Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Nachrichten aus Albanien

Maradona

Der Goldjunge
Argentina
Doku time? Warum beschäftigst du dich nicht mit der serbischen Mafia, da gehört auch die serbische Regierung dazu.
Als Beispiele

Doku: Serbiens Mafia - Kriminelle und der Staat

Um diese Inhalte anzuzeigen, benötigen wir die Zustimmung zum Setzen von Drittanbieter-Cookies.
Für weitere Informationen siehe die Seite Verwendung von Cookies.


Oder diese Doku hier

Serbiens Mafia Kriminelle und der Staat Željko Ražnatović Arkan Tiger

Um diese Inhalte anzuzeigen, benötigen wir die Zustimmung zum Setzen von Drittanbieter-Cookies.
Für weitere Informationen siehe die Seite Verwendung von Cookies.


Frohe Feiertage

Kenn ich schon, meine Doku oben ist neu, 2 Tage alt
 

FloKrass

Dvoglavi orao


Keto jane krejt pordha, ushtria shqiptare nuk e ka as edhe nje sukses, perkundrazi po bon hapa prapa. Keta rrebela e konsiderojn ndertimin e nje baze per emergjenca civilie si sukses te ushtrise - qe i bjen ia kane shtu ushtrise nje qender te zjarrfiskave ose sikurse ne gjermani qe eshte THW :lol: edhe ato tankse te vjetra qe i kane pas i kane shkaterru, kane mbet me ma pak armatim se FSK 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️ sinqerisht ushtrine e shqipnise nuk muj me marr seriozisht
 

Kesaj

Spitzen-Poster
Keto jane krejt pordha, ushtria shqiptare nuk e ka as edhe nje sukses, perkundrazi po bon hapa prapa. Keta rrebela e konsiderojn ndertimin e nje baze per emergjenca civilie si sukses te ushtrise - qe i bjen ia kane shtu ushtrise nje qender te zjarrfiskave ose sikurse ne gjermani qe eshte THW :lol: edhe ato tankse te vjetra qe i kane pas i kane shkaterru, kane mbet me ma pak armatim se FSK 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️ sinqerisht ushtrine e shqipnise nuk muj me marr seriozisht
Ato 22 suksese i kan numeru se eshte kane viti 2022. Sigurisht, shumica prej tyre nuk e kane vleren te madhe. Po armatimin me Javellin, Stinger dhe Bayraktar, nuk ban mi ba te vogla. Baza ajrore ne Kuçove eshte sukses fort i madhe, se nuk ka tjeter shtet ne Ballkan qe ja ofron NATO’s asi lloje baze. Edhe Baza e njesive speciale te NATO’s (SOCEUR HQ) nuk eshte gje e vogel.
 

FloKrass

Dvoglavi orao
Ato 22 suksese i kan numeru se eshte kane viti 2022. Sigurisht, shumica prej tyre nuk e kane vleren te madhe. Po armatimin me Javellin, Stinger dhe Bayraktar, nuk ban mi ba te vogla. Baza ajrore ne Kuçove eshte sukses fort i madhe, se nuk ka tjeter shtet ne Ballkan qe ja ofron NATO’s asi lloje baze. Edhe Baza e njesive speciale te NATO’s (SOCEUR HQ) nuk eshte gje e vogel.


Baza ajrore ne Kuçove nuk i takon fare ushtrise shqiptare, ajo ka qene baze e ushtrise shqiptare dhe eshte 100% nen kontroll tr NATO-s tani, bash qikjo eshte tragjikja ne krejt kete situate. Qe eshte shkaterru nje baze ushtarake me aeroplana te shtetit shqiptar, e tash ne mungese te aeroplanave te vet e lavderojne kur dikush i huaji e merr kete baze edhe i vendos aty aeroplanat. A po e kupton se ne çfarë drejtimi po zhvillohet ushtria shqiptare?!

