Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Wirtschaft Kosovos - Ekonomia e Kosovës - Economy of Kosovo

Jetzt vergleichen sich schon Kosovo Albananer mit uns. :facepalm:



Das waren doch deine Worte?! "abgesehen von Istanbul...".

Nun vielleicht etwas zu den Statistiken: ich habe eine deutsche Freundin bei der Bundeswehr, die dort stationiert war und sie hat mir einiges erzählt. Z.B., dass die Arbeitslosigkeit ein sehr großes Problem sei. Inoffiziel liegt die Arbeitslosigkeit wohl bis hin zu 50%. Das sind palästinensische Verhältnisse!

Aber ich gebe dir Recht in dem Bezug, dass es in der Türkei kleine Gebiete gibt, die zumindest, was die Infrastruktur anbelangt, weniger entwickelt sind als der kosovarische Durchschnitt.

Du scheinst für einen Albaner ziemlich gebildet, deshalb unterlasse bitte solche ungleiche Länder zu vergleichen. Das bringt nichts! Ich wünsche euch alles Gute


inoffiziell 50% was für ein bullshit, sie mag offiziell bei 30-50% liegen und inoffiziell ist sie eben in wirklichkeit bei 10-15% vielleicht, alle meine verwandten unten haben arbeit, keiner von ihnen muss hungern und keiner von ihnen bekommt geld zugeschickt, also wie kann man sich das dann erklären wenn ich da jedem mit internet,handyflat und pi pa po herum rennen sehe?
 
Jetzt vergleichen sich schon Kosovo Albananer mit uns. :facepalm:



Das waren doch deine Worte?! "abgesehen von Istanbul...".

Nun vielleicht etwas zu den Statistiken: ich habe eine deutsche Freundin bei der Bundeswehr, die dort stationiert war und sie hat mir einiges erzählt. Z.B., dass die Arbeitslosigkeit ein sehr großes Problem sei. Inoffiziel liegt die Arbeitslosigkeit wohl bis hin zu 50%. Das sind palästinensische Verhältnisse!

Aber ich gebe dir Recht in dem Bezug, dass es in der Türkei kleine Gebiete gibt, die zumindest, was die Infrastruktur anbelangt, weniger entwickelt sind als der kosovarische Durchschnitt.

Du scheinst für einen Albaner ziemlich gebildet, deshalb unterlasse bitte solche ungleiche Länder zu vergleichen. Das bringt nichts! Ich wünsche euch alles Gute

Ich will Kosovo nicht mit der Türkei messen und auch mit keinem anderen Land, ich will lediglich Leuten wir User Harput zeigen, dass wenn mit dem Finger auf die Armut anderer zeigen, sie auch mal auf ihr Land schauen sollten. Und ich bleiben dennoch dabei, dass von Istanbul abgesehen, andere Regionen der Türkei weder reicher noch ärmer als das Kosovo sind.

Entweder du oder deine Freundin haben etwas falsch verstanden, denn die Arbeitslosezahl liegt nicht inoffiziell sondern offiziell bei 40%. Ich sagte aber, dass das mit der informelle Wirtschaft zusammenhängt, zenhtausende vllt auch hunderttausende Menschen arbeiten, ohne iwo in eine Statistik aufgenommen worden zu sein. Diese Menschen arbeiten tatsächlich, offiziell zählt sie der Staat als Arbeitslos. Ich sagte auch vorher schon, aufgrund der Wahrnehmung scheint Kosovo nicht ärmer als seine Nachbarländer zu sein. Die offizielle Arbeitslosenzahl dürfte bei ungefährt 20-25% liegen, mehr aber auch nicht.

