Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

KSF - Kosovarische Streitkräfte

SHBA-Kosovë, nënshkruhet marrëveshja për statusin e forcave
spacer.gif

spacer.gif
spacer.gif
51501.jpg
PRISHTINË-Zëvendës Sekretari i Shtetit i SHBA-ve, William Burns, dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, nënshkruan sot pasdite një Marrëveshje për Statusin e Forcave, në zyrën e Kryeministrit Thaçi në Prishtinë.

MPJ kosovare bëri të ditur se nënshkrimi i Marrëveshjes për Statusin e Forcave (MPSF) mes Qeverisë së Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, riafirmon dhe forcon partneritetin e thellë mes dy shteteve. Kjo mbështet bashkëpunimin dhe partneritetin aktual për të përparuar sigurinë e popullit të Kosovës dhe për të kontribuar në stabilitetin dhe paqen në Ballkan.
MPSF siguron kornizën ligjore brenda së cilës personeli civil i ushtrisë amerikane dhe Departamentit të Mbrojtjes të SHBA-ve, të cilët nuk janë pjesë e misionit të NATO-s, do të veprojnë në Kosovë. Në bazë të kësaj marëveshjeje, ky personel do të punojë me pjesëtarët e Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) për të zhvilluar më tej aftësitë e KSF-së në kryerjen e katër misioneve të saja thelbësore: Zjarrfikjen, Kërkimin dhe Shpëtimin, Largimin e Materieve të Rrezikshme dhe Largimin e Mjeteve Eksplozive.

(d.b/BalkanWeb)
spacer.gif

spacer.gif
 
Klein aber fein unsere Truppen. Sobald das Serbenproblem im Norden gelöst wurde können Panzer, Jets und Helikopter her.
 
Was für ein Scheiß, Stolz drauf das wir amerikanisiert werden,
somit nach und nach unsere eigene Kultur und Identität verlieren...


Die Armee hat nicht im gernigsten mit Kultur und Kulturverlust zu tun, vor allem haben wir keine "Armeekultur" und wir müssen uns an jemanden richten und in diesem Fall sind es die Amerkiner, die wir als stärkste Verbündetete haben. Solltest eher stolz als skeptisch sein.
 
Zurück
Oben