godine udružiti dio svojih kapaciteta s drugim državama regije. To je budućnost.
Govorimo o financiranju nabave zrakoplova, a već sada imate problema s financiranjem borbenog oklopnog vozila.

- Ove godine za BOV ćemo izdvojiti oko 100 milijuna eura, a sljedeće godine puno manje, oko 300 milijuna kuna. Tako će nam ostati oko 400 milijuna kuna za razne druge projekte koje ćemo pokrenuti. Na primjer, ove ćemo godine raspisati natječaj za gradnju prototipa prvog ophodnog obalnog broda. Kopnenu vojsku planiramo opremiti s jurišnom puškom. Sljedeće godine namjeravamo pokrenuti gradnju skladišta streljiva i dovršetak vojarne u Petrinji. Tu je i generalni remont helikoptera Mi117 Sh.

Najavili ste smanjivanje broja zaposlenih u MORH-u za oko 200 ljudi? U kojoj je to fazi?
- Završili smo mini preustroj MORH-a. Smanjit ćemo broj ljudi za oko 200. Među njima je dio civila kojima ćemo isplatiti otpremnine. Do 30. lipnja broj zaposlenih smanjit ćemo na 1115 zaposlenih.

Je li to još uvijek previše?
- Da, nama je cilj da do 2014. godine imamo do 700 zaposlenih.
Koliko ćete ove godine isplatiti za otpremnine?
- Osigurali smo 23 milijuna kuna.

Što vas je neugodno iznenadilo kad ste došli u Ministarstvo?
- Počet ću od ugodnih stvari. To je dobro stanje u Oružanim snagama. Mi smo sada, što se tiče obučenosti i znanja naših vojnika, na razini bilo koje članice NATO-ova saveza. U MORH-u sam najnezadovoljnji bio stanjem u odjelu materijalnih resursa gdje smo zatekli čudne stvari. Sada radimo na uspostavljanju jasnih kriterija rada i odgovornosti. Naprimjer, Službu za nabavu izdvojili smo kako b smo je imali pod kontrolom. Bilo je tu slučajeva koji su nas uzrujali.
Da, spominjali ste da je bilo muljanja...
- Bilo je tu dosta stvari. Ne želim govoriti o konkretnim slučajevima jer smo sve predali Vojnoj policiji i postupci su u tijeku.

Posjećivali ste generala Gotovinu u pritvoru u Haagu, biste li to učinili danas kao ministar obrane?
- Da li bih ga posjetio? Naravno da bih ga posjetio. Ne mogu razumjeti koncepciju njegove optužnice o prekomjernoj upotrebi topništva. Ne mogu shvatiti da netko može biti optužen za nešto što se dogodilo dva mjeseca nakon što smo otišli s tog prostora.
Čujete li se telefonski s Gotovinom?

- Da, on nazove. Čestitao mi je na imenovanju za ministra. Znam da će sada neki popljuvati to kako haaški osumnjičenik kontaktira jednog ministra, ali mi smo braća po oružju i tu smo Oluju odradili zajedno, na vojnički, profesionalan i častan način. Zločini su se dogodili nakon Oluje, ja ih osuđujem, ali neka za njih odgovaraju oni koji su ih činili, a ne Ante Gotovina. Ja ne mogu i ne želim zatvarati oči pred problemima u kojima se on nalazi.
 
Zurück
Oben