Schön dass ich für einen Albaner gebildet zu sein scheine. Nur vergisst du, dass ihr viele Dinge von den Albanern habt, unter anderem das erste Wörterbuch und die erste Enzyklopedie in türkischer Sprache. Ausserdem singst du vllt jedes mal bei Fussballspielen der Türkei eine Hymne, die ein Albaner geschrieben und komponiert hat. Euer erfolgreichster Fussballclub selbst wurde von einem Albaner gegründet. Und wo wir schon bei der Wirtschaft sind: du bezahlt wahrscheinlich jedesmal wenn du im Urlaub in der Türkei bist, mit einem Gedlschein auf dem ein Albaner abgedruckt ist. Alles von den dummen Albanern ;)
 
Wirtschaft Kosovas

Wollte diesen Artikel posten, habe gemerkt dass es noch garkeinen Thread über die Wirtschaft Kosovas gibt.
Also mach ich mal einen auf:
(kann ein Mod den Thread als wichtig markieren so wie die anderen ?????)

Führende türkische Bank Iş Banka AG eröffnet eine Bank in Kosova.
Das ist damit die dritte türkische Bank der zehn komerziellen Banken Kosovas.
Iş Banka AG besitzt 17 Filialen davon 13 in Ländern wie Deutschland, Schweiz, Frankreich, Holland.

Banka lidere e Turqisë hapi degë në Prishtinë

f1_09-banka1357750828.jpg


Publikuar: 09.01.2013 - 18:01Prishtinë, 9 janar - Banka lidere e Turqisë Iş Banka AG hapi një bankë në të re në Kosovë, duke u bërë kështu banka e tretë turke nga dhjetë bankat komerciale ekzistuese në Kosovë.

Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë (MTI), Mimoza Kusari-Lila tha se prezenca e kësaj banke në Kosovë tregon për prezencën dhe interesimin e madh të kompanive turke dhe kjo është në linjë edhe me politikat qeverisëse të Kosovës për rritje të investimeve të huaja.”

Ne kemi shumë çka për të mësuar nga ekonomia e Turqisë, ekonomi shumë dinamike me një rritje të madhe dhe shpresojmë që sidomos bashkëpunimi në sektorët e ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme dhe investimet e drejtpërdrejta të huaja do të bëhen edhe më të fuqishme në përkrahje të Iş Bankës dhe prezencës së tyre në Kosovë”- theksoi ajo.

Më tutje ministrja Kusari – Lila tha se ne kemi nevojë për konkurrencë më të madhe në sektorin bankarë, kemi nevojë për kushte më të mira për kompanitë tona për ndërmarrje të vogla dhe të mesme dhe korporata në qasje në financa prandaj rritja e prezencës së bankave është ajo e cila do të ndihmoj edhe në ngritjen e konkurrencës dhe uljen e normave të interesit në Kosovë.

Türkiye İş Bankası AG, është bankë e rregullt komerciale, pronësi e plotë e İsh Bankës, e cila është aktive me 17 degët e saj, ku 13 prej tyre operojnë në Gjermani, një degë në Francë, Holandë, Zvicër dhe ajo më e reja e hapur në vitin 2011 si dega e Sofjes në Bulgari.

Kosova është zgjedhur si vendi i parë në Ballkan për hapjen e një dege të tillë.
Banka lidere e Turqisë hapi degë në Prishtinë - Ekonomi - Koha Net




- - - Aktualisiert - - -




Serbia s’lejon transport transit të mallrave kosovare

f1_09-tranzit-balline-te-ekonomia1357759089.jpg


Publikuar: 09.01.2013 - 20:18Prishtinë, 9 janar - Një kamion me fruta pyjore i kompanisë “Eurofruti” nuk ka arritur të shkojë në destinacionin e paraparë, pasi që autoritetet e Serbisë nuk e kanë lejuar ta përdorë si transit shtetin serb për t’i eksportuar ato produkte në Slloveni.

Produktet e kësaj kompanie nga fshati Mramor i Prishtinës janë kthyer prapa në pikën kufitare në Merdarë, pasi doganierët serbë përfaqësuesve të kësaj kompanie iu kanë kërkuar një dokument të shtetit serb. Përfaqësuesit e saj thanë se dokumentet për eksport i kanë të lëshuara nga Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, por ato nuk po u vlejnë aspak në momentin kur u duhet të kalojnë nëpër territorin e Serbisë, raporton KTV.

