Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Nachrichten aus Bosnien und Herzegowina

Semir Halilović dao iskaz protiv "Ševa"

U zgradu Tužilaštva Bosne i Hercegovine jutros je stigao Semir Halilović, sin generala Armije RBiH Sefera Halilovića. Semir optužuje pripadnike zloglasne terorističke jedinice „Ševe“, između ostalog, i za pokušaj atentata na njegovog oca, prilikom kojeg su poginuli Semirova majka i daidža.

On je svoj iskaz dao pred tužiocem Olegom Čavkom i njegovim istražiteljima, a, kako nam je rekao neposredno prije ulaska u zgradu Tužilaštva, ovaj put je došao bez dokumentacije.

- Danas ću samo dati iskaz i sva svoja saznanja koja imam. Naknadno ću poslati i dokumentaciju – kazao je Halilović.

Semir Halilovi
 
PRESUDA ZA HERCEG BOSNU 29. MAJA


Pretresno vijeće francuskog sudije Antonetija zakazalo izricanje presude šestorici bivših čelnika Herceg Bosne za 29. maj ove godine

Presuda šestorici bivših lidera bosanskih Hrvata biće izrečena u srijedu, 29. maja ove godine, sa početkom u 10 sati. Bivši premijer Herceg Bosne Jadranko Prlić, zapovjednici HVO Slobodan Praljak i Milivoj Petković, ministar obrane Herceg Bosne Bruno Stojić, zapovjednik Vojne policije HVO Valentin Ćorić te predstojnik ureda HVO za razmjenu zarobljenika Berislav Pušić optuženi su za zločine počinjene nad Bošnjacima i drugim nehrvatima od 1992. do 1994. godine.
Optužnica protiv šestorice političkih i vojnih vođa Herceg Bosne podignuta je u martu 2004. godine. Sva šestorica optuženih su se dobrovoljno predali u aprilu te godine i izjasnili se da nisu krivi ni po jednoj od 26 tačaka optužnice. Zločini za koje se terete su, prema tužilaštvu, počinjeni u okviru udruženog zločinačkog poduhvata predvođenog bivšim hrvatskim predsjednikom Franjom Tuđmanom, a s ciljem pripajanja Herceg Bosne Republici Hrvatskoj.
Tokom najdužeg tribunalovog suđenja koje je trajalo od aprila 2006. do marta 2011.godine, saslušano je ukupno 206 svjedoka – 145 je pozvalo tužilaštvo, a odbrana 61. Tužilaštvo je za optužene tražilo dugogodišnje zatvorske kazne - po 40 godina za Jadranka Prlića, Brunu Stojića, Slobodana Praljka i Milivoja Petkovića, 35 za Valentina Ćorića i 25 za Berislava Pušića. Odbranesvih optuženih su, pak, tražile oslobađajuće

Quelle

Am kommenden Mittwoch fällt das Urteil im Fall "Herceg-Bosna", welches seit 2004 vor dem ICTY verhandelt wird. Die Anklage lautet auf Bildung einer verbrecherischen Vereinigung unter Führung des inzwischen verstorbenen ehem. kroatischen Präsidenten Tudjman mit dem Ziel, ethnisch reine Gebiete zu schaffen.

Im Verlauf dieses Vorhabens kam es zu mehreren Kriegsverbrechen, für die sich die Angeklagten, Mitglieder der ehem. Führungsriege der sog. "Herceg-Bosna", verantworten müßen. Während die Anklage bis zu 40 Jahren Haft fordert, plädieren die Verteidiger auf Freispruch.

Beobachter rechnen hier mit einem Urteil im Sinne der Anklage. Nicht selten jedoch kam es vor dem ICTY zu spektakulären Freisprüchen, da die Richter von den vorliegenden Beweisen nicht überzeugt waren.
 
Die Karleusa wollte einen Auftritt in einem Klub in Tuzla geben. Dann gabs eine Bombendrohung.

Dramatično gostovanje: Bomba na koncertu Jelene Karleuše u Tuzli!

Sat vremena prije nego što se Jelena trebala pojaviti na sceni, putem telefona u klub je stigla dojava o postavljenoj bombi, pa je uslijedila panika i policijska intervencija

Doduše, mediji u Srbiji ne preciziraju o kojem se klubu radilo, ali kako je intervencija policije podrazumijevala i pražnjenje hotela, pretpostavlja se da je Jelena nastupala u diskoteci Privilege Club u hotelu Tuzla.

