Aktuelles
  • Happy Birthday Balkanforum
    20 Jahre BalkanForum. Herzlichen Dank an ALLE die dieses Jubiläum ermöglicht haben
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Kreuz über Sarajevo

Serben aus Ostsarajevo kritisieren das sehr. Das wäre eine Schande und nicht im Sinne der gefallenen Serben im Krieg.

U noći sa subote na nedjelju, na Zlatištu iznad Sarajeva podignut je krst, spomen obilježja "u znak sjećanja na više od 6.500 ubijenih sarajevskih Srba", kako je naveo predsjednik Saveza logoraša Republike Srpske Branislav Dukić. Sa njim se ne slažu građani Istočnog Sarajeva.

Dukić je u izjavi za BN Televiziju pojasnio kako se radi o projektu koji Savez logoraša planira već četiri godine, te kako je ovo bilo samo jedno malo spomen obilježje.

Na postavljanje krsta na Zlatištu iznad Sarajeva danas su reagovale brojne vladine i nevladine organizacije, osudivši ga i nazvavši, između ostalog "političkim simbolom provokacije i netrpeljivosti", "početkom kampanje fašističkih partija", "nastavkom huškačke retorike Milorada Dodika i njegovih sljedbenika".

Šta na sve to kažu građani Istočnog Sarajeva?

"Ubijeni sarajevski Srbi zaslužuju dostojanstveno obilježje, ali ovo što je noćas napravljeno je ponižavajuće za sve nas", smatraju borci.

Oni su dodali kako se postavljanje krsta trebalo uraditi na "dostojanstven način", a ne po noći, "mimo naroda, boračkih organizacija i pravoslavne crkve."

"Sramota je da neko zarad ličnih poena i političkih interesa pred same izbore stavi dvije bandere i da kaže da se to zove krst. To se zove skrnavljenje i to nisu zaslužili Srbi koji su pobijeni u Sarajevu. Mene kao stanovnika srpskog Sarajeva je sramota. Nek' razmisli dobro narod srpskog Sarajeva ko je ovo postavio", kazao je jedan od njih.

I ostali ispitani građani Istočnog Sarajeva dijele slično mišljenje, pa kažu kako je "ovo sramota", da "borci zaslužuju bolji krst" i da "ko ga je pravio, nije ga pravio radi boraca, nego svoje promocije".

http://m.klix.ba/vijesti/bih/sta-gr...tistu-ovo-je-skrnavljenje-i-sramota/140921102
 
Eine serbische Organisation möchte ein fast 30 m hohes Kreuz aufstellen über Sarajevo.

Wieso dort? Von dort wurde die Stadt fast vier Jahre beschossen weil Türken im Tal unten leben. Wieso bauen sie es nicht in Pale?

Und labert mich ja nicht zu von ja eh Kreuz für Liebe und so. Genau wie das in Mostar soll es den Muslimen zeigen wer der Boss ist.

Ich kann mir vorstellen welche Entrüstung ausbrechen würde wen Bosniaken sowas tun würden.

Die Kirche die dazu gebaut werden soll ist ok und keiner sagt was.

http://www.24sata.info/mobile/mobil...o-od-izgradnje-krsta-i-crkve-na-zlatistu.html
So schön


Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.
 
Mirza Hatić: Zašto sam pokušao srušiti krst za Zlatištu?

''Nismo ga uspjeli srušiti, jer je policija uskoro došla i uhapsila nas. Tu su nas držali oborene na asfaltu dva i po sata. Nakon toga su nas odveli u stanicu na Pale. Nisu nas dirali, ni tukli. Pozvali su tužioca, a on nas je pustio'', kazao je Hatić, dodajući da je to uradio zbog svih bošnjačkih majki kojima su ubijena djeca u Sarajevu i Srebrenici.

''Ja ću poginuti, ali tog krsta neće biti. Nama ne smeta niko, pa ni Srbi, i mi želimo mir. Ali, oni koji pokušavaju da nas zavade to neće moći i taj krst tu ne smije biti. Ako se ne skloni za dva dana, opet ćemo ga ići rušiti'', rekao je Hatić.

http://www.radiosarajevo.ba/mobile/novost/165710

Mirza Hatic sagt, das sie das Kreuz aufjedefall Zerstören werden.
 
Zurück
Oben