Aktuelles
  • Herzlich Willkommen im Balkanforum
    Sind Sie neu hier? Dann werden Sie Mitglied in unserer Community.
    Bitte hier registrieren

Nachrichten aus Bosnien und Herzegowina

Sljedeće godine Bosna i Hercegovina preuzima kompletnu kontrolu nad svojim nebom!

Na Svjetskom ATM kongresu koji se od 6. do 8. marta održava u Madridu Agencija za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA) bila je među nominovanima za prestižno priznanje Jane's ATC Awards, koje se od 2001. godine dodjeljuje za najbolje projekte koji doprinose razvoju upravljanja zračnim prometom u svijetu.

Na Kongresu koji je najvažniji godišnji događaj u industriji upravljanja zračnim prometom, veliku pažnju privukla je uspješno realizovana inicijativa Slobodnog korištenja ruta u zajedničkom zračnom prostoru jugoistočne Evrope (SECSI FRA), čiji je aktivni sudionik i BHANSA. Omogućavanjem letenja najkraćim putanjama na dnevnom nivou skraćuju se rastojanja do 1.940 nautičkih milja, čime se postižu uštede procenjene na 285 minuta trajanja leta, smanjenje potrošnje goriva za 8.000 kilograma i smanjenje emisije ugljen dioksida za 25.500 kilograma. Očekuje se da SECSI FRA osigura potencijalne uštede u iznosu od 600.000-700.000 nautičkih milja zračne udaljenosti godišnje.

primorac_madrid2.jpg


Govoreći na Kongresu, u prisustvu EUROCONTROL-a i šest direktora pružatelja iz regije, direktor BHANSA-e Davorin Primorac najavio je da krajem iduće godine BHANSA preuzima kontrolu na kompletnom bosanskohercegovačkom nebu. Naglasio je da do prije samo nekoliko godina Bosna i Hercegovina nije imala skoro nikakve kapacitete za pružanje usluga u zračnoj plovidbi, a sada je na pragu potpunog preuzimanja kontrole na svom nebu.

– BHANSA je izradila tranzicijski plan za realizaciju faze II za preuzimanje kompletnog neba, školuje potreban broj kontrolora i stvara tehničke preduslove za početak pružanja usluga u kompletnom zračnom prostoru Bosne i Hercegovine – kazao je Primorac
 
U srijedu s radom kreće prva vjetroelektrana u Bosni i Hercegovini

b_180312024.jpg


Quote:
[TABLE="width: 100%"]
[TR]
[TD="class: alt2, bgcolor: #E1E4F2"]U srijedu, 14. marta, u rad će biti puštena vjetroelektrana Mesihovina, prva vjetroleketrana u Bosni i Hercegovini i jedna od najvećih vjetroelektrana na prostoru jugoistočne Evrope.
"Smještena je u centralnom dijelu Općine Tomislavgrad, ima 22 vjetroagregata ukupno instalirane snage 50,6 MW i godišnje proizvodnje od oko 165,17 GWh. Uz prosječnu potrošnju domaćinstva od 6000 kilovat sati godišnje, VE Mesihovina može opskrbiti električnom energijom oko 27.500 domaćinstava", kazao je u intervjuu za bh. izdanje Večernjeg lista generalni direktor Elektroprivrede HZ HB Marinko Gilja.

Podsjetio je da Elektroprivreda HZ HB 2004. godine pokrenula projekt "Analiza mogućnosti korištenja energije vjetra u proizvodnji električne energije u BiH" u okviru kojega su vršena mjerenja jačine vjetra na deset lokacija, od kojih su kao perspektivne odabrane tri, a prioritet je dan vjetroelektrani Mesihovina.

Ukupna vrijednost investicije je oko 82 miliona eura od čega se najveći dio, 72 miliona eura, odnosi na kredit Njemačke državne banke za razvoj (KfW), dodao je Gilja.

Po Giljinim riječima, Elektroprivreda HZ HB jedino je elektroprivredno preduzeće u BiH koje proizvodi električnu energiju isključivo iz obnovljivih izvora.

