„Grad na vodi” zavisi od cene zemljišta
„Grad na vodi” je veliki projekat koji podrazumeva izgradnju novih javnih prostora...
Master plan projekta „Grad na vodi”, najpriznatijeg svetskog arhitekte Danijela Libeskinda, koji razvija preduzeće „Luka Beograd”, a po kojem će nekoliko kilometara dunavske obale biti pretvoreno u „grad u gradu”, u završnoj je fazi. Njegova realizacija zavisiće i od ekonomske opravdanosti, jer „Luka Beograd” treba da plati naknadu za konverziju zemljišta, čija cena još nije poznata.
TROŠKOVI - Iako je nedavno usvojenim izmenama Generalnog urbanističkog plana zemljištu na desnoj obali Dunava promenjena namena iz privredne zone u gradski centar, još se čeka uredba koja treba da definiše cenu.
- Troškovi gradnje u Beogradu danas su skuplji nego u zemljama u okruženju. Na već skupu gradnju sada se dodaju i naknade za promenu namene zemljišta, tako da to, naravno, može da utiče na konačnu odluku da li će doći do realizacije projekta „Grad na vodi”. Svakako da želimo da gradimo, ali isto tako moramo da imamo i ekonomsku opravdanost - kaže za „24 sata” Tijana Munišić, direktorka sektora za PR i komunikacije „Luke Beograd”.
„Grad na vodi” je veliki projekat koji podrazumeva izgradnju novih javnih prostora, parkova, plaža, škola, bolnica, biciklističkih staza, trgova.
- Analize pokazuju da će lokaciju dnevno posećivati 14.000 ljudi, da će na njoj živeti 25.000 ljudi, a raditi 100.000 ljudi. Projekat će otvoriti 35.000 novih radnih mesta i zato bi on trebalo da ima prioritet i da se, što je moguće većom brzinom, razvija. Ovo je čitav novi kvart koji treba da se otvori ka gradu kroz nove ulice, nadvožnjake, podvožnjake, da se izgradi infrastruktura, kanalizacija, toplovod i država treba da se uključi u razvoj projekta, jer je to model primenjen u svetu. Ovakvi projekti su se razvijali kao udruživanje javnog i privatnog partnerstva i dobijali su podršku države, jer su bili pokretači ekonomskog razvoja - kaže Munišić.
Luka Beograd ostaje na istom mestu
Generalni urbanistički plan odnosi se na površinu od 77.000 hektara, od kojih je 2.000 hektara nedavnim izmenama dobilo novu namenu. Pored Luke Beograd, Urbanističkim planom su obuhvaćeni još i „Voćarske plantaže”, „Tehnohemija”, Industrija boja i lakova „Duga”, „Žito mlin”, Direkcija za robne rezerve, „Avala Ada”, Fabrika kartona i drugi. Gradska luka će ostati na istoj lokaciji, na površini od 34 hektara, čija namena nije izmenjena.
Grad na vodi u brojkama
25.000 stanovnika
14.000 posetilaca dnevno
100.000 zaposlenih u privrednim i drugim subjektima
35.000 novih radnih mesta