Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Rinia shqiptare

Me vjen shume keq qe dikujt i thu po rren/genjen. Nuk e di ne cila rrjete ti je, por ne instagram, tiktok, threads edhe ne facebook full eshte me flamura te palestines. A e qesin ne profilshkrim te tyne, apo ne foton (Umrandung) eshte e njejta gje. Qe disa shembulla qe ti gjeta per 30 sec ne threads. Te gjithe shqiptar. Te lus mos me i thane askujt po rren, se nuk te takon.

E pse shqiptari ne mergim me dal dhe me e postu flamurin e palestines? Pse shqiptari ne mergim me dal ne proteste per palestinen? Ku eshte shqiptari kur Assadi e sulmon popullin e vete? Heshte.
Ku eshte shqiptari kur ne Nigjeri muslimanet radikalist i persikutojne Nigjeriant krishtere? Heshte.

Kto qendrime te shqiptarve tregojne, qe ne gjeopoltik shqiptari ne mergim (i cili shumicen e informatave nuk i lexon por i merr nga tiktoku) eshte shume i desinformuar, dhe qe ndikojne politika te huaja ne mendimet e tij. Vec qe shumica ne media flasin per palestinen nuk do te thote qe veç ne palestine po ka lufte, dhe ne disa vende tjera te botes jo a po? Pse tani vec per palestinen po poston, dhe jo per te gjithe boten tjeter? Ky eshte nje standard i dyfisht dhe shume i ligj sipas meje.
Sehr schöner Text in der Welt bezüglich des folgenden Themas. Exakt getroffen:

 
Qka po ndodhe me radikalizmin te rinise tone? Kaç shume flamura te palestines i postojne ne profile te ty ne rrjete sociale. Ku ke kjo rini per vrasjet te putinit ne Ukraine? Ku ke kjo rini per vrasjet qe i ka kry Assadi ne Ukraine? Ku ke kjo rini per internimet te uguireve ne Kine? Qysh rinia e jone po manipolohet kaç lehte nga rrjete sociale, sepse aty po e postojne tan kohen palestinen dhe keta mendojne qe veç ne palestine po ndodhe lufte dhe ne as te nje tjeter vend ne bote? Me ja fillu me postu flamure te vendeve me lufte, cdo dite duhet me e nderru.
kjo a per ty radikalizm? Te lutem mos mbaj kso qendrimesh qe na fusin ne nje qosh kot fare, pa kane e vertet hiç.
Feja njerzt i lidh, po ashtu dhe vuajtja, dhe njerzit ne falestine vuajne vertet dhe pa dyshim.
Ky konflikt nuk filloj para nje gjys viti, secili i ka qendrimet e veta. Nuk t'ban pershtypje sa njerzit civil kane vdek, sa femija ka vdek? Ne krye te Israelit qendron nje ekstremist i djathte i poshter edhe kjo eshte fakt, dhe ky nuk do ti sherben popullit e vet me ne fund.

Mos shiko Gjermanet, se kta duhen gjith - mot per mot te pergjigjen per te kaluaren, ça ka ndodhur. Man muss es als Israeli erstmal schaffen, vom IGH ein Haftbefehl erlasst zu kriegen.
S'mun çdo konflikte me permend qe ka ndodhe e me krahasu, ky a konflikt shekulor dhe gjith bota e njef. Pa dyshim qe çdo konflikt eshte i tmerrshem dhe i padrejte per njeriun e thjesht.
Po pse shenojne Palestinen gjithe kohen ne rrjete sociale? Sepse vertet jane tu ndodh gjana tmerrushme. Nuk ta kuptoj shqetesimin me t'vertet.

Aman, sa njeri poston neper rrjete shoqerore mua ma shum m'ban droj ky zhvillim perendimor te vlerave t'ulta dhe jo te zhvilimit te vlerave perendimore te duhura.

Dhe deri me tani nuk kam njoftu as nje Bir Shqiptari qe nuk pranon kritika ndaj Hamasit, te dyja palet kane gabime, edhe kjo a nje fakt qe nuk mohohet. Por vertet Israeli ben kasaphane ne rrypin e Gazes. Sipas teje ç'po ndodh aty?

