Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Länder, die Kosova anerkennnen

[h1]Kuvajti i gatshëm ta njohë pavarësinë e Kosovës [/h1]


Delegacioni parlamentar i Kosovës u kthye sot në Prishtinë, pas një vizite disaditëshe në Kuvajt. Kryeparlamentari, Jakup Krasniqi, që ishte në krye të delegacionit, në Aeroportin e Sllatinës u tha gazetarëve se nga kryetari i Kuvendit të Kuvajtit u shpreh hapur pikëpamja për njohjen e pavarësisë së Kosovës.
Dr. Jakup Krasniqi, në një prononcim për media theksoi se kjo vizitë, e cila u bë me ftesë të kryetarit të Kuvendit Kombëtar të Kuvajtit, Xhasim Muhamed El-Harrafi, ishte mjaft e frytshme. Në këtë frymë, në takimet me zyrtarët me të lartë të këtij vendi mik tregohej një interesim i shtuar për rrjedhat e gjithëmbarshme në Kosovë. Nga kryetari i Kuvendit të Kuvajtit u shpreh hapur pikëpamja për njohjen e pavarësisë së Kosovës. Kuvendi i Kuvajtit shprehte gatishmërinë që të jetë faktor shtytës edhe për qeverinë kuvajtiane për ta njohur pavarësinë e Kosovës. Pritja e delegacionit të Kuvendit të Kosovës nga zyrtarët e lartë të Kuvajtit, kishte karakterin e një pritjeje të delegacionit të shtetit të pavarur dhe sovran. Nga takimi në Fondin për Zhvillim të Kuvajtit u shfaqën zotime për përkrahje ekonomike të Kosovës, sidomos në infrastrukturë,bujqësi, arsim dhe shëndetësi, ndërsa varet nga institucionet kosovare se çfarë projektesh do t’ iu ofrojnë segmenteve përkatëse të Kuvajtit për sendërtim të përbashkët të tyre, theksoi kryekuvendari Krasniqi.

Në përbërje të delegacionit të Parlamentit të Kosovës, që vizitoi Kuvajtin ishin edhe anëtarët e Kryesisë, Xhavit Haliti, Naim Maloku e Ibrahim Gashi, shefi i kabinetit të kryeparlamentarit Mehmet Hajrizi dhe këshilltari për protokoll, Skënder Reçica.
Gjatë kësaj vizitë delegacioni ka pasur takime me Princin e Kuvajtit, Shejh Sabah El Ahmed El-Xhabir Es-Sabah, kryeministrin, Nasir El- Muhamed El-Ahmed Es-Sabah, kryetarin e Kuvendit Kombëtar, Xhasim Muhamed El-Harrafi, si dhe drejtorin e përgjithshëm të Fondit të Kuvajtit për Zhvillim, Abdulwahab A. Al-Bader.
 
[h1]Ministri Hyseni bisedon për njohjen me homologun e Beninit [/h1]

Në kuadër të takimeve që po zhvillon në margjinat e Konferencës Ministrore të Organizatës së Frankofonisë në Nicë të Francës, ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Skender Hyseni, ka takuar sot ministrin e Punëve të Jashtme te Beninit, Jean-Marie Ehouzou.
Temë qendrore e bisedës në mes të dy ministrave të jashtëm, ka qenë njohja e shtetit të Kosovës nga Benini. Ministri Hyseni ka ripërsëritur edhe njëherë thirrjen për njohje formale të pavarësisë së Kosovës nga Benini, duke folur njëherësh për rëndësinë e kësaj njohjeje për Kosovën dhe për paqen dhe sigurinë në rajonin e Ballkanit.
Nga ana e tij, ministri i Jashtëm i Beninit, e ka siguruar ministrin Hyseni se Benini do t’u bashkohet vendeve të tjera, dhe ka thënë që Benini është mbrapa Kosovës.
Ministri Hyseni pritet që të vazhdojë takimet edhe me ministra të tjerë të punëve të jashtme të Bashkimit Afrikan, të cilët po qëndrojnë në Nicë.



Kosovo hat es jetzt auf die Afrikanischen Staaten abgesehen
 
[h1] Pacolli lobon për njohje të reja[/h1]

Presidenti i AKR-së, Behgjet Pacolli ka vazhduar fushatën lobuese për njohje të reja të shtetit të pavarur të Kosovës. Së fundmi ai ka takuar një sërë personalitetesh që morën pjesë në samitin treditor “Francë-Afrikë”, të ftuar nga presidenti i Francës, Nicolas Sarkozy, dhe Ministri i Punëve të Jashtme të Francës Bernard Kouchner, njoftohet nga AKR-ja.

