Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Mazedonische Musik;)

Esma und Vlatko Lozanovski werden Makedonien beim Eurovision Song Contest vertreten.

Кралицата на ромската песна Есма Реџепова и Влатко Лозаноски-Лозано годинава ке ја претавуваат Македонија на Евросонг, што ке се одржи во мај во Малме, Шведска.
Честа им припадна на две реномирани имиња од македонската музичка сцена – Кралицата на ромската песна во светски рамки Есма Реџепова Теодосиевска и нашата поп ѕвезда Влатко Лозановски-Лозано.
Со овој необичен спој на искуство и младост, МРТ верува дека ќе ја постигне единствената посакувана цел – достојно претставување на Македонија пред европската и светска културна јавност .
- Мислам дека ке бидеме добра комбинација со Влатко бидејки гласовните можности ни се поклопуваат и ке биде супер. Срекна сум, можам да дадам придонес, ме знаат во Европа. Сега не зборувам за пласман ама ми е важно да ја претставувам Македонија. Се споија младоста и искуството. Супер е Влатко, јас многу го почитувам како пејач. Ете со Адријан Гаџа конкуриравме и не отидовме ама сега МТВ сама ме одбра – вели Есма.
И Влатко е презадоволен, вели дека му се исполнила желбата.
- Задоволство и чест ми е да ја претставувам Македонија. Есма е поискусна и се надевам дека ќе имаме добра песна и секако добар пласман. Мислам дека сме добра спој. Ни се јавија од МТВ, ни кажаа дека сме одбрани и не прашаа дали прифаќаме. Секако дека прифаќам, голем предизвик е и да се настапи со Есма и да се биде дел од Евросонг. Но, и одговорност. Можеби не ова година ама ете таа е државта, тие се пејачите. Јас четири години настапував на домашниот избор, сум бил при врвот но не сум победил – вели Влатко.
Официјалното претставување на композицијата со која Македонија ќе се натпреварува во Малме, ќе биде кон крајот на февруари 2013 во студиото 3 на Македонската телевизија.

esmailozanoilikemk.jpg
 
Zurück
Oben