Me gjithe qe jemi nje popull i ri ne moshe mesatare, deshiroj ma pak aktivizm, sepse shumica jane te paditur, dhe folin marramendse, ktu jam me ty. Njeriu ndoshta kryn fakulltet per kete krize, dhe prap mbetet i paditur. Por Israeli ban tanishem dhune dhe shkatrrime tmerrshme, nuk mohohet. Kjo a konflikti ma i nxete i tanishem dhe ban buje.

Respekte.
 
Me vjen shume keq qe dikujt i thu po rren/genjen. Nuk e di ne cila rrjete ti je, por ne instagram, tiktok, threads edhe ne facebook full eshte me flamura te palestines. A e qesin ne profilshkrim te tyne, apo ne foton (Umrandung) eshte e njejta gje. Qe disa shembulla qe ti gjeta per 30 sec ne threads. Te gjithe shqiptar. Te lus mos me i thane askujt po rren, se nuk te takon.

E pse shqiptari ne mergim me dal dhe me e postu flamurin e palestines? Pse shqiptari ne mergim me dal ne proteste per palestinen? Ku eshte shqiptari kur Assadi e sulmon popullin e vete? Heshte.
Ku eshte shqiptari kur ne Nigjeri muslimanet radikalist i persikutojne Nigjeriant krishtere? Heshte.

Kto qendrime te shqiptarve tregojne, qe ne gjeopoltik shqiptari ne mergim (i cili shumicen e informatave nuk i lexon por i merr nga tiktoku) eshte shume i desinformuar, dhe qe ndikojne politika te huaja ne mendimet e tij. Vec qe shumica ne media flasin per palestinen nuk do te thote qe veç ne palestine po ka lufte, dhe ne disa vende tjera te botes jo a po? Pse tani vec per palestinen po poston, dhe jo per te gjithe boten tjeter? Ky eshte nje standard i dyfisht dhe shume i ligj sipas meje.
Kqyr njeher a e qit Arbenita, ose Dina, ose Vlera etj shqiponjen per kujtim massakrave qe ka ndodh ne shqiperi, kosov, maqedoni.

P.sh.
- per massakren qe ka ndodh ne Ferizaj me 23. Tetor 1912,
- per massakran ne Rugove 16. Shkurt, 1919,
- per massakren e Krushes se Madhe dhe Kurshes se Vogel ne 25 mars 1999,
- ...
Ta mbushi une ktu me massakra, dhe as nje shqiptar nuk e shoh si i kujtohet, sidomos rinia, ska lidhje per kta ngjarjet.

Edhe kta du me thon: Hamasi/Palestina deri sot nuk e ka pranu kosoven si shtet. Leni fejen e mos e perzini me politik. Feja esht fej, ajo ska gjo lidhje me politik.

Edhe une jam kunder ksaj operacionit qe po ndodh ne Rafah, ama flamuri arabve, nuk esht flamuri i jon
 
Per ukrainen veç perendimoret sikur gjermanet i kane qite flamura. Ne profile private shqiptart ska kam thuja kerkah flamura te ukraines (veç ne prishtine ku e kan qite flamurin e tyne, po kete spo e ngjehi ne kete rast). Po per palestinen, nje perqindje e lart tu e qite flamurin e tyne. Bile me dal ne bisede me ta, nuk guxon as te nje pike me ja kritiku hamasin apo qeverine te palestines, se fill te thojne je me izraelin etj.. Nuk durojne nje argument kunder palestines. Sdi qysh ka ardhe kjo dukuri teper e rrezikshme per kombin tone.

Shkurtimisht Ukraina ka pasur gjithe qendrime ndaj neve, dhe nuk kane qene te mird, pas luftes sidomos. Prap nuk e shof, qe ne nuk e perkrahim Ukrainen, perkundrazi me duket. Besoj qe politika jone infantile qe dhe e merr ne konsiderim t'i dergon ushtar ne Ukraine, per t'i pelqy disa shteteve.
Me vjen shume keq qe dikujt i thu po rren/genjen. Nuk e di ne cila rrjete ti je, por ne instagram, tiktok, threads edhe ne facebook full eshte me flamura te palestines. A e qesin ne profilshkrim te tyne, apo ne foton (Umrandung) eshte e njejta gje. Qe disa shembulla qe ti gjeta per 30 sec ne threads. Te gjithe shqiptar. Te lus mos me i thane askujt po rren, se nuk te takon.