Ajo baza per emergjenca civile a e din ti se qysh eshte ngrit? Ushtaret shqiptar kane ardhe ne bazen e FSK-se ne Kosove per trjanime edhe kane marr kurse se vet e kane degradu aq shume ushtrine e vet sa qe nuk ka mbet as dije e nevojshme as per emergjenca civile. Paramendoje kur ka qene termeti ne Shqiperi e kane thirr FSK-ne e Policine e Kosoves se nuk kane pas as qen per me i kerku njerzit neper germadha. Kur ka qene permbytjet e shiut ne Shkoder eshte dasht me shku prap FSK me ura te ushtrise e me gomone me i nxjerr njerzit nga zonat e permbytuna.
Vitin e kalun pat mbet nje turist gjerman (nese me kujtohet drejt) ne zonat malore ne bor i ngujun, eshte dasht me thirr KFOR-in me helikopter me nxjerr njerin prej bore se s’kane pas as helikopter as njerz adekuat per ate opreacion.

Mua personalisht nuk me pengon kjo pune kur ushtar shqiptar trajnohen ne Kosove, por problemi eshte se do te duhej te jete e kunderta, ata i kane 110 vjet shtet, ata duhet me na trajnu neve e jo ne ata. Qajo po me dhemb qe nje shtet per 110 vjet nuk ka qene i aft me ngrit kapacitete te nevojshme as per emergjenca

E tash me dal me fol per suksese eshte marre edhe mashtrim.
 

Kesaj

Spitzen-Poster
Baza ajrore ne Kuçove nuk i takon fare ushtrise shqiptare, ajo ka qene baze e ushtrise shqiptare dhe eshte 100% nen kontroll tr NATO-s tani, bash qikjo eshte tragjikja ne krejt kete situate. Qe eshte shkaterru nje baze ushtarake me aeroplana te shtetit shqiptar, e tash ne mungese te aeroplanave te vet e lavderojne kur dikush i huaji e merr kete baze edhe i vendos aty aeroplanat. A po e kupton se ne çfarë drejtimi po zhvillohet ushtria shqiptare?!

Ajo baza per emergjenca civile a e din ti se qysh eshte ngrit? Ushtaret shqiptar kane ardhe ne bazen e FSK-se ne Kosove per trjanime edhe kane marr kurse se vet e kane degradu aq shume ushtrine e vet sa qe nuk ka mbet as dije e nevojshme as per emergjenca civile. Paramendoje kur ka qene termeti ne Shqiperi e kane thirr FSK-ne e Policine e Kosoves se nuk kane pas as qen per me i kerku njerzit neper germadha. Kur ka qene permbytjet e shiut ne Shkoder eshte dasht me shku prap FSK me ura te ushtrise e me gomone me i nxjerr njerzit nga zonat e permbytuna.
Vitin e kalun pat mbet nje turist gjerman (nese me kujtohet drejt) ne zonat malore ne bor i ngujun, eshte dasht me thirr KFOR-in me helikopter me nxjerr njerin prej bore se s’kane pas as helikopter as njerz adekuat per ate opreacion.

Mua personalisht nuk me pengon kjo pune kur ushtar shqiptar trajnohen ne Kosove, por problemi eshte se do te duhej te jete e kunderta, ata i kane 110 vjet shtet, ata duhet me na trajnu neve e jo ne ata. Qajo po me dhemb qe nje shtet per 110 vjet nuk ka qene i aft me ngrit kapacitete te nevojshme as per emergjenca

E tash me dal me fol per suksese eshte marre edhe mashtrim.