Tashti ata do të detyrohen që t’i dërgojnë mallrat e veta për në Slloveni nëpërmjet pikës kufitare në Mal të Zi, për çka duhet të nxjerrin edhe dokumente të reja eksporti. Megjithëse është folur shumë për marrëveshjen e tregtisë së lirë, prodhuesit kosovarë shpesh hasin në këso lloj problemesh.
http://koha.net/?page=1,3,130344
 
man betreibt keine Wirtschaft nur mit Steuergelder. die Regierung und auch die davor haben kein Platform wie man die Produktion steigern könnte.

Die Banken profitieren schon da es ein hohes Bedarf an Investitionen vorhanden ist, und du bekommst Krdite mit zw 10-12% Zinsen, sehr lukrativ bei den Mindestlohnen und Ausgaben.
 
Diaspora po e zbut krizën


Gjendja sociale në vend vazhdon të rëndohet çdo ditë e më shumë, pasi që çmimet e produkteve ushqimore po ngrihet dita ditës, ndërkaq pagat, sidomos ato në sektorin privat vazhdojnë të mbeten ato që kanë qenë pesë vjet më parë.

Njohës të rrethanave ekonomike në vend thotë se gjendja sociale në Kosovë çdo ditë e më shumë është duke u rënduar. Sipas tyre, sikur të mos ishin dërgesat e emigrantëve që brenda një viti arrijnë deri në 500 milionë euro, Kosova do të ishte ballafaquar me kriza të mëdha sociale.

Lumir Abdixhiku, drejtor i Institutit “Riinvest”, thotë se Kosova në pesë vitet e fundit ka pasur një normë të përgjithshme inflacioni prej 25 për qind, përderisa të ardhurat e kosovarëve, përjashto sektorin publik, kanë mbetur në nivel të njëjtë.

Sipas tij, në rrethana si këto, është e qartë se fuqia jonë blerëse është në rënie të vazhdueshme duke rrezikuar kështu jo vetëm kualitetin e jetës së kosovarëve, por edhe stabilitetin social në vend.

“Madje, shpreh bindjen e plotë se po të mos kishim ndihmën financiare nga diaspora jonë që dërgon çdo vit 500 milionë euro për konsum familjar, apo mesatarisht rreth 300 euro për kokë banori, krizat sociale do të ishin edhe më të shpeshta. Mendoj, se pa ngritjen e menjëhershme të prodhimit vendor që jo vetëm se do të hapte vende të reja pune, por edhe do të bënte uljen e çmimeve”, tha ai.

Dardan Sejdiu nga Lëvizja “Vetëvendosje” thotë se duke ndërtuar një ekonomi, e cila nuk krijon asgjë, dhe duke importuar çdo gjë, ne kemi përfunduar të papunë dhe të pashpresë për punësim.

“Duke parë këto trende, dhe duke kuptuar që nuk kanë ndërmarrë asnjë hap të vetëm në zhvillimin e një modeli që krijon vende pune, Kosova përfundon duke importuar çdo gjë, duke mos krijuar asgjë dhe pa mirëqenie. Krijimi i vendeve të reja të punës, të cilat janë aq të domosdoshme, do përmbyste ketë trend 13-vjeçar të qeverive të pasluftës, dhe rrjedhimisht do të krijonte hapësirë për përmirësim të mirëqenies së qytetarëve të Kosovës”, tha ai.

Sipas tij, varfëria në Kosovë është dukuri e cila çdo ditë e më shumë po shpërfaqet në realitetin tonë. Por, sipas tij, është pikërisht ky realitet që nuk shihet nga Qeveritë. Ai tha se në këto kushte e shifra alarmante ekonomike e sociale është e pritshme që të ndodhin edhe vetëvrasje.

Edhe Ibrahim Rexhepi nga Organizata joqeveritare “STRAS” thotë se gjendja sociale në Kosovë është e rëndë, pasi që numri i papunësisë është shumë i madh, por edhe investimet e huaja janë në rënie e sipër.

Ai tha se gjendja do të mbetet ashtu edhe më tej nëse nuk ndërmerren hapa më radikalë sidomos nga instuticionet e pavarura.

