Na jesen počinje gradnja luksuznog Ban centra
Na mjestu Gradskog podruma u blizini Trga bana Jelačića gradit će se poslovno-stambeni objekt vrijedan između 80 i 100 milijuna eura, u kojem bi četvorni metar stana mogao stajati i više od 7000 eura. Objekt s podzemnom garažom za 600 automobila gradit će se prema rješenju tima Otta Barića, odlučio je u srijedu stručni žiri u kojem je, među ostali, sjedio i pročelnik Gradskog ureda za strategijsko planiranje Slavko Dakić. Institut građevinarstva Hrvatske jučer je prezentirao pobjednički rad koji je sa suradnicama projektirao zgradu radnog naziva Centar Gradski podrum - s dvostrukim staklenim fasadama s ukupnom bruto razvijenom površinom od 32 tisuća četvornih metara na šest nadzemnih i pet podzemnih etaža. Prva procjena vrijednosti gradnje je između 80 i 100 milijuna eura, a kada zgrada bude gotova, u njoj će se nalaziti najskuplji stanovi u Hrvatskoj. Minimalna cijena četvornog metra bit će pet tisuća eura, a nije isključeno i da cijene kvadrata stana dođu do sedam tisuća eura po četvornom metru. U budućnosti će objekt vjerojatno ponijeti ime Ban Centar ili Rezidencije Centar. "Samo zemljište je stajalo oko tri tisuće eura po četvornom metru, a prva procjena je da će dvostuka staklena fasada stajati tisuću eura po kvadratu. Stanovi će biti elitni i cijena će im biti između pet i sedam tisuća eura po četvornom metru", rekao je Petar Đukan, predsjednik nadzornog odbora IGH i bivši direktor tog instituta.
U investiciju zajednički ulaze IGH, Konstruktor i Zagrebačka banka. Oni su osnovali tvrtku Centar - Gradski podrum u kojoj IGH i Konstruktor imaju po 42,5 posto temeljnog kapitala, a Zagrebačka banka 15 posto. U istom omjeru su i vlasnici atraktivne parcele od 3200 četvornih metara, u tom omjeru će podijeliti investiciju, ali i dobit. Čelni ljudi većinskih vlasnika tvrtke - Jure Radić i Željko Žderić nisu bili prisutni na prezentaciji, ali je Đukan najavio da bi prema najoptimitističnijim procjenama lokacijska dozvola trebala biti ishođena do početka ljeta, a s iskapanjem građevne jame bi se trebalo početi u prosincu. Za završetak cijelog projekta bit će potrebno između dvije i dvije i pol godine zbog osjetljivosti lokacije u samom centru grada koja je u zoni kulturnog dobra. Iako veći dio bruto površine otpada na stanove, njih će biti samo 70-ak, što znači da će im neto površina prelaziti 100 četvornih metara. O njihovu unutrašnju uređenju još se nisu definirali stavovi, ali ima prijedloga da se napravi i bazen i preuzmu rješenja koja bi na krovu imala zelenu površinu, rekao je Đukan. Poslovni prostori bit će smješteni u jednoj podzemnoj etaži, prizemlju i vjerojatno djelomično prvom katu.
Njihova namjena također još nije poznata, ali dosad se predlagao elitni šoping-centar u prvoj podzemnoj etaži. Projekt će, kako je i najavljeno, biti specifičan po tome što je prvi koji će omogućiti podzemne garaže uz sam Trg bana Jelačića. Predviđene su četiri etaže s ukupno 600 garažnih mjesta koje upoće nisu predviđene za javnu namjenu, nego isključivo za korisnike nove zgrade i postojećeg objekta Zagrebačke banke. U unutrašnjosti bloka Cesarčeva - Kurelčeva će se urediti dvorište sa zelenilom i parkom. Za svaki stan će biti potrebna dva ili tri garažna mjesta, a Zagrebačka banka je već zatražila čitavu jednu etažu za svoje potrebe. Ostatak će biti za korisnike.
Urbanističko rješenje se uklapa u postojeću prometnu mrežu i ne znam zašto bi netko negodovao što će 150 automobila koji se sada parkiraju na toj površini spustiti pod zemlju. Posebna pozornost je posvećena povećanju pješačke zone, odnosu objekta s katedralom i njegovo uklapanje u postojeće propozicije", zaključio je Đukan. Za lokaciju Cesarčeva - Kurelčeva već su bili raspisani natječaji i izabrani projekti u proteklim godinama, ali nikada niti jedan nije realiziran zbog komplicirane pravne situacije oko vlasništva. Đukan ističe da su sada svi vlasnički odnosi u potpunosti riješeni i da više nema prepreka gradnji. Prošle godine je pri mijenjanju Generalnog urbanističkog plana, povećan i koeficijent izgrađenosti za navedenu lokaciju - upravo kako bi se omogućila gradnja podzemnih garaža. Pri raspisivanju natječaja za urbanističko-arhitektonsko rješenje investitori su pozvali devet arhitekata, šest onih koji su prije razmatrali gradnju na lokaciji i tri nova. Nagrade za pobjedničko, ali i tri ostala rješenja bile su prilično visoke - Otto Barić i njegovi suradnici S. Dombi i S. Andrijević nagrađeni su sa 270 tisuća kuna.
Zbog posebnih doprinosa i korisnih sugestija, od kojih će se neke iskoristiti u izvedbenom projektu, nagrađeni su dva rada sa po 60 tisuća kuna - autora studija 3LHD i arhitekta Branka Kincla. Profesor Marjan Hržić je za svoj rad dobio odlukom žirija posebnu nagradu od 50 tisuća kuna.
Ban centar u brojkama:
32.000 kvadrata- bruto površina
10.100 - bruto površina stanova
7600 - bruto površina poslovnih prostora
70 - broj stanova
600 - broj podzemnih garažnih mjesta
80-100 milijuna eura - vrijednost investicije
http://www.zagreb.x-build.net/shownews.php/125/na-jesen-po-inje-gradnja-luksuznog-ban-centra.html