Pacolli thuhet të ketë zhvilluar takime shumë të rëndësishme me burrështetas të vendeve të ndryshme, me mbretër dhe kryeministra të shteteve që ende nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës. “Ai i ka shfrytëzuar këto takime për të kërkuar nga personalitetet më të larta të shteteve pjesëmarrëse njohje sa më të shpejtë të pavarësisë së vendit.
Pacolli është takuar përsëri në Nicë me ministrin e Jashtëm të Ganës, Alhaji Mohammed Mumuni, për të shtyrë edhe një hap më përpara njohjen e Kosovës nga ky shtet. Gjatë këtij takimi është miratuar vizita që do t’i bëjë Pacolli këtij shteti gjatë muajit qershor, ku do të takohet me personalitete të larta të këtij shteti, e veçanërisht me përfaqësues të opozitës, të cilët deri tani po e mbajnë peng njohjen e Kosovës”.

Presidenti i AKR-së është takuar gjithashtu edhe me ministrin e Jashtëm të Zambisë, Kabinga Jacus Pande, pastaj ministrin e Jashtëm të Tanzanisë, Bernard Membe, i cili i mundësoi takime shumë të rëndësishme me shumë shtete me rëndësi të Afrikës. Sipas kreut të AKR-së, njohja nga Tanzania tashmë është në procedim e sipër.

Sipas komunikatës së AKR-së, Pacolli mbrëmë në Nicë ka shtruar një darkë miqësore, ku ishin të ftuar 12 përfaqësues të lartë të shteteve afrikane.

Para udhëtimit për në Sarajevë, në samitin e Nicës ka qëndruar edhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Skender Hyseni, i cili po ashtu ka zhvilluar mjaft takime me homologë të tij afrikanë.

Sehr nice.
 
Tansania (amtlich Vereinigte Republik Tansania, Swahili: Jamhuri ya Muungano wa Tanzania) ist ein Staat in Ostafrika. Es liegt am Indischen Ozean und grenzt an Kenia und Uganda im Norden, Ruanda, Burundi und die DR Kongo im Westen und Sambia, Malawi und Mosambik im Süden.
Tanganjika (das Festlandgebiet mit der Insel Mafia umfassend) wurde 1961 von der Mandatsmacht Großbritannien unabhängig und verband sich 1964 mit Sansibar (Inseln Pemba und Unguja) zu Tansania, dessen Landesname aus Tanganjika, Sansibar sowie der Bezeichnung Azania zusammengesetzt ist. Die rund 41 Millionen Einwohner Tansanias sprechen über 100 verschiedene Sprachen, größtenteils Bantu-, daneben auch nilotische und kuschitische Sprachen sowie Arabisch. Hauptstadt des Staates ist Dodoma, Regierungssitz und größte Stadt ist Daressalam.

Tansania ? Wikipedia
 
Europaabgeordnete für Anerkennung des Kosovo

Der Kosovo soll nach dem Willen des Auswärtigen Ausschusses im Europa­parlament von allen EU- Staaten anerkannt werden. Die EU- Abgeordneten verabschiedeten am Mittwoch in Brüssel mit deutlicher Mehrheit einen entsprechenden Resolutionsentwurf der grünen Europaabgeordneten Ulrike Lunacek.

Auf Antrag der Liberalen wurde die Aufforderung zur Anerkennung des Kosovo noch deutlich verschärft. So heißt es in der vom Ausschuss angenommenen Resolution, das Europaparlament "würde die Anerkennung der Unabhängigkeit des Kosovo durch alle Mitgliedstaaten begrüßen". Das Binnenland Kosovo auf dem westlichen Teil der Balkanhalbinsel wurde bisher von 69 der 192 UN- Mitgliedstaaten und von 22 der 27 EU- Staaten als unabhängig anerkannt.

Der Ausschuss "fordert die Mitgliedstaaten auf, ihren gemeinsamen Ansatz gegenüber dem Kosovo zu stärken, damit die Politik der EU mehr Wirkung auf die gesamte Bevölkerung des Kosovo entfaltet". Gleichzeitig begrüßt er die "konstruktive Haltung" der spanischen EU- Ratspräsidentschaft in dieser Frage, obwohl Madrid den Kosovo bisher nicht anerkannt hat. Seitdem sich der Kosovo am 18. Februar 2008 für unabhängig von Serbien erklärt hat wurde er von 66 Staaten anerkannt, darunter auch von Österreich.

Im Ausschuss wurde der Lunacek- Bericht mit einer deutlichen Mehrheit von 45 Stimmen angenommen, 14 Abgeordnete stimmten dagegen, zwei enthielten sich. Über die Resolution wird das ganze EU- Parlament voraussichtlich im Juli abstimmen. Das Europaparlament hatte bereits im Februar 2009 alle EU- Staaten aufgerufen, die Unabhängigkeit des Kosovo nach der Unabhängigkeitserklärung der albanischen Mehrheitsbevölkerung anzuerkennen. Serbien hatte die Resolution damals als "unannehmbar" zurückgewiesen.

Europaabgeordnete für Anerkennung des Kosovo - Politik - Aktuelle Nachrichten - Vorarlberg Online



Ein sehr guter Schritt der EU, also sind wir doch mal ehrlich, es werden uns alle EU-Mitglieder anerkennen ob si wollen oder nicht. Und Griechenland wird das erste Land sein welches uns anerkennt, dann folgt die Slowakei, ...
 
Zurück
Oben