“Çmimet rriten thuajse çdo ditë, por jo edhe pagat e punëtorëve që punojnë në sektorin privat. Në këtë sektor është anarki totale, pasi që asnjë punëtor nuk guxon të kërkojë të drejtat e tij sepse në mënyrë automatike mbetet i papunë”, tha ai.

Sipas tij, implementimi i vendimit për pagën minimale mund sado pak të vërë rregull në këtë sektor, pasi që punëdhënësit nuk do të kishin të drejtë ta mbanin një punëtor për një muaj në punë, kundrejt një kompensimi qesharak.

Zëri • INFO - Ekonomi - Ekonomi Vendore - Diaspora po e zbut krizn

Gjysma e kosovarëve të varfër


Gati gjysma e kosovarëve përballen me varfërinë, përderisa shumë prej tyre jetojnë në varfëri të skajshme me vetëm 1 euro në ditë.

Sipas një publikimi të fundit të Agjencisë së Statistikave të Kosovës(ASK) në bashkëpunim me Bankën Botërore, në vitin 2010 në Kosovë rreth 29.2 për qind e popullsisë ka jetuar në varfëri të plotë me vetëm 1.55 euro në ditë për një person të rritur dhe 8.2 për qind e kosovarëve jetojnë në varfëri të skajshme me vetëm 1.02 euro në ditë.

“Varfëria në zonat rurale dhe urbane janë pothuajse të barabarta , varfëria e plotë në zonat rurale është 30.7 % ndërsa në zonat urbane 26.7 % , ndërsa varfëria ekstreme në zonat urbane është 7.8 % ndërsa në zonat rurale është 8.5 %”, thuhet ndër të tjera në publikimin e ASK-së.

Bazuar në statistikat e ASK-së 36 mijë e 129 familje kosovare me 157 mijë e 329 anëtarë marrin asistencë sociale nga shteti.

Në anën tjetër,zyrtarë të Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale nuk kanë mundur të përgjigjen gjatë ditës së martë në pyetjet e gazetës “Zëri” rreth shkallës së përgjithshme të varfërisë në Kosovë, sa familje marrin asistencë sociale dhe politikat institucionale për zbutjen e varfërisë, pavarësisht premtimeve se do ta bëjnë një gjë të tillë.

Përpos atyre që nuk punojnë dhe që varen nga ndihmat e ulëta sociale, përfaqësues të punëtorëve thonë se edhe këta të fundit përballen me varfëri për shkak të ardhurave të ulëta.

Haxhi Airifi, kryetar i Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës(BSPK), ka thënë të martën për “Zërin” se nga fillimi i procesit të privatizimit e deri më tani rreth 70 mijë punëtorë kanë humbur vendet e tyre të punës, të cilët kanë mbetur raste sociale.

“Të gjithë këta përballen me një gjendje të vështirë sociale dhe familjet e tyre jetojnë në varfëri”, shprehet Arifi.

Sipas tij, edhe ata që janë duke punuar nuk marrin paga dinjitoze në Kosovë.

“Nuk e di si mund të kalohet muaji me 150 euro. Shumë të punësuar në sektorin privat paguhen 150 euro në muaj dhe me këtë pagë është e pamundur një familje t’i blej artikujt elementar për një muaj e lëre më për gjërat tjera”, potencon Arifi.

Kryesindikalisti Haxhi Arifi bënë të ditur se në sektorin publik dhe privat në Kosovë janë të punësuar rreth 260 mijë veta, ndërsa të papunë janë rreth 150 mijë veta.

“Për ta papunë bëhet fjalë vetëm për ata që i kanë mbi 18 vjet”, pohon Arifi, duke shtuar se ky numër është në rritje nga viti në vit, pasi që çdo vit në tregun e punës futen 25 mijë të rinj, ndërsa ekonomia vendore brenda vitit nuk mund t’i krijoj më shumë se 5000 vende të reja pune.

Pra, siç thotë ai, listës së të papunëve çdo vit i shtohen nga 20 mijë veta dhe kjo e vështirëson edhe më shumë gjendjen ekonomike dhe sociale në Kosovë.

Zëri • INFO - Ekonomi - Ekonomi Vendore - Gjysma e kosovarve t varfr



 
Zurück
Oben