Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Kroatische Minderheit in Serbien

  • 1948: 169.864 (2,60%)
  • 1953: 173.246 (2,48%)
  • 1961: 196.409 (2,57%)
  • 1971: 184.913 (2,19%)
  • 1981: 149.368 (1,60%)
  • 1991: 105.406 (1,08%)
  • 2002: 70.602 (0,94%)
  • 2011: 57.900 (0,81%)
 
Ich kenne welche in Sid. Sind mal vor jaaaahren aus Dalmatien eingewandert. Eingelebt, Firma gegründet. Familien gegründet (wobei ich sagen muss dass sie eher kroatisch heiraten, also keine oder Selten Mischehen). Meine persönliche Empfindung ist dass es keine Probleme gibt. Eine andere Freundin aus Vukovar ist jahrelang nach sid Rüber in die Schule gegangen. Hatten dieses Jahr Klassentreffen und alle waren da. Ca. 50 / 50.
 
Rein interessehalber würde ich gerne wissen wollen, ob eine solche Minderheit in Serbien existiert oder jemals existierte.

Falls ja, wie sind sie rechtlich gestellt?

Ja, sie existiert, sie ist auch nicht sooo klein, aber zB viel weniger als die Ungarn, etc. Es werden auch immer weniger. In der Vojvodina ist Kroatisch sogar Amtssprache. In Subotica lebt wohl die größe Gemeinde.

Beschweren sie sich, oder sind sie zufrieden?

Ich kenne ein paar wenige Kroaten aus der Vojvodina, heutzutage gibt es eigentlich kaum Probleme. Aber wissen tu ichs nciht, es sind halt nur ein paar wenige Meinungen, die ich kenne, ich selber war noch nie in Serbien.

Es gibt auch einen kroatischen Klub in Subotica, NK Backa 1901. Weiß aber nicht, ob da immer noch nur Kroaten spielen oder mittlerweile gemischt oder nur Serben, kA.
 
-Kad govorimo o politici i njihovoj zastupljenost u srpkoj vladi. Recimo u proslim vladama imali su ministarku poljoprivrede Ivanu Dulic Markovic, pa nakon toga predsjednika skupstine Olivera Dulica (ma da oko njega isto jos nije sve na cisto, i da li se bas ikada izjasnio kao hrvat) koji je kasnije postao ministar za regionalno i prostorno planiranje, pa da ne zaboravim gradonacelnika Subotice Modesta Dulica, iako cine ispod 20% u tom gradu. Dok recimo u pokrajinskim strukturama Vojvodine u LSV koji je dobio 10% glasova, ali ima pola politickih mjesta. Jer on pravi vecinu DS-u preko polovine istaknutih clanova, a to su hrvati ili "poluhrvati".

-Da li imaju pravo na skolovanje na svom maternom jeziku? Imaju. Postoje koliko ja znam u Subotici i Somboru hrvatska odjeljenja, u Novom Sadu nisam siguran. U Subotici i okolici je jos uvijek prilicno rasirena ikavica.

-Imaju li svoj neki "hrvatski program"? Svakog dana ima na RT Vojvodina 15-minutne vijesti na hrvatskom i to ne onom kojim govore vojvodjanski Hrvati, nego "hrvatskijim" od HRT-a. Pored autohtonih Hrvata u Srbiji zivi dosta onih koji su doseljeni iz Hrvatske. Na svakoj opstini gdje zive Hrvati u vecem broju virore se hrvatske zastave npr. u Subotici, i table na zgradi opstine su na hrvatskom.

-Kako im je bilo za vrijeme Slobine vladavine? U svakom slucaju Hrvatima u Sremu je 91.-92. bilo gadno (Seseljevci su radili dosta sranja i tjerali ljude doslovno iz kuca), za razliku od njih Hrvati u Backoj i Beogradu su mnogo bolje prosli. Ostao je upamcen slucaj, kada su Seselj i radikali pokusali da izbace hrvatsku porodicu Barisic iz Zemuna i kada je pola Zemuna ustalo u odbranu tih ljudi.

-Kako se oni danas oprijedjeljuju? Hrvatska zajedica zivi na velikom gusto naseljenom prostoru od Beograda, preko Stare Pazove, Rume, Novog Sada, Vrbasa, Sombora, do Subotice. Uglavnom svuda cine od nekoliko promila do nekoliko procenata stanovnistva. Vecina tih Hrvata je u mjesovitim brakovima. Djeca im se izjasnjavaju vecinom jos dan danas kao "Jugosloveni" ili neizjasnjeni. A unuci su im najcesce Srbi.

Sve u svemu, veliki problem za Hrvate u Srbiji je sto su oni od svih nacija najvise pogodjeni asimilacijom (zbog slicnosti jezika i mentaliteta), tako da se potomci "mjesanih" brakova, a takvih je mnogo po velikim gradovima, pretapaju u Srbe u povecanom odnosu.
 
Zurück
Oben