Kako i dolikuje pjevačici britkog jezika, Jelena Karleuša je potom za srbijanske medije kratko prokomentarisala:

- Naravno da ništa nije nađeno i održala sam koncert bez ikakvih problema. Bosanci su moja braća i nikakva bomba ne može da pokvari odnos između mene i mojih tamošnjih fanova. Jedina bomba te večeri bila sam ja!, zaključila je Jelena.

http://www.24sata.info/mobile/mobil...omba-na-koncertu-jelene-karleuse-u-tuzli.html
 
Nedavno je u Sarajevu napravljen ponižavajući i besmisleni preformans građana koji su nosali zlatnu kašiku u vidu velikog balona, želeći time skrenuti pažnju na ono što im je navodno obećano u ratu, da će kada dođe mir jesti zlatnim kašikama.

Cijela povorka je simbolički krenula sa Trga Alije Izetbegovića, želeći time aludirati na priču da je rahmetli predsjednik Alija Izetbegović obećao narodu Bosne i Hercegovine da će jesti zlatnim kašikama poslije rata.

Ti ljudi, oni koji su uradili ovaj preformans, ili ne znaju ili imaju druge ciljeve, ali mi želimo upoznati javnost, da je propaganda sa zlatnim kašikama projektirana iz centara velikosrpske propagande i da ima za cilj obeshrabriti bosansko-hercegovačke patriote i borce da se u miru bore za izgradnju države.

Jer, mi se pitamo, jedu li to bivši borci u Hrvatskoj ili Srbiji zlatnim kašikama, ili jedu li to bivši borci u Americi zlatnim kašikama?

Istina, bilo je mnogo propusta prema boračkim kategorijama, ali je neprihvatljivo da ljudi sa 40 godina idu u nekakve povoljne penzije. Nemoguće je da u jednom narodu svi budu penzioneri.

I još nešto, onima koji kritikuju Aliju Izetbegovića; neka pogledaju njegov govor sa II Kongresa SDA iz 1997. godine u kojem on kaže za koga treba glasati, a za koga ne treba. Pa između ostalog, rahmetli predsjednik kaže: „Nemojte glasati za one koji vas nagovaraju „glasajte za mene“, za takve nemojte glasati“-kaže Alija Izetbegović i potcrtava da treba birati one koji ne žele vlast pod svaku cijenu.

Druga kategorija koju je predsjednik pomenuo na tom Kongresu su: „Oni koji su se brzo obogatili“. Kaže rahmetli predsjednik: „Nemojte glasati ni za one, koji su se preko noći obogatili, pa sad žele i vlast“.

Eh, upravo glasajući za ove kategorije, građani Bosne i Hercegovine su se doveli u ovakvu situaciju, i potcrtavamo, nisu slušali mudre riječi Alije Izetbegovića, a slušaju propagandu protagosnista velikosrpske ideje koja kaže, da smo trebali poslije rata jesti zlatnim kašikama. Kao neko će nas plaćati, a mi samo da sjedimo, uživamo, kukamo, a međunarodna zajednica će srediti državu, mi ništa ne trebamo raditi.

Naravno, jasno se vidi da je ovo propaganda i da se država ne gradi kukanjem nego akcijom, kakva je „Koalicija 1. mart“ i država se ne gradi pričom o zlatnim kašikama, nego radom i zalaganjem.

Žalosno je što djela Alije Izetbegovića više znaju cijeniti ljudi van Bosne i Hercegovine, nego što to naši Bosanci i Hercegovci čine, a rahmetli predsjednik je jedna od najznačajnijih ličnosti u historiji ove zemlje, ako ljudi ne žele priznati, to svakako čini povijest.

http://nasevijesti.com/index.php/vi...ne-kasike-su-dio-velikosrpske-propagande.html
 
Die Karleusa wollte einen Auftritt in einem Klub in Tuzla geben. Dann gabs eine Bombendrohung.

Dramatično gostovanje: Bomba na koncertu Jelene Karleuše u Tuzli!