Mendoj si pja tepron tashti. Shqiperia me vite nuk ka fut mjete financiare per ushtrin, ajo eshte e vertete. Veq duhet edhe me konsideru se me ato mjete qe i kan kursy kane arrite gjeja tjetra. Tashti e kan rrit buxhetin e mbrojtjes prej 1 % ne 2019 deri ne 2% ne 2022. Shqiperia nuk i ka pase financat per aeroplana, lej ato mig-17 e mig-19 kinese te Enverit, a beson se aj berllog na kish ndihmu najgja? Ndoshta edhe do vite ka mundesi per helikoptera te luftes, drona dhe systeme kunder-ajror. Prioriteti duhet mu kan mbrojtja. Ajo baze e Kuçoves si eshte e NATO’s, ma mire se perdoret nga aleatet se si do te kalbet. Se perdorim per ate baze shqiperia nuk ka edhe me vite.

Eshte edhe baza e Gjaderit ne veri, nese ka nevoj shqiperia mundet me perdore ate per veti.
 

Kesaj

Spitzen-Poster
Heute wurden die Satelliten Albania 1 und Albania 2 ins Weltall geschossen, wir hoffen das alles gut klappt und Edi Rama keinen Quatsch mit den Bildern aus dem All vor hat:

 

FloKrass

Dvoglavi orao
Mendoj si pja tepron tashti. Shqiperia me vite nuk ka fut mjete financiare per ushtrin, ajo eshte e vertete. Veq duhet edhe me konsideru se me ato mjete qe i kan kursy kane arrite gjeja tjetra. Tashti e kan rrit buxhetin e mbrojtjes prej 1 % ne 2019 deri ne 2% ne 2022. Shqiperia nuk i ka pase financat per aeroplana, lej ato mig-17 e mig-19 kinese te Enverit, a beson se aj berllog na kish ndihmu najgja? Ndoshta edhe do vite ka mundesi per helikoptera te luftes, drona dhe systeme kunder-ajror. Prioriteti duhet mu kan mbrojtja. Ajo baze e Kuçoves si eshte e NATO’s, ma mire se perdoret nga aleatet se si do te kalbet. Se perdorim per ate baze shqiperia nuk ka edhe me vite.

Eshte edhe baza e Gjaderit ne veri, nese ka nevoj shqiperia mundet me perdore ate per veti.

Jo, nuk po ia teproj aspak, ky eshte realitet. Pare ka pas sa te dush, po eshte keqmenaxhu me fonde. Nuk po them qe Shqipnia eshte dashte me ble e me mirembajt aeroplana luftarak si Eurofighter ose te ngjashem, po te pakten ka pas mundesi me ble mjete per situata te katastrofave e emergjencave civile. Hiç ma ma larg se vitin e kalun kane kerku aeroplana per fikje te zjarrit prej Greqise, se nuk kane te vet. A shteti shqiptar eshte aq i varfer sa mos me pas mundesi me i ble 2-3 aeroplana per fikje te zjarrit? Policia e zjarrfiksat shqiptar e fikshin zjarrin me dushk e me kacia.Sot per ato mjete duhet me kerku ndihme nga shtete fqinje se vet ushtria shqiptare nuk kane as mjete as dije sa duhet. Kjo eshte per keqardhje kur dihet qe deri para 30 vjete ushtria shqiptare ka qene nder ma te organizunet ne rajon e me gjere.

Sa per bazen ajrore: Ma mire ka qene ato MiG-19 qe deri para pak kohe i kane perdor shume shtete, e qe besa nuk kane qene hiç te keqia, se pa aeroplane luftarak. Kjo çka po thu ti eshte perafersisht keshtu: nese nuk mundem me ble Mercrdes GLS atehere po e shes edhe qat Golf 2 qe e kam e po mbaj shprese qe nje dite ka me ble Mercrdes GLS, edhe pse ndoshta buxhetin nuk e kam kerkund.

