Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Länder, die Kosova anerkennnen

Albanien bringt den Kosovo weiter

Shteti i Grenadës, por edhe 15 shtetet të cilat e përbëjnë komunitetin e CARICOM-it, së shpejti do ta njohin pavarësinë e Kosovës.

Kjo është konfirmuar nga vetë kryetari i Parlamentit të Grenadës, George J.Mc Guire, përmes një letre drejtuar homologes së tij shqiptare, Josefina Topalli.
Në letrën e tij z.Mc Guire shkruan se “ Jam i lumtur t’ju njoftoj se pas takimit që ne patëm në Konferencën Botërore të Gjenevës, Grenada ka marrë në konsideratë kërkesën tuaj për njohjen e Kosovës si një vend legjitim dhe krejtësisht i pavarur, transmeton agjencia e lajmeve INA.
Kam kënaqësinë t’ju informoj gjithashtu se vendet e CARICOM pritet të marrin një vendim të përbashkët për çështjen e Kosovës.”
CARICOM është një bashkësi shtetesh që përfshin 15 vende, ku bëjnë pjesë Antigua dhe Barbuda, Bahamas, Barbados, Belize, Dominica, Grenada, Guyana, Haiti, Jamaica, Montserrat, ST. Kitts dhe Nevis, Saint Lucia, St.Vincent dhe Grenadines, Suriname, Trinidad dhe Tobago.
Në letrën e tij, Kreu i Parlamentit të Grenadës e siguron Kryetaren e Parlamentit se “autoritetet më të larta të Grenadës do të lobojnë dhe më gjërë në mbështetje të kauzës suaj të drejtë.”
Letra e z.MC Guire vjen pas një sërë letrash që Kryetares së Kuvendit Jozefina Topalli ka marrë në përgjigje të takimeve të saj lobuese për njohjen e pavarësisë së Kosovës. (INA)
 
Albanien fordert China zur Anerkennung des Kosovo auf

Albaniens Präsident Bamir Topi hat China aufgefordert, die Unabhängigkeit der südserbischen Provinz Kosovo von Belgrad anzuerkennen.

Das meldete die serbische Nachrichtenagentur Tanjug am Dienstag. Zuvor waren Topi und Regierungschef Sali Berisha in Tirana mit einer Delegation der Kommunistischen Partei Chinas (KPCh) zusammengetroffen. Die Abordnung wurde vom Chef der Propaganda-Abteilung des ZK der KPCh, Liu Yunshan, geleitet.

"Topi erinnerte die chinesische Delegation an die Unterstützung, die Tirana Peking bei der Gewährung des Status eines ständigen Mitglieds des Weltsicherheitsrates an China erwiesen hatte. Der albanische Staatschef rief China auf, zur Erhöhung der Zahl der Länder beizutragen, die die Unabhängigkeit des Kosovo anerkennen", heißt es in der Meldung.

China als ständiges Mitglied des UN-Sicherheitsrates könnte nach Ansicht der albanischen Führung eine konstruktive und entscheidende Rolle in dieser Frage spielen. Bislang wurde die im Februar 2008 von Pristina selbst ausgerufene Unabhängigkeit von 69 der 192 UN-Mitgliedsländer anerkannt. China erklärte mehrmals, dass Peking das Kosovo nicht anerkennen wird.

Albanien fordert China zur Anerkennung des Kosovo auf | Ausland | RIA Novosti
 
Topi kann fordern bis er schwarz wird ::lol:
Ich hoffe nur er macht da keinen Fehler mit seinen Forderungen, könnte böse nach hinten losgehen. China wird allein wegen Taiwan den Kosovo nicht anerkennen. Da kann sich Topi auch auf dem Kopf stellen.
 
Albanien bringt den Kosovo weiter

Shteti i Grenadës, por edhe 15 shtetet të cilat e përbëjnë komunitetin e CARICOM-it, së shpejti do ta njohin pavarësinë e Kosovës.

Kjo është konfirmuar nga vetë kryetari i Parlamentit të Grenadës, George J.Mc Guire, përmes një letre drejtuar homologes së tij shqiptare, Josefina Topalli.
Në letrën e tij z.Mc Guire shkruan se “ Jam i lumtur t’ju njoftoj se pas takimit që ne patëm në Konferencën Botërore të Gjenevës, Grenada ka marrë në konsideratë kërkesën tuaj për njohjen e Kosovës si një vend legjitim dhe krejtësisht i pavarur, transmeton agjencia e lajmeve INA.
Kam kënaqësinë t’ju informoj gjithashtu se vendet e CARICOM pritet të marrin një vendim të përbashkët për çështjen e Kosovës.”
CARICOM është një bashkësi shtetesh që përfshin 15 vende, ku bëjnë pjesë Antigua dhe Barbuda, Bahamas, Barbados, Belize, Dominica, Grenada, Guyana, Haiti, Jamaica, Montserrat, ST. Kitts dhe Nevis, Saint Lucia, St.Vincent dhe Grenadines, Suriname, Trinidad dhe Tobago.
Në letrën e tij, Kreu i Parlamentit të Grenadës e siguron Kryetaren e Parlamentit se “autoritetet më të larta të Grenadës do të lobojnë dhe më gjërë në mbështetje të kauzës suaj të drejtë.”
Letra e z.MC Guire vjen pas një sërë letrash që Kryetares së Kuvendit Jozefina Topalli ka marrë në përgjigje të takimeve të saj lobuese për njohjen e pavarësisë së Kosovës. (INA)

Was habe ich euch gesagt. ;)

http://www.balkanforum.info/2015645-post3335.html

http://www.balkanforum.info/2016243-post3337.html


Hier ist die Rede von einer Anerkennung aller 15 CARICOM (Karibische Gemeinschaft) Staaten im Block so wie ich es schon in den verlinkten Beiträgen vorher geahnt habe.

69 + 15 = 84

Ähnliches ist mit den islamischen Staaten nach dem Ramazan geplant.

Ebenso werden Blockanerkennungen in Afrika organisiert.
 
Harxhi: Portugalia të ndihmojë në njohjet e Kosovës

Shqipëria ka kërkuar nga Portugalia që të mbështesë njohje të reja për shtetin e ri të Kosovës pas opinionit të GJND-së për ligjshmërinë e pavarësisë së saj.


Kërkesa është bërë nga zëvendësministrja e Jashtme, Edith Harxhi gjatë një takimi me Sekretarin e Shtetit të Portugalisë, Pedro Lourtie, zhvilluar sot në Tiranë.

"Jam e sigurt që njohje të reja për Kosovën nuk do të vonojnë dhe ndihma që do të japë edhe Portugalia në këtë fushë, veçanërisht në vëndet ku ndihet më e fortë, do të ishte shumë e mirëpritur në të gjithë rajonin tonë", tha ajo.

Lidhur me ligjshmërinë e pavarësisë së Kosovës dhe rezolutës se paraqitur në OKB nga Serbia , Sekretari i Shtetit të Portugalisë Pedro Lourtie bëri të ditur se BE dhe shtetet anëtare të saj janë në një proces bisedimesh dhe negociatash.



Gazeta Start: Harxhi: Portugalia të ndihmojë në njohjet e Kosovës
 
Zurück
Oben