Koje su nastale promjene u vezi s izvršavanjem vojne obveze, posebice s obvezom služenja vojnoga roka?
Izmjenama i dopunama Zakona o obrani, te donošenjem od Hrvatskog sabora Odluke o nepozivanju novaka na obvezu služenja vojnog roka od 1. siječnja 2008., novaci se više ne pozivaju na obvezu služenja vojnog roka, što podrazumijeva da se ne pozivaju ni na civilno služenje.
No, osobe koje žele, mogu se prijaviti za dragovoljno služenje vojnog roka do kraja kalendarske godine u kojoj navršavaju 30 godina života, a isto je omogućeno i ženama. U skladu s time novaci se više ne pozivaju ni na zdravstvene preglede i novačenje, te je ostala samo obveza svih novaka da se u kalendarskoj godini u kojoj navršavaju 18 godina života upišu u vojnu evidenciju.
Što navedene promjene znače za hrvatske državljane u inozemstvu?
To znači da su hrvatski državljani koji su rođeni u inozemstvu ili su otišli na boravak u inozemstvo prije nastanka novačke obveze i dalje dužni u kalendarskoj godini u kojoj navršavaju 18 godina života prijaviti se mjerodavnoj diplomatskoj misiji, odnosno konzularnom uredu radi upisa u vojnu evidenciju. Takve osobe neće se pozivati na služenje vojnog roka, zdravstvene preglede i novačenje, no, ako žele, mogu se u diplomatskoj misiji, odnosno u konzularnom uredu prijaviti za dragovoljno služenje vojnoga roka. Naime, ako se jave na dobrovoljno služenje vojnog roka, mogu konzumirati pravo koje će im možda biti zanimljivo i otvara im mogućnost za zaposlenje u nekim od državnih institucija, odnosno zaposlenja u nekoliko sustava vojne obrane, ako su prošli određenu selekciju. Dakle otvorene su velike mogućnosti i izazovi, no oni su ponajprije ostvarivi nakon upisa u vojnu evidenciju, odnosno nakon prijave u drobrovoljno služenje vojnog roka.
Odredba zamrzavanja vojnog roka traje sve do opoziva te odluke uz odluku Vlade i Sabora, u slučaju neposredne ratne opasnosti, rata i sličnoga, kada opet počinje funkcionirati Zakon o općoj vojnoj obvezi.
Quelle
MORH On-line