"U našem sistemu je sedam hidroelektrana, a sada imamo i jednu vjetroelektranu. Dakle, korist nam je velika od VE Mesihovina, posebno što izgradnjom svojih proizvodnih kapaciteta smanjujemo uvoz energije, postajemo uspješniji tržišni konkurenti i naravno, iz svojih kapaciteta, osiguravamo kvalitetnu i kontinuiranu isporuku električne energije većem broju svojih kupaca. Prvi smo u BiH koji smo realizirali iskorištenje energije vjetra i na to smo ponosni jer, prateći nove tehnologije, idemo ukorak sa suvremenim energetskim prioritetima čuvajući okoliš i prirodne resurse", istakao je generalni direktor Elektroprivrede HZ HB.

Gilja je najavio početak izgradnje crpne hidroelektrane Vrilo, koja se, također, nalazi u Općini Tomislavgrad. Radi se o investiciji od oko 90 miliona eura, a polaganje kamena temeljca očekuje se ovoga ljeta.

Osvrnuo se i na poslovanje Elektroprivrede HZ HB u 2017. godini, kazavši kako je to bila izuzetno loša hidrološka godina, najlošija u historiji preduzeća, no uprkos tome Elektroprivreda HZ HB 2017. završila je godinu s pozitivnim poslovnim rezultatima i ostvarila dobit.[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

https://www.youtube.com/watch?v=DN7KMVZQMfg

—-

Elektroprivreda BiH prezentirala projekat VE Podveležje, puštanje u rad u ljeto 2019.

180313112.10_xxl.jpg


180313112.9_xxl.jpg


180313112.12_xxl.jpg


Quote:
[TABLE="width: 100%"]
[TR]
[TD="class: alt2, bgcolor: #E1E4F2"]Elektroprivreda BiH danas je u Mostaru prezentirala projekat Vjetroelektrane Podveležje koji je već u prvoj prvoj fazi gradnje.

Kapacitet joj je do 48 MW, a sredstva su osigurana većinom kreditnim sredstvima njemačke razvojne banke KfW.

Elektroprivreda koja planira biti operater vjetrolektrane osigurala je i dvadeset posto sredstava za izgradnju ovog vrijednog energetskog projekta.

Predstavljeno je kako je ovo projekat koji predstavlja razvojnu politiku i ukupnu šansu ne samo da se poveća proizvodnja električne energije, već i da služi kao pokretačka snaga ekonomskog razvoja regije.

Sam projekat podijeljen je u tri dijela ili lota, a prema najnovijem dinamičkom planu puštanje vjetrolektrane u rad planira se na ljeto 2019. godine.

https://www.youtube.com/watch?v=6UWKSNGwA6M

Lot 1 obuhvata projektovanje, nabavku, isporuku i izgradnju petnaest vjetroagregata od 3 MW s istom jediničnom snagom, uključujući njihove temelje i sve pripadajuće radove.

Lot 2 podrazumijeva projektovanje i izgradnju 30/110 kV trafostanice, 30 kV napojni kabl, optičko kabliranje i mrežu uzemljenja, dok je Lot 3 vezan za izgradnju lokalnih saobraćajnica i platformi.

Izvođač građevinskih radova na izgradnji i rekonstrukciji lokalnih saobraćajnica vjetrolektrane (Lot 3) je konzorciji od HP Investing doo Mostar, Amitea doo Mostar i Izgradnja Tojaga d.o.o. Mostar. Ugovor za instaliranje 30/110 kV trafostanice i 30 kV sistema kabliranja (Lot 2) dodijeljen je društvu ABB doo Zagreb. Izvođač radova za instaliranje vjetroturbina (Lot 1) još nije poznat jer je proces nabavke u toku.

Izgradnja cjelokupnog vjetroparka teška je 162 miliona KM, a osigurana kreditna sredstva iznose 65 miliona eura.[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.
 

Anhänge

    Sie haben keine Berechtigung Anhänge anzusehen. Anhänge sind ausgeblendet.
Zurück
Oben