Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Sporti Kosovar/Kosovo Sport

giphy.gif


Um diese Inhalte anzuzeigen, benötigen wir die Zustimmung zum Setzen von Drittanbieter-Cookies.
Für weitere Informationen siehe die Seite Verwendung von Cookies.


auto_KOSOVA1503173136.jpg


Kosova shkruan historinë, arrin në kualifikimet e Botërorit

Kosova ka shënuar fitore historike sonte ndaj Estonisë në Pallatin e Rinisë për ta siguruar plasmanin në ndeshjet kualifikuese për Botërorin “Kina 2019” në basketboll.Kosova këtë përballje e fitoi me rezultat 75-69, raporton Koha.net.Në një ndeshje të elektrizuar në Pallatin e Rinisë në Prishtinë djelmoshat e Brad Greenbergut dhanë një performancë të jashtëzakonshme ndaj Estonisë së fortë, që tashmë ka siguruar plasmanin.Një nga më meritorët për këtë kualifikim të Kosovës ishte kapiteni Dardan Berisha, i cili shënoi 28 pikë, 6 asiste dhe pati 4 kërcime. Ai u ndihmua nga Erjon Kastrati që shënoi 13 pikë.Me këtë fitore Kosova ka përfunduar e dyta në Grupin C me dy fitore, duke eliminuar Maqedoninë, që kishte shënuar vetëm një fitore, atë ndaj Kosovës.http://www.koha.net/sport/38963/kosova-shkruan-historine-arrin-ne-kualifikimet-e-boterorit/
 
Majlinda Kelmendi ka fituar çmimin prestigjioz “Xhudistja më e mirë e sotme” (Best Female Judoka Today) nga Federata Ndërkombëtare e Xhudos.
 
Përfaqësuesja e Kosovës U-18 është shpallur kampion i Evropës në Divizionin C pas fitores historike ndaj Qipros (73-64) në finalen e madhe të kësaj gare.

Skuadra kampione në Divizionin C që është Kosova U-18, nga viti 2019 do të bëjë gara në Divizionin B.
 
Kosovo gewinnt die dritte Goldmedaille im Judo beim GrandPrix in Tashkent, Uzbekistan und führt derzeit den Medaillenspiegel mit drei goldenen und einer silbernen Medaille
Loriana Kuka gewann die dritte Goldmedaille im Finale gegen die Österreicherin Graf durch Ipon in der Kategorie bis 78 Kg. Beim Judo GrandPrix Tashkent 2018 nehmen 47 Staaten aus 5 Kontinenten Teil. Insgesamt sind 352 Sportler bei dem Wettbewerb am Start.


Kosova fiton medaljen e tretë të artë në Uzbekistan


auto_Kuka1541940412.jpg

Kosova ka fituar edhe medaljen e tretë të artë në GrandPrixin e Tashkentit në Uzbekistan. Këtë herë, atë ia solli Loriana Kuka në kategorinë deri 78 kilogramë.
Ajo arriti që të fitojë ndaj Beradette Grafit të Austrisë në finale për medaljen e katërt të Kosovës në këtë turne.
Para Kukës, dy ditë më herët, për Kosovën të artën e fituan Distria Krasniqi dhe Majlinda Kelmendi, teksa Nora Gjakova e fitoi të argjendtën.



Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.


Beim Judo GrandPrix Tashkent 2018 nehmen 47 Staaten aus 5 Kontinenten Teil. Insgesamt sind 352 Sportler bei dem Wettbewerb am Start.

https://www.ijf.org/competition/1594

...und die gestrige Medaillenvergabe beim Sieg von Distria Krasniqi :D

Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.
 
Kosovo gewinnt die dritte Goldmedaille im Judo beim GrandPrix in Tashkent, Uzbekistan und führt derzeit den Medaillenspiegel mit drei goldenen und einer silbernen Medaille
Loriana Kuka gewann die dritte Goldmedaille im Finale gegen die Österreicherin Graf durch Ipon in der Kategorie bis 78 Kg. Beim Judo GrandPrix Tashkent 2018 nehmen 47 Staaten aus 5 Kontinenten Teil. Insgesamt sind 352 Sportler bei dem Wettbewerb am Start.






Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.


Beim Judo GrandPrix Tashkent 2018 nehmen 47 Staaten aus 5 Kontinenten Teil. Insgesamt sind 352 Sportler bei dem Wettbewerb am Start.

https://www.ijf.org/competition/1594

...und die gestrige Medaillenvergabe beim Sieg von Distria Krasniqi :D

Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.

Ist zwar nur judo aber schön 2 mal serbien auf'm podest zu sehen. :cool:
 
Zurück
Oben