E pse shqiptari ne mergim me dal dhe me e postu flamurin e palestines? Pse shqiptari ne mergim me dal ne proteste per palestinen? Ku eshte shqiptari kur Assadi e sulmon popullin e vete? Heshte.
Ku eshte shqiptari kur ne Nigjeri muslimanet radikalist i persikutojne Nigjeriant krishtere? Heshte.

Kto qendrime te shqiptarve tregojne, qe ne gjeopoltik shqiptari ne mergim (i cili shumicen e informatave nuk i lexon por i merr nga tiktoku) eshte shume i desinformuar, dhe qe ndikojne politika te huaja ne mendimet e tij. Vec qe shumica ne media flasin per palestinen nuk do te thote qe veç ne palestine po ka lufte, dhe ne disa vende tjera te botes jo a po? Pse tani vec per palestinen po poston, dhe jo per te gjithe boten tjeter? Ky eshte nje standard i dyfisht dhe shume i ligj sipas meje.
Besoj qe nuk u zgjodh mire ne fjale, po ashtu besoj se dhe ti nuk mund ta themelosh mendimin tan' si ni fakt. Pluma s'ka sa jemi ne, çdo lloje qendrimi gjen tek popullin tone, dhe kjo a dicka normale. Qa me ba Shqiptari kur perhapen luftat ne ter shtetet arabe, lej te lutem.
Po ne lufte jane kto gjana qe mun te informohet njeriu, dhe ne njerzit te lamise kshtu ia bejne, te lutem. Luftat jane gjith te mjegullosura. Pa dyshim qe dhe ndonjehere do te bjen njeri ne kurth te propagandese se luftes.

Per mendimin tem, nuk shqetesohem nga kto gjanat te pershkruara nga ty. Por me te vertet, besoj qe me kete konflikt nuk kemi asgje t'baj dhe dohet te mbetem pak mbrapa, por fjala fjale se mund ashtu i ka secili qendrimet e veta.

Respekte
 
Kqyr njeher a e qit Arbenita, ose Dina, ose Vlera etj shqiponjen per kujtim massakrave qe ka ndodh ne shqiperi, kosov, maqedoni.

P.sh.
- per massakren qe ka ndodh ne Ferizaj me 23. Tetor 1912,
- per massakran ne Rugove 16. Shkurt, 1919,
- per massakren e Krushes se Madhe dhe Kurshes se Vogel ne 25 mars 1999,
- ...
Ta mbushi une ktu me massakra, dhe as nje shqiptar nuk e shoh si i kujtohet, sidomos rinia, ska lidhje per kta ngjarjet.

Edhe kta du me thon: Hamasi/Palestina deri sot nuk e ka pranu kosoven si shtet. Leni fejen e mos e perzini me politik. Feja esht fej, ajo ska gjo lidhje me politik.

Edhe une jam kunder ksaj operacionit qe po ndodh ne Rafah, ama flamuri arabve, nuk esht flamuri i jon
Bro po krahason molla me dardha.
Tani per tani nuk jemi ne gjendje te luftes, nuk ta kuptoj domethanjen, sepse as kto qikat nuk po i kujtojne masakra qe jane ne te kaluaren, por per luften e tashem.
Permbledh masakra sa te duash, krahasim nuk eshte nen rrethanat te ngjajshem.

Dhe per mosdijen e rinise sone me vjen keq, ashtu dhe mua me brengos. Po prap them se nuk kane t'baj kushti par me kushtin e dyte, thjesht nuk krahasohen.
As Ukraina neve nuk na ka pranu, por mbeshtetet nga ne aktivisht, leje vlla. Na kemi fut ambasaden ne Jerusalem dhe kjo eshte e patolerushem nga ana e jone ndaj tyre, ashtu thuaja edhe mbare boten.

Leni fejen e mos e perzini me politik. Feja esht fej, ajo ska gjo lidhje me politik.
Mfal, po feja dhe politika shkojne dore me dore. Sipas meje ketu je gabim themelisht. E papranushem kjo fjali per mua, qe feja ska lidhje me politike. Per mos me thane qe ia fute prej kornerit.

Kush tha qe flamuri arab eshte i joni?

Respekte
 
Bro po krahason molla me dardha.
Tani per tani nuk jemi ne gjendje te luftes, nuk ta kuptoj domethanjen, sepse as kto qikat nuk po i kujtojne masakra qe jane ne te kaluaren, por per luften e tashem.
Permbledh masakra sa te duash, krahasim nuk eshte nen rrethanat te ngjajshem.

