Migrationen der Bevölkerung Bihor's.
Dobrusa(Kosovo)
Selo Dobrusa se nalazi na severo-zapadnom dijelu Kosovsko-Metohijske kotline u administrativnim granicama opstine Istok.Okruzena je planinom, Prokletije, sa zapadne strane ,a sa severoistoka ga krase planine Kula i Mokra gora.
Smesteno je izmedju dvije rijeke, Bijelog Drima koji izvire ispod planine Kula i Istocke Rijeke cije se izvoriste nalazi podno obronaka planine Mokra gora.
Ukupan broj domacinstava:ca. 400
Ukupan broj stanovnika: ca. 2000 Bosnjaka
Ova statistika je iz 1991 god. Prema tadasnjem popisu na Kosovu je zivelo 120 000 Bosnjaka.
Opstina Istok je imala 7.3% Bosnjaka.
MZ Dobruse je imala je u sastavu 5 sela i to :
Begov Lukavac, Stardvorane, Trbuhovac i Prekale.
Ukupan broj stanovnika bilo je 6200.
Dobrusa je bila jedno od najvecih sela u kojem su ziveli Bosnjaci kao najbrojnije stanovnistvo sa 40% stanovnika i 400 domacinstava.
Do 1946 u Dobrusi su ziveli Crnogorci kao najbrojni narod koji se doselio jos za vreme Kraljevine Jugoslavije, agrarnom reformom od 1918 pa sve do 1922 god.
Migracija i iseljavanje Crnogoraca pocela je 1946 godine, a doseljavanje Bosnjaka pocelo je u isto vrijeme.
Migracija i iseljavanje bosnjaka iz ovog kraja pocelo je 1971 god., pa sve do 1981 godine, ali ona nije zaustavljena ni do danas. Najvise se iselilo za Bosnu i Hercegovinu, prema Sarajevu.
1972 god. Bosnjacki narod se organizuje i kupuje zemljiste za groblje svoga naroda jer u to vreme ni to nismo imali. Zemljiste je tada kostalo 600 hiljada dinara i kupljeno je od dijela imanja Corovic Sahe.
Najtezi dozivljaj ,doziveli smo 1999 god, kada je dosla ratna situacija na Kosovu.Veliki broj bosnjaka ja napustalo svoje domove i odlazilo prema Evropi i Bosni. Mnoga su se vrata zakjlucala i ostavila imovinu na milost i nemilost. A mnogo se je suza prolilo napustajuci svoje ognjiste i imovinu koju su mukotrpno, postenim radom i znojem godinama sticali.To su bili najtezi trenuci u Historiji jednog naroda . Po zavrsetku rata na Kosovu, deo naroda se vraca svojim kucama.
Nakon toga se izgradjuje dzamija Dobrusanka, tako da bi taj narod mogao da obvi svoje verske obicaje i to uz pomoc, ne samo Dobruskog naroda, nego i Banje, Ljubova, Kovraga...
A najveci doprinos je stigao iz Amerikei i Evrope gde zive mnogobrojni nasi Bosnjaci .
Danas u Dobrusi je ostalo mali broj ljudi, omladine skoro vise nema, a, i to sto je ostali danas svi gledaju na koji nacin bi i oni mogli da koriste svoje pasose .
_________________________________________________________________
Prvi stanovnici Dobruse bili su pravoslavni Crnogorci koji su se na ovim prostorima doselili izmedju dva svetska rata u okviru plana Kraljevine Jugoslavije o kolonizaciji Kosova. Najstarije crnogorske porodice doseljene u Dobrusu, pominju se, Bozovici i Ralevici, a pored njih, u Dobrusi ziveli su i : Drekalovici, Orovici, Panjevici, Saranovici, Nikici, Zarici, Marusici, Ivanovici, Jovanovici, Bulatovici, Kalezici, Jankovici, Vujosevici, Babici i drugi.
Bosnjaci dolaze i nastanjuju se u Dobrusu u toku i posle II Svetskog rata. Najprva bosnjacka porodica koja se nastanila u Dobrusu je porodica Bega-Baha Corovica iz Harema (Berane) kog su cetnici u toku rata mucki ubili u Bihoru. Njegova zena Saha je prva kupila zemlju u Dobrusi odmah po oslobodjenju, uz celu duzinu planskog puta, pa se ovaj deo puta kroz Dobrusu i naziva „Sahin put“. Posle ove porodice dolaze Eci, Medjedovici, Destanovici , zatim:
Martinovici, Kovacevici, Memici, Cindraci,
Crnovrsanin, Grace, Bucani, Dervisevici,
Hrastoderi, Bahovici, Kolici, Mujanovici,
Erovici, Hodzici, Abazovici, Salkovici,
Klapije, Tranjari, Cokovici,
Sabotici, Sabovici, Dzogovici, Gugaci,
Bojadzici, Mucevici, Zoronjici, Ceranici,
Hajderpasici, Calakovici, Suljevici,
Ganici, Kijameti, Bajramoski, Hotovici,
Tiganji, Bibici, Muratovici,
Halilovici, Adrovici ,Agovici, Pijuk,
Sejdovici, Sukurice, Djozovici, Licine,
Dervovici, Vrevici, Isovici, Bukvici.
_________________________________________________________________
Interesantno je napomenuti da je vecina zitelja Dobruse doselila iz Sandzaka (Bihora)
dok su sa Pesteri i iz centralnog Sandzaka tu dosle samo nekoliko familija.
Razlog ovome je vjerovatno taj sto je Pec i okolina za ovaj deo Sandzaka u toku II Svetskog rata prakticno bio izvor zivota jer su Bihorci i po najtezim vremenskim i ratnim uslovioma prelazili peske planinu Kulu radi vrece kukuruza kako bi prehtranili porodicu u tim teskim vremenima .
Boraveci po tom i slicnom osnovu na ovoj teritoriji jedan broj je odlucio da se tu i naseli sto je kasnije dovelo do doseljavanja i ostalih prijatelja i rodjaka jer je organizacija zivota u Metohiji mnogo laksa, bogatija i prijatnija nego u bihorskim selima-pogotovu u gornjem Bihoru ili na Pesteri. Osim ovog faktora, postojao je i momenat osecaja sigurnosti, jer su u toku II Svetskog rata nad Bihorskim bosnjacima pocinjeni strahoviti zlocini od cetnika Pavla Djurisica i odmetnitih bandi, a Albansko stanovnistvo je blagonaklono i prijateljski gledalo na nove stanovnike Dobruse i Metohije uopste,pogotovu sto su od kolonizatora u Kraljevini Jugoslaviji gajili vrlo negativna secanja.
Pogled sa munare
Dom u Dobrusi
Vodenica
Dzamija