Ato dronet qe jane porosit nuk kane ardhe ende, ato jane ende ne leter. Ti nuk mundesh me e shkaterru nje ushtri e me mbajt shprese qe nje dite kam me ble mjete te reja e ma moderne. Duhet me i mirembajt ato te vjetrat deri sa te vijne te rejat e modernet. Sa per drone Bayraktar, edhe Kosova i ka porosit 12 copa, ama asnje s’ka ardhe ende njesoj si ne Shqiperi. Siç thot nje fjale e urtë gjermane: Papier ist geduldig. Ose edhe ma mire shqip: prit magar deri te del bar. Kur dul bari cofi magari :D
 
Zuletzt bearbeitet:

Albokings24

Atministraktor
Jo, nuk po ia teproj aspak, ky eshte realitet. Pare ka pas sa te dush, po eshte keqmenaxhu me fonde. Nuk po them qe Shqipnia eshte dashte me ble e me mirembajt aeroplana luftarak si Eurofighter ose te ngjashem, po te pakten ka pas mundesi me ble mjete per situata te katastrofave e emergjencave civile. Hiç ma ma larg se vitin e kalun kane kerku aeroplana per fikje te zjarrit prej Greqise, se nuk kane te vet. A shteti shqiptar eshte aq i varfer sa mos me pas mundesi me i ble 2-3 aeroplana per fikje te zjarrit? Policia e zjarrfiksat shqiptar e fikshin zjarrin me dushk e me kacia.Sot per ato mjete duhet me kerku ndihme nga shtete fqinje se vet ushtria shqiptare nuk kane as mjete as dije sa duhet. Kjo eshte per keqardhje kur dihet qe deri para 30 vjete ushtria shqiptare ka qene nder ma te organizunet ne rajon e me gjere.

Sa per bazen ajrore: Ma mire ka qene ato MiG-19 qe deri para pak kohe i kane perdor shume shtete, e qe besa nuk kane qene hiç te keqia, se pa aeroplane luftarak. Kjo çka po thu ti eshte perafersisht keshtu: nese nuk mundem me ble Mercrdes GLS atehere po e shes edhe qat Golf 2 qe e kam e po mbaj shprese qe nje dite ka me ble Mercrdes GLS, edhe pse ndoshta buxhetin nuk e kam kerkund.

Ato dronet qe jane porosit nuk kane ardhe ende, ato jane ende ne leter. Ti nuk mundesh me e shkaterru nje ushtri e me mbajt shprese qe nje dite kam me ble mjete te reja e ma moderne. Duhet me i mirembajt ato te vjetrat deri sa te vijne te rejat e modernet. Sa per drone Bayraktar, edhe Kosova i ka porosit 12 copa, ama asnje s’ka ardhe ende njesoj si ne Shqiperi. Siç thot nje fjale e urtë gjermane: Papier ist geduldig. Ose edhe ma mire shqip: prit magar deri te del bar. Kur dul bari cofi magari :D
Totalisht gabim je dhe nuk pajtohem me mendimin tend.

Basen Ajrore ne Kucove Shqiperia mund ta mbylle kur te don, si turqit basen ne Incirlik. Paramendo sa Piloti, sa Mehanikeri sa Punetor Ajrore nga jasht do te jan ne shqiperi dhe sa te ardhura ka me pas shqiperia, ket e krahasoj si stützpunktat amerikane ne gjermani, aty ku jan shtützpunktat ka tash ma standart te mir, a esht ashtu apo jo ?

Dhe Shqiperia do ti vendose drohnet bajraktar ne kucove dhe nga aty mund te siguroje hapsiren ajrore per shqiperin, kosoven, malin e zy dhe maqedonin, deri me tan ket rajon e ka sigurua greqia dhe italia.

Garant qe Kosova ka arme te renda dhe sekrete ne bunkerat e shqiperis sepse nga resuluta 1244 kosova nuk ka drejt te ket arme te renda ne territorin e saj.

Tani duhemi me then ishalla e merr Nato dhe portin palermo ne shqiperi e behem shtet funktional per Naton, tani jo Serbia e hamami, por edhe Russia, Kina dhe India duhen dy tri her mu mendu a mi mshu Shqiperis a jo :D
 
Oben