Sat vremena prije nego što se Jelena trebala pojaviti na sceni, putem telefona u klub je stigla dojava o postavljenoj bombi, pa je uslijedila panika i policijska intervencija

Doduše, mediji u Srbiji ne preciziraju o kojem se klubu radilo, ali kako je intervencija policije podrazumijevala i pražnjenje hotela, pretpostavlja se da je Jelena nastupala u diskoteci Privilege Club u hotelu Tuzla.

Kako i dolikuje pjevačici britkog jezika, Jelena Karleuša je potom za srbijanske medije kratko prokomentarisala:

- Naravno da ništa nije nađeno i održala sam koncert bez ikakvih problema. Bosanci su moja braća i nikakva bomba ne može da pokvari odnos između mene i mojih tamošnjih fanova. Jedina bomba te večeri bila sam ja!, zaključila je Jelena.

24sata.info - Dramati

Bei ihren letzten Auftritt in Tuzla ist alles ruhig verlaufen.

PS: Der Club heißt "VIVA" und nicht mehr Privilege.
 
Nedavno je u Sarajevu napravljen ponižavajući i besmisleni preformans građana koji su nosali zlatnu kašiku u vidu velikog balona, želeći time skrenuti pažnju na ono što im je navodno obećano u ratu, da će kada dođe mir jesti zlatnim kašikama.

Cijela povorka je simbolički krenula sa Trga Alije Izetbegovića, želeći time aludirati na priču da je rahmetli predsjednik Alija Izetbegović obećao narodu Bosne i Hercegovine da će jesti zlatnim kašikama poslije rata.

Ti ljudi, oni koji su uradili ovaj preformans, ili ne znaju ili imaju druge ciljeve, ali mi želimo upoznati javnost, da je propaganda sa zlatnim kašikama projektirana iz centara velikosrpske propagande i da ima za cilj obeshrabriti bosansko-hercegovačke patriote i borce da se u miru bore za izgradnju države.

Jer, mi se pitamo, jedu li to bivši borci u Hrvatskoj ili Srbiji zlatnim kašikama, ili jedu li to bivši borci u Americi zlatnim kašikama?

Istina, bilo je mnogo propusta prema boračkim kategorijama, ali je neprihvatljivo da ljudi sa 40 godina idu u nekakve povoljne penzije. Nemoguće je da u jednom narodu svi budu penzioneri.

I još nešto, onima koji kritikuju Aliju Izetbegovića; neka pogledaju njegov govor sa II Kongresa SDA iz 1997. godine u kojem on kaže za koga treba glasati, a za koga ne treba. Pa između ostalog, rahmetli predsjednik kaže: „Nemojte glasati za one koji vas nagovaraju „glasajte za mene“, za takve nemojte glasati“-kaže Alija Izetbegović i potcrtava da treba birati one koji ne žele vlast pod svaku cijenu.

Druga kategorija koju je predsjednik pomenuo na tom Kongresu su: „Oni koji su se brzo obogatili“. Kaže rahmetli predsjednik: „Nemojte glasati ni za one, koji su se preko noći obogatili, pa sad žele i vlast“.

Eh, upravo glasajući za ove kategorije, građani Bosne i Hercegovine su se doveli u ovakvu situaciju, i potcrtavamo, nisu slušali mudre riječi Alije Izetbegovića, a slušaju propagandu protagosnista velikosrpske ideje koja kaže, da smo trebali poslije rata jesti zlatnim kašikama. Kao neko će nas plaćati, a mi samo da sjedimo, uživamo, kukamo, a međunarodna zajednica će srediti državu, mi ništa ne trebamo raditi.

Naravno, jasno se vidi da je ovo propaganda i da se država ne gradi kukanjem nego akcijom, kakva je „Koalicija 1. mart“ i država se ne gradi pričom o zlatnim kašikama, nego radom i zalaganjem.

Žalosno je što djela Alije Izetbegovića više znaju cijeniti ljudi van Bosne i Hercegovine, nego što to naši Bosanci i Hercegovci čine, a rahmetli predsjednik je jedna od najznačajnijih ličnosti u historiji ove zemlje, ako ljudi ne žele priznati, to svakako čini povijest.

Zlatne ka
da...jedu svi zlatnim kasikama govna

 
Zurück
Oben