Dhe per mosdijen e rinise sone me vjen keq, ashtu dhe mua me brengos. Po prap them se nuk kane t'baj kushti par me kushtin e dyte, thjesht nuk krahasohen.
As Ukraina neve nuk na ka pranu, por mbeshtetet nga ne aktivisht, leje vlla. Na kemi fut ambasaden ne Jerusalem dhe kjo eshte e patolerushem nga ana e jone ndaj tyre, ashtu thuaja edhe mbare boten.


Mfal, po feja dhe politika shkojne dore me dore. Sipas meje ketu je gabim themelisht. E papranushem kjo fjali per mua, qe feja ska lidhje me politike. Per mos me thane qe ia fute prej kornerit.

Kush tha qe flamuri arab eshte i joni?

Respekte
Shoki, une kur nuk thash se Ukraina ka pun me neve. Une jam kunder Russis se edhe ato jan kon gjithmon kunder neve, e perqata jam me Ukrainen. Nese nuk ish kon Russia me Serbin, Kosova sot ish kon me Shqipnin, e kam fjalen per konferencen ne Londer.

Pra Israeli na ka pranu si shteht, Palestina e do tjer shtet me popullin muslimanve jo (Oman, Marroko, Tunisia, Iraki etj)
Nese ish kon feja me politiken dore per dore, pse pra nuk po na pranojn?

Leni bre fejen kur e keni biseden per politik. Politika esht politik e ska lidhje me fejen. Ajo lufta nuk esht lufta i jon. Na s'jena arab.
 
Shoki, une kur nuk thash se Ukraina ka pun me neve. Une jam kunder Russis se edhe ato jan kon gjithmon kunder neve, e perqata jam me Ukrainen. Nese nuk ish kon Russia me Serbin, Kosova sot ish kon me Shqipnin, e kam fjalen per konferencen ne Londer.

Pra Israeli na ka pranu si shteht, Palestina e do tjer shtet me popullin muslimanve jo (Oman, Marroko, Tunisia, Iraki etj)
Nese ish kon feja me politiken dore per dore, pse pra nuk po na pranojn?

Leni bre fejen kur e keni biseden per politik. Politika esht politik e ska lidhje me fejen. Ajo lufta nuk esht lufta i jon. Na s'jena arab.

Po me qe arsytove qe nuk na kan pranuar neve si shtet Gaza, une e dij pse e perkrahim Ukrainen. Prap eshte mospjekuri te thuash feja nuk ka te baj me politiken. Feja politiken gjith e ndikon. Ndoshta jo gjithhere, por pa dyshim qe e ndikon, ti po keron po e jo ashtu nuk shkon. Po ashtu edhe i permende shtete shiite Iraki ka mazhorance shiite ose eshte shtet disfunkcional, dhe Oman ka nje tjeter degzimi, cilat neve nuk na pranojne. Per Tunezine nuk e dij, Maroko ka friken te humbas territorin e Saharas perendimore. Une nuk thash Politik ka t'baj veç me fe.
Dhe per konferencen e Londres kam njohuri. Por atehere Anglia, dhe Gjermania jane permbajtur Rusia dhe Franca kane qene ne situaten ma te mire ndaj Austro-Hungarise dhe Italise. Me qe te dyjat te fundit kan patur dhe interese te ndara ndaj nesh, dhe u ba mut...

Izraeli neve na pranoj si shtete, prap se prap Izraeli ban dhune te paarsyshem momentalisht. Me qe neve na pranojne shtete qe bajne lufta, na duhet te themi qe kan te drejte te bajne lufta?

Une deshiroj nje pjekuri ma te madhe, sepse te dyjat pale kan gabime, ne atehere nuk mundem te sillem si nje tifoz. Na jemi te panevojshem per t'i zghedhur kto perçamje, nuk jemi n'gjendje ti zgjidhim tonat e le ma tynve. Por ashtu edhe me Rusine kemi ardhur ne nje pike shume te dobet. Ne prap se prap dhe me ata duhem te miratohem. Ma perpara me Rusine, sesa me Serbine. Miratimi me Rusine nuk eshte e shmangshme.

Nuk pajtohem qe feja s'ka t'baj me politike. Por tejkaluam ne bisede abstrakte te kot tani, te kthehmi ne thelbin te bisedes.
 
Zurück
Oben