Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Rinia shqiptare

Doganori

Shqiptar
Kosovo
Es geht um die albanische Jugend, welche eine gewisse Richtung annimmt.

Nje tekst i cili tregon nje dukurije prej viteve te fundit.

Perparim Blakaj: Drogë nga fëmijët për fëmijët - Radio Kosova e Lirë

Kush eshte fajtore per kete rrugtim te rinijes tone? A jon prindrit, politikanet, rrjetes sociale apo kush? Pse kombi i jone shqiptar po shkaterrohet ne te cdo ceshtje te rendsishme? E di se te gjithve thmijet nuk jon te prisht, siq pershkruhet ne kete tekst, amo nje perqindre jo aq te vogel jo te prisht.
Influenca e prinderve eshte hupur ne viteve te fundit shume, e per kete nuk eshte politika fajtor por ne te gjithe vete me edukate te keqe. Thimjet te edukuar mire nga shtepia nuk prishen prej shoqerise te flliqet(gjdo thmi e ka mundesine me i ikur ktyre), apo prej politike te pdks, te vvs, te akrs e etj.


Qka duhet te ndhode per te korriguar kete rruge te demshme per nesh? A eshte hupur tradita shqipetare?

Ja etwas provokant, aber solche Kommentare sind gerne gesehen.

Schönen Abend euch noch.
 
Piqke volim Mandalina hajle le lelejlej lej

ho lej lej lee le le lej ho leee lej lej lelele
 
Zuletzt bearbeitet:
Per mendimin tem fajtor esht shteti se ska perspektive per rinijen tone..kur ski perspektiv i hin llugave me arrit deri te pasurija

Te na kurr nuk ngijen mi mbush xhepat e vet interesi personal e shkatrroj popullin

Vense mi punesu rinijen e afte mi punesue i shtijn familjart pa shkolle ne pune per ksi arsyje personale skem me perparu dhe nja 20 vjet..

U bo kosova si ghetto ne amerike.. familjart e mi qe kajn femijet ne shkolle paguajn 1 euro qdo muje per sekuritas para shkolles a e dini pse? Mi tremb dillerat qe po shesin droga neper shkolle a sesht kjo marre?

Dhe femija i edukuar nga priderit te mire munden mu prish..

Me sa pe shoh esht e vetmja rrugdalje me arrit diçka dalja nga kosova..

Ska siguri te na secili po del ma i forti skajn frike, rrespekzi mungon..si mendojn veprat e tyre se qfare pasoja kajn..me ni ane i kuptoj pse i bajn secili mendon per mbijetesen e vet me arrit deri te parja aman kjo rruge esht gabim..
 
Prizrenchick ia ke kajt nanen. E teprove shum, thu ti qe jemi ne afrike qendrore.

Kosova as me milimeter nuk i afrohet getos ne amerike. Se u bo nami qe pe pagujn ka 1 euro rojtarin. Droga shitet neper gjith boten po ti e gjete bashk popullin shqiptar qe duhet me lon shtetin per mi ik konsumit te droges. Sa heroike. Zvicrra si shtet eshte me stabil dhe me e fort se t'gjitha shtetet ne evrope. Por prap nuk ka shtet evropian, ku konsumi i kokaines eshte me i larte se ne zvicerr. Me dal prej kosove e me ik per pernedim, se menzi s'po presin evropianet me i marr shqiptart, e mi shkollu e punsu. Mushu mend pak.

Per mendimin tim eshte pergjegjesia me se pari tek personaliteti vet, se dyti tek prindi, dhe pastaj vin institucionet te shtetit ashtu si edhe shkolla. Shteti se ka per detyre ta zbuloj qdo konsumentar te droges. Eshte detyra e prindit.
 
Po nese eshte zhvillimi economik i dobet, eshte edhe shkalla e perdorimit e shitjes se droges eshte e ngriturr. Po neve si komb shqiptar nuk na takon me perdorur droge, edhe si jemi ne nje gjendje finanzjare shume te rrende. Shqiptaret e ktyne hershit, kishin deke prej se uni, por me droge kurre nuk ishin merre. Sote, rinia po perdore droge, dhe ata e hupin kohen me sene te kqija vendse mu zhvillu ne koke.

Edhe ne mergim po budallakohen thmit shqiptar, ksajde po ashto po perdoren droga nga te gjitha shtresat te popullsise(punet mire apo keq), e ksajde nuk i kemi institutionet te balkanit per te lere fajin atyre por te evropes
 
Prizrenchick ia ke kajt nanen. E teprove shum, thu ti qe jemi ne afrike qendrore.

Kosova as me milimeter nuk i afrohet getos ne amerike. Se u bo nami qe pe pagujn ka 1 euro rojtarin. Droga shitet neper gjith boten po ti e gjete bashk popullin shqiptar qe duhet me lon shtetin per mi ik konsumit te droges. Sa heroike. Zvicrra si shtet eshte me stabil dhe me e fort se t'gjitha shtetet ne evrope. Por prap nuk ka shtet evropian, ku konsumi i kokaines eshte me i larte se ne zvicerr. Me dal prej kosove e me ik per pernedim, se menzi s'po presin evropianet me i marr shqiptart, e mi shkollu e punsu. Mushu mend pak.

Per mendimin tim eshte pergjegjesia me se pari tek personaliteti vet, se dyti tek prindi, dhe pastaj vin institucionet te shtetit ashtu si edhe shkolla. Shteti se ka per detyre ta zbuloj qdo konsumentar te droges. Eshte detyra e prindit.

1 euro behet nomi per ata qe skajnen se neve qe jetojme ne perendim sna doket sen

Se gjeta po ashtu po ndodh per fat te keq neper qytete

Valla ghetto aje ka i percjell lajmet? Po therren femija nermesveti per ni femer qysh i thu tinksaj pune me thika? Qe hiç ma larg rasti ne therand qe vdiç djali 17 vjeqar

Ska nevoj per krahasim mes zvicrres dhe kosoves se dihet kush nzvicerr e perdor kokainen ata jan te pasurit

Shteti e ka per detyr mi ndal importin e drogav, mi ofru siguri banoreve me pas naj stabilitet ne vend

Ska as kampanje prevetive mi ndalu kto sene hiq sen per fat keq veq per xhepa te veta po interesohen

inat na kajnen krejt se shumica shqiptarve ne prendim po perparojnen me biznes qata syt skajn qef me na pa se punetor jemi

Pergjegjsija ja nis se pari tek vetja pastaj tek prinderit

Po kur prindi ska qka mi bo?

Apet pe thom kur ski perspektiv i hin qdo pune veq per me mbijetu qaq

Mos u prek se sjam tu i perfshi krejt por per fat te keq qashtu esht tu ndodh ne qytete dhe mu pom dhemb se esht vendi jem

Dhe kta reperat ton kap njoni mshoj tjetrit po budallavet rinija jon me kta keng e tekste katastrof..

@doganori

Ashtu esht
 
kein arbeit, kein perspektiv, kein nix, langweilig, drogen machen gut laun, drogen bringet geld, verkehrt in schlecht kreise.. und und und.. du wollen noch mehr wissen wieso oder das dir genug kolleg?
 
Zurück
Oben