Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

KSF - Kosovarische Streitkräfte

das war noch ne armee

hqdefault.jpg



aber die von heute ist wahrscheinlich die am schlechtesten ausgebildete armee des balkans

Gänsehaut wenn ich mir die alten Bilder der damaligen Armee ansehe :)
 
Forcat e Armatosura do të jenë ushtri

Übersetzung: Die Republik Kosovo bekommt eigene Streitkräfte, welche den Status einer Armee haben. Sie sollen Forcat e armatosura te Kosoves heißen (Kosovo Armed Forces) und ca. 8000 Soldaten im Dienst haben. Es wird Landstreitkräfte, eine Nationalgarde, ein Logistik-Kommando und ein Trainingskommando geben. Die Mission soll die nationale Verteidigung im gesamten Territorium der Republik Kosovo sein, eventuelle Teilnahme an Auslandseinsätzen und Katastrophenhilfe. Das Ministerium der FSK soll in Verteidigungsministerium umenannt werden. Die NATO hat im Juli 2013 der FSK die vollen operativen Kapazitäten zugestanden.

Nun, ich finde, dass das ein guter Schritt in Richtung volle Souveränität ist. Was ich gern hätte, wären ein paar Panzer. Jetzt nicht unbedingt Leopard oder Abrams, aber zumindest eine paar veraltete aber noch intakte US-Panzer (vielleicht ausm Golfkrieg :D ).
Ne Luftwaffe wäre nicht schlecht, aber ich bezweifle, dass die sich Kampfjets anschaffen werden, nicht mal Albanien hat welche. Helikopter wären schon besser, außerdem ist Kosovo zu klein für Kampfjets. Aber eine ordentliche Luftabwehr wäre eine gute Investition.
Ich hoffe aber, dass Kosovo bald NATO-Mitglied wird, denn dann kann man sich die ganzen Militärausgaben eh schenken :D
 
NATO: Kosova ka leje të krijojë Forcat e Armatosura


nato-kosova-ka-leje-t-euml-krijoj-euml-forcat-e-armatosura_hd.jpg


Forcat e Armatosura të Kosovës do të formohen me bekimin e NATO-s. Kështu bëjnë të ditur burime të RTK-së, duke shtuar se çdo hap për kalimin e FSK-së në Forcat e Armatosura të Kosovës ka qenë i koordinuar me faktorin ndërkombëtar.

Në gjysmën e dytë të marsit do të fillojë aktiviteti diplomatik, përkatësisht takimet e krerëve të Kosovës me NATO-në rreth formimit të Forcave të Armatosura.
''Struktura, mandati dhe misioni i FSK-së nuk janë çështje e NATO-s për të vendosur. E ardhmja e FSK-së është çështje e brendshme e institucioneve të Kosovës”, thuhet në e-mailin e zyrtarëve të NATO-s, dërguar RTK-së.
Këtë qëndrim e kishte shprehur ditë më parë në një intervistë për RTK-në edhe ministri i FSK-së, Agim Çeku.“NATO nuk ka autoritet të merr vendime për të ardhmen e FSK-së ajo është vendim autonom i Institucioneve të Kosovës, është vendim i sovranit dhe veç Kosova mund të merr vendim”.

Çeku në një intervistë dhënë sot për RTK-në, u shpreh i bindur se NATO-ja do ta mbështesë këtë zhvillim të FSK-së, madje sipas tij, me krijimin e Forcave të Armatosura të Kosovës do të thellohet edhe më shumë bashkëpunimi Kosovë-NATO.
”Janë 4 vendet anëtare të NATO-së që nuk e përkrahin mirëpo ne kemi shumë më shumë miq se sa armiq dhe mendoj se do ta kemi mbështetjen e plotë e ndoshta edhe më të fuqishme të NATO-së në rrugën nëpër të cilën pritet të kalojë FSK-ja”,tha ministri Çeku.
Se a do ta ketë apo jo mbështetjen FSK-ja për t`u shndërruar në Forca të Armatosur të Kosovës, zyrtari për media i NATO-s Matthias Eichenlaub, ka thënë se “Nëse misioni dhe mandati i FSK-së evoluon, sipas të gjitha gjasave, duhet të presim që Këshilli Veri-Atlantik ta rishqyrtojë nivelin e angazhimit të NATO-s”.

”NATO-ja aktualisht është duke e mbështetur FSK-në brenda mandatit të saj origjinal, sikurse përshkruhet në planin gjithëpërfshirës për statusin e Kosovës të vitit 2007” thuhet në përgjigjen e zyrtarit të NATO-s.

”Këto detyra po ashtu janë të definuara në ligjin për FSK-në prej nga është nxjerrë edhe qëllimi i misionit të FSK-së. Asistenca e NATO-s për FSK-në është e fokusuar në ndërtim të kapaciteteve dhe trajnim. Po ashtu lehtëson zhvillimin e vazhdueshëm profesional të FSK-së”, thuhet më tej në përgjigjen e Matthias Eichenlaub.
Sipas zyrtarëve qeveritarë, transformimi I FSK-së në Forcat e Armatosura të Kosovës pritet të përmbyllet në prill të këtij viti.
 
Zurück
Oben