Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Die schönsten 3 Finger Bilder

Slucajno sam naletio na ovu temu, uglavnom rasprava je kao i obicno krenula drugim smjerom, uvrijede i malo argumenata.

Samo da nadodam nekoliko stvari vezano za "tri prsta".

Na ovoj temi je neko napisao ovo "U ime Oca i Sina i Svetoga Duha.Tri prsta, sveto trojstvo".

Ok, ako cemo zaista biti precizni, to nije sveto trojstvo, vec SVETA TROJICA, tj. tri licnosti svete trojice, jedan BOG !

Vjerovatno se mali dio clanova ovoga foruma sjeca prvih velikih demonstracija u bivsoj SFRJ.
Prve su bile siptarske demonstracije, kasnije su sljedili i ostali narodi.
Na svim tadasnjim demonstracijama su svi okupljeni masovno dizali "dva prsta", tj. kaziprst i srednji, kao znak pobijede i slobode (tada je to bio moderan znak, i to u citavome svijetu, u vrijemenu pada berlinskoga zida itd.)

Taj kaziprst i srednji naravno predstavljaju slovo "V" (victory), ali ne za srbe, pogotovo ne za srbe iz Krajine/Hrvatske, za njih je to bila skrivena poruka, taj znak je za njih predstavljalo slovo "U" (Ustase), za njih nije dolazilo u obzir, da dizu dva prsta.

Dalje, vrijednosti simbola nije nikako u spoljnoj manifestaciji, vec u znacenju, "tri prsta" u ovome slucaju predstavljaju srpski narod, tj. srbe iz ovih "posljednijh vrijemena".
Od svih simbola iz 90-tih koje su srbi koristili, ovaj je ipak usao, kako da kazem, u "najmosovniju upotrebu", i mislim, da je i tako danas opstiji nego recimo upotrebe zastave Srbije ili himne srba "Boze Pravde".

Ali cesto neki clanovi/ljudi, sta ovdje na forumu sta u stvarnoscu izvuku glupe zakljucke, recimo davno sam vidio na HTV-u, kako je jedna voditeljka u jednoj poljoprivrednoj emisiji rekla, da ce saditi maline, i dodala, da ce posaditi TRI SADNICE, i rukom pokazala "TRI", pa niti je to predstavljalo Vuka Draskovica, niti Seselja, niti bilo kog "drugog cetnika" a niti nju to cini "srpkinjom".

Tako isto mi nemozemo iznositi glupe zakljucke, da je recimo grupa "Vah Gogh" ustaska/fasisticka.
To sto su oni na dodjeli nagrade pokazali ta dva "uzdignuta prsta" necine ih "ustasama", vec je to znak SOPSTVENE POBJEDE i naravno umjetnicke slobode.

jel nemas pametnijega posla nego gledati poljoprivredne emisije:confused:
 
Auch nicht schlecht,unsere siegreichen Soldaten.

_367062_yugo300.jpg
Eure "SIEGREICHEN" Soldaten????????????????
 
Jos nesto bih htio nadodati vezano za temu.
Od strane srba nije bilo nikakvih upotreba "tri prsta" prije 1990, mozda pojedinacno ali nikako masovno, jedino ako izuzmemo miting na Kosovu iz 1989, i jos velikih mitinga prije 1990 a dotlen toga nije bilo.

Jos jednom, rasireni kaziprst i srednjak "srednji" predstavljalu slovo "V", ali mogu i slovo "U", a to je nama srbima bilo dovoljno da se nadjemo uvrijedni.
Recimo na simboliku slova "U" se jako strogo vodilo racuna.
Recimo znak za univerzijadu u Zagrebu, koja je po svim propisima morala sadrzati slovo "U" u nekakvom obliku, imao je "U" nalik na slovo "Y", tj. cirilicno "U", bas zbog takvih stvari koje sam spominjao bio.

Dalje, recimo "skrivenih znakova" je bilo jos, evo i najboljeg primjera, tzv."sokacki brkovi", to su brkovi pusteni da izrastu sto duze i to vise sa strane, sto cini OBRNUTO latinicno slovo "U".

Dalje, na Baniji/Kordunu, "karlovacko pivo" nije se od strane srba prekinulo kupovati tek 90-tih, kada je na bijelome cepu sa znakom pivovare bila sahovnica u srijedini, nego puno ranije, kada je neko primjetio da se na sve strane ODSTAMPAN znak maloga latinicnog slova "U".
Sta je "zaista" taj znak predstavljako nemam blage veze, recimo meni je vise licilo na slovo "h", medjutim srbi su za nekoliko dana/mjeseci presli na ostale marke piva.

Sta hocu reci, da je dovoljan jedan znak, pa makar bio iz najbolje namjere, predstavljen u sasvim drugom kontekstu, sto za nekog drugoga, moze nesto sasvim stoto znaciti.

Pa sjetimo se da su "tri prsta" znacila za Janicu Kostelic tri zlatne medalje, tj. njezine tri pobijede - kakvi cetnici,Draskovici, Seseljevci itd. Naravno javnost joj je zamjerila ta "tri prsta".

Vecinom ovakih rasprava pripadaju vise "folkloru" nego sto imaju zaista stvarnog razmisljanja.
 
Zuletzt bearbeitet:
nekazem da je lose,nego me cudi sto ti gledas ovakve emisjie pogotovo hrvatske.

ili se bavis tom poslom?

Slucajno sam naletio na HTV i tada je bila emisija vezana za poljuprivredu, ne nebavim se tim poslom, medjutim u mom kraju je poljuprivreda bila od velikoga znacaja (pogotovo kad su u pitanju sela).
Pa nekada i vi imate dobrih emisija.
